Dziennik z Gusen

Wydawnictwo: Replika
Diario di Gusen
978-83-60383-97-1
Agata

Aldo Carpi pozostawił po sobie niezwykle ważne świadectwo tragedii i upodlenia, jakiego doświadczał człowiek wtłoczony w obozową rzeczywistość. Pisane w formie diariusza, wyłącznie w momencie pobytu włoskiego artysty w obozie w Gusen, jest również dowodem niezwykłej determinacji autora, jego wrażliwości oraz etycznej postawy wbrew gorzkiemu doświadczeniu odczłowieczenia.

Barbara | 2015-05-20
Przeczytana: 19 maja 2015

Bardzo ciekawa książka, powstała z prowadzony zapisków na luźnych karteczkach przez włoskiego artystę – malarza zesłanego do obozu koncentracyjnego do Gusen. Zapiski kierowane były do żony autora i są to głównie przemyślenia filozoficzne. Niesamowite jest, jak człowiek potrafił wyjść swoimi myślami poza te okropieństwa obozowe, snuć rozważania o pięknie muzyki, rozwodzić się nad poezją, nad pieknem przyrody. Jest to poruszające świadectwo wewnętrznej siły i woli przetrwania.

Iwona | 2013-10-10
Przeczytana: 09 października 2013

Po tej pozycji spodziewałam się znacznie więcej. Jako że interesuje mnie literatura "obozowa " bardzo chętnie sięgnęłam po tą pozycje . Niestety bardzo się rozczarowałam .Plusem są grafiki wykonane w obozie, natomiast mało jest opisów życia obozowego -dużo rozważań filozoficzno-emocjonalnych.Druga część książki (po wyzwoleniu) jest zupełnie monotonna .Doczytałam do końca ale nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia.

Agnieszka | 2014-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Spodziewałam się czegoś więcej. Nie zaciekawiła mnie.

Elw | 2019-05-30
Katarzyna Kaczmarek | 2018-10-23