Szczurami Tobruku ich zwali. Z dziejów walk polskich formacji wojskowych w Afryce Północnej w latach 1941-1943

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
83-205-3955-2
historia
Krzysiek W

Łukasz W | 2014-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 lutego 2014

Droga do wolnej Polski dla wielu naszych żołnierzy prowadziła przez piaski Afryki Północnej. Ta książka jest właśnie o takich ludziach - żołnierzach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, która przez wiele tygodni broniła bohatersko twierdzy Tobruk, otrzymując bardzo dumne określenie "Szczurów Tobruku". Autor wykonał bardzo rzetelną i solidną pracę opisując działania Polaków w północnej Afryce, docierając do wielu dokumentów, w większej części opierając się na dokumentach Londyńskich. Oprócz zagadnień typowo wojskowych, znajdziemy w książce mnóstwo relacji uczestników wydarzeń, co jest niewątpliwie zawsze najciekawszym elementem tego typu książek. Cena wolności była niestety bardzo duża i wielu naszych żołnierzy - jak np. zaledwie 17 letni Zbigniew Pieniążek - zostało już na zawsze pod niebem Afryki. Kto jeszcze nie zna losów "Szczurów Tobruku" powinien jak najszybciej nadrobić zaległości. Pamiętając o nich, możemy im się najlepiej odwdzięczyć za ich trud i poświęcenie.

anf12 | 2016-02-04
tomasz | 2016-02-01