Das Schloß
8370200109

Utwór o charakterze paraboli. Zmagania głównego bohatera, K., z wszechmocnym i jednocześnie niedostępnym Zamkiem są odczytywane jako obraz egzystencji ludzkiej świadomości, zagubionej w nieprzychylnym i obcym jej świecie, ale też jako swego rodzaju traktat teologiczny. Rozmaitość odczytań i interpretacji świadczy o tym, że mamy do czynienia z dziełem wybitnym, zawierającym ogromne bogactwo sensów i znaczeń.

Finkla | 2018-10-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka
Przeczytana: 24 października 2018

Niedokończona, wydana pośmiertnie powieść. Jak często u tego Autora, książka pokazuje sytuację wyobcowanej jednostki w obliczu potężnej bezdusznej machiny. Bohater, geometra K., przybywa do wioski, bo go wezwano. Już na wstępie dostaje zapowiedź przyszłych problemów — obcym nie wolno spać w oberży bez pozwolenia Zamku, bo to tereny Zamkowi podległe. A na Zamek wstępu nie ma.

"Paragraf 22" wtedy jeszcze nawet w planach nie mógł być, ale skojarzenie jakoś mi się nasunęło. Beznadzieja podobna, ale książka Hellera mimo wszystko weselsza.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2018/10/zamek-meczaco.html

Paweł | 2016-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Uważam, że nie ma klucza do racjonalnej interpretacji „Zamku”, a wszelkie jej próby są bardziej intelektualną rozrywką niż skuteczną analizą literacką. Powieść w bezpośrednim odbiorze jest irracjonalna, z niedorzeczną fabułą i odrealnionymi postaciami. Występują bardzo wyraźne podobieństwa między wcześniej napisanym „Procesem” a późniejszym „Zamkiem”. W „Procesie” Józef K. szanowany wyższy urzędnik bankowy jest zmuszony wieść w świat biedoty i miejskiego plebsu, żyjącego na uboczu wielkich spraw stolicy. W „Zamku” bohater niejaki K. domniemany geometra, fachowiec z nieznanych dalekich stron przybywa do wiejskiej społeczności, podzielonej pełnionymi funkcjami i statutem materialnym. Wieśniacy żyją w pełnej pokorze i uległości przed urzędnikami tworzącym administrację górującego nad wioską zamku. Także i tutaj główny bohater jest samotnym wilkiem, który podejmuje daremną walkę z niebotyczną administracją, ścierając się z kolejnymi zastępami urzędników oraz walcząc ze zmową...

Shimik | 2015-08-08

Mi się nie podobała ale pewnie dlatego, że nie została przeze mnie zrozumiana:(
Strona za stroną leci, a tu ciągle pozostaje jedno pytanie: Ale o co chodzi?

PonuryDziadyga | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

Sposobów interpretacji tej krótkiej powieści jest mniej więcej tyle samo, co samych interpretatorów. Można przyjąć postawę egzystencjalistów, socjologów, doszukiwać się oniryzmu (gdyż sytuacja K. momentami przypomina koszmar), czy antycznego motywu Fatum. Nawet cierpiący na uporczywą manię seksualną zwolennicy psychoanalizy, znaleźli tu i dla siebie skrawek terenu.
Ja wolę na to patrzeć z tej strony najbardziej chyba banalnej, oczywistej. Tytułowy Zamek odbieram jako personifikację dobrze wszystkim znanego potwora- potwora, który zwie się Biurokracja.
Główny bohater przybywa do nieznanej nam z nazwy wioski, podając się za geometrę. Różni się zasadniczo od mieszkańców wsi- ogłupiałych ze strachu, bezbrzeżnie zdyscyplinowanych, przejawiających wręcz niewolnicze posłuszeństwo względem rozpasanej kasty urzędniczej.
Staje się poniekąd outsiderem, samotnym bohaterem dążącym do tego, aby zgłębić tajemnice funkcjonowania tej urzędniczej struktury, której przedstawiciele ukazani są bardziej...

Najgorszy z flagowych utworów Kafki - mniej konkretny niż "Proces", stukrotnie mniej poruszający niż "Przemiana". Jednak w dalszym ciągu - genialny.

"Zamek" to właściwie zbita w potężnych - wręcz monologicznych(!) - dialogach historia K. - geometry wynajętego do pomiarów przez ludzi z tytułowego zamku - jest to jednak tylko kożuch na budyniu, a dobranie się do samego środka będzie nieco bardziej karkołomne niż może się wydawać po pierwszych kilkudziesięciu stronach.

W posłowiu Grzegorza Jankowicza wspomniano ciekawą historię, mianowicie: Juliusz Cezar swego czasu zatrudnił czterech geometrów, by przeprowadzili wymiary znanego wówczas świata. Po 25-ciu latach - już za Oktawiana Augusta - wróciło trzech z nich, zgubił się gdzieś zachodni. Autor posłowia stwierdza przy tym, że jest całkiem prawdopodobne, by Kafka znał historię zagubionego mierniczego (Didymosa), a pan włości zamkowych o interesującym nazwisku Westwest (Zachód-zachód) tylko podgrzewa tę falę domysłów. :)...

carac | 2012-04-21
Przeczytana: 2006 rok

Sugestywna, obezwładniająca - czytając można dosłownie poczuć, co to znaczy "walić głową w mur". Polecam!

Ahsan | 2018-08-08
Przeczytana: sierpień 2018

Genialna, niekończąca się opowieść. Wyśmienity humor i absurd. Teologia i biurokracja. Ach!
Moją opinią list Pisarza do przyjaciół i wydawców:
"Jeśli książka, którą czytamy, nie przebudzi nas niczym pięść, która uderza nas w głowę, po co zatem ją czytamy? Dobry Boże, bylibyśmy szczęśliwi również wtedy, kiedy nie mielibyśmy książek, a te książki, które czyniłyby nas szczęśliwymi, moglibyśmy pisać sami. Lecz tym, czego potrzebujemy, są te książki, które spadają na nas jak nieszczęście, które głęboko nami wstrząsają, jak śmierć kogoś, kogo kochamy bardziej niż siebie samych, jak samobójstwo. Książka musi być oskardem, aby przełamać morze lodu, które jest wewnątrz nas."

Emsi | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

"Zamek" to druga po "Procesie" powieść Kafki, po którą sięgnęłam, no i mimo wszystko, niestety... zawiodłam się. "Proces" był bardzo specyficzny, ale dzięki temu właśnie bardzo mi się podobał, natomiast sięgając po "Zamek" nie sądziłam, że będę po raz drugi czytać właściwie to samo.

Nie zmienia to faktu, że podziwiam twórczość autora, jego oryginalny styl, kunszt literacki, ale nie sądzę, bym drugi raz zajrzała do "Zamku".

Po raz kolejny miałam uczucie, jak gdybym śniła zły sen, w którym nic nie idzie po mojej myśli, jak gdybym nie miała na nic wpływu, jakby spokój i szczęście wymykały mi się z rąk.
Nie sposób było dla mnie obdarzyć sympatią żadnego bohatera (zresztą chyba nie dziwota), wszyscy irytowali mnie i kilkukrotnie miałam ochotę zatrzasnąć książkę z hukiem, by odetchnąć.

Surrealistyczna rzeczywistość dobijała mnie, nietypowe dialogi, zdania na pół strony i sytuacje bez wyjścia przyprawiały mnie o zawroty głowy.

Kafkowski świat nie do końca mi odpowiada, bo w życiu...

Marcin Knyszyński | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Jak należy gonić króliczka?

„Był późny wieczór, kiedy K. przybył. Wieś leżała pod głębokim śniegiem. Góry zamkowej nie było wcale widać, otoczyły ją mgły i mrok, nawet najsłabsze światełko nie zdradzało obecności wielkiego zamku. K. stał długo na drewnianym moście, wiodącym z gościńca do wsi i wpatrywał się w pozorną pustkę na górze.”

Tak się to zaczyna. A jak się kończy? Otóż wcale. Franz Kafka nie dokończył nigdy tej powieści. Schował ją do głębokiej szuflady i nakazał swojemu przyjacielowi, Maxowi Brodowi, zniszczenie wszystkiego po swojej śmierci. Brod tego nie uczynił. I otworzył interpretacyjną puszkę Pandory. Bo „Zamek” jest powieścią, której każdy akapit wprost woła o interpretację. Jak to działa?

Celem K. jest Zamek. Po to przecież odbył długą i wyczerpującą podróż, po to został sprowadzony. Zamek chce mieć geometrę na etacie. Ale na miejscu wszystko zdaje się temu przeczyć. Ciągle coś przeszkadza K. w zdobyciu zamkowej góry. Wójt twierdzi na przykład, że dla geometry...

Pioter | 2013-01-19
Przeczytana: 2011 rok

Druga część tzw. "Trylogii Samotności" Kafki tudzież jego wielkiego "studium alienacji". Samotności człowieka wobec czego? Samotności wobec wszystkiego, co go otacza. Człowiek, ktory nigdy nie jest "u siebie" - zawsze w drodze, zawsze bładzi, wedruje, szuka...i co znajduje? Im usilniej szuka tym gorzej na tym wychodzi. Znajduje rzeczywistość, której nie rozumie, nie pojmuje, choć stara się jak może i chyba nawet w tej cześci nie jest jeszcze świadom tego, że brnie coraz dalej nie znajdując nic...Jest jeszcze w pewien sposób pewny siebie, swoich wysiłków, ma cele, wierzenia i jest przekonany, ze w końcu uda mu sie dotrzeć na Zamek jak i zrozumieć całą swoją sytuację. Czuje się co prawda zagubiony, lecz zdaje się nie wiedzieć jeszcze o tym. Nie pasuje do wsi, w którą "wrzucono go jak w worek" - by użyć określenia M. Heideggera opisującego kondycję ludzką. Cała nadzieja skupia się na Zamku. Nie rozumie mieszkańców wsi, którzy z kolei wszystko rozumieją, wiedzą lepiej, doradzają i...