Chwała i zdrada: Wojsko Polskie na Wschodzie 1943-45

Wydawnictwo: Inicjał
978-83-926205-9-4
historia
Krzysiek W

Losy polskich wojsk formowanych na Wschodzie przez generała Berlinga, zalążka ludowego Wojska Polskiego, powoli stają się kolejną białą plamą polskiej historii. O zasługach polskich żołnierzy spod Monte Cassino, Arnhem, z pól bitewnych w Holandii, o polskich skrzydłach nad Anglią, tragedii Armii Krajowej w kraju na Kresach powiedziano już prawie wszystko. Jednak w zalewie publikacji poświęconych sławie bojowej naszego wojska próżno szukać tych mówiących o drodze do ojczyzny polskiego żołnierza ze Wschodu.

Temat niechodliwy czy wstydliwy? A przecież w swej zdecydowanej masie żołnierze ci trafili do "komunistycznej" armii przez przypadek po prostu "nie zdążyli do Andersa", a krew przelewali tak samo jak ich bracia na Zachodzie. Historii nie wolno dzielić na "lepszą" i "gorszą" ona jest jedna, nasza. Oczywiście ocena Wojska Polskiego na Wschodzie nie może być jednoznaczna. Najwyższa kadra dowódcza i polityczna doskonale wiedziała co czyni, oddając państwo w ręce bolszewików, a żołnierz... cóż, walczył i ginął. Stąd też tytuł niniejszej publikacji - "Chwała i zdrada" - chwała żołnierzom, a hańba ich wyższym dowódcom i politycznym twórcom wojska.

Na 360 stronach autor, prof. Edward Kospath-Pawłowski, przedstawia kulisy tworzenia przyszłego ludowego Wojska Polskiego, polityczne racje za nim stojące, postacie biorące czynny udział w jego powstawaniu, warunki organizacyjne i techniczne polskiego wojska, w końcu drogę bojową, która zaprowadziła polskiego żołnierza aż do Berlina.

Przy obecnym "zalewie" publikacji o AK i Żołnierzach Wyklętych, dużą wartością jest fakt, że ukazała się publikacja opisująca historię, rozwój i szlak bojowych tych żołnierzy, co "nie zdążyli do Andersa".

Niestety, liczyłem na więcej opisów codziennego życia żołnierzy, więcej o ich szlaku bojowym i wysiłku wojennym. Te elementy oczywiście są, ale stanowią niewielki wycinek treści, której większość poświęcono kwestiom organizacyjnym, szkoleniowym, strukturze i tego typu zagadnieniom.

odoaker | 2014-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Jedno z niewielu (bodajże dwóch) takich opracowań, więc siłą rzeczy warto po tę książkę sięgnąć.

Irytujące są przypisy, ponieważ znajdują się dopiero na końcu rozdziału, co utrudnia czytanie ze zrozumieniem. Czasami zdarzają się małe błędy, literówki itp.

Ogólnie rzecz biorąc bardzo wartościowa, rzetelna pozycja, po przeczytaniu całości końcu czytelnik ma jeszcze na końcu tabelkę z bitwami LWP, aby sobie powtórzyć zebrane informacje.
Co jakiś czas mała fotka, tabelka, mapka.

Drażni nazywanie hitlerowców faszystami hehe.

Pio | 2012-09-19
Na półkach: 2012, Posiadam, Przeczytane