Ostrogi. Style Nietzschego

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Éperons. Les styles de Nietzsche
sztuka
Snoopy

Jeden ze sztandarowych tekstów dekonstrukcji, w którym Derrida nawiązuje dialog z własnymi źródłami, czyli z wielością stylów filozofowania Nietzschego. Styl (po francusku: style) wyraża stosunek do świata, ale oddziałuje na rzeczywistość jak sztylet (po francusku: stylet), który „wychodzi naprzeciw, przełamuje atak, rozpruwając wrogi obszar”. Styl spina świat ostrogą, jest jak broń, jak ostrze, jak stalówka pióra (po francusku: stylo). Filozofować to rozpruwać świat tą bronią, którą – zdaniem Derridy – Nietzsche posłużył się w nowy sposób. Wielość stylów Nietzschego to decydujący krok w filozoficznym uświadomieniu, że zachodnia tradycja filozoficzna opierała się na metafizyce obecności. Tropienie i rozbrajanie metafizyki obecności jest właśnie celem, przedmiotem i sensem dekonstrukcji.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl

źródło okładki: http://terytoria.com.pl

MistressHekate | 2013-04-14
Przeczytana: 08 czerwca 2008

Polecam, nieco inne spojrzenie na filozofię Nietzschego. Czyta się bardzo przyjemnie, napisana dość prostym i przystępnym językiem.

JamNieMiszcz | 2014-12-28
Piotr Zając | 2014-06-10