Zasady przetrwania. Sekrety i fakty naukowe, które mogą ocalić ci życie

Tłumaczenie: Magda Witkowska
Wydawnictwo: MT Biznes
Survivors Club. The Secrets and Science That Could Save Your Life
978-83-617-3260-0
przygodowa
chudy2k11

Które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze? Gdzie najbezpieczniej jest dostać ataku serca? Dlaczego religia przedłuża życie? Dlaczego urodziny mogą być niebezpieczne? ZASADY PRZETRWANIA W każdej sekundzie każdego dnia ktoś w Stanach Zjednoczonych staje w obliczu kryzysu: może to być wypadek samochodowy, okrutne przestępstwo, poważna choroba czy kryzys finansowy. Ponieważ przeciwności...

ZASADY PRZETRWANIA
W każdej sekundzie każdego dnia ktoś w Stanach Zjednoczonych staje w obliczu kryzysu: może to być wypadek samochodowy, okrutne przestępstwo, poważna choroba czy kryzys finansowy. Ponieważ przeciwności losu nie da się uniknąć, często zadajemy sobie pytanie: komu udaje się wyjść z katastrofy cało, a kto się poddaje? Dlaczego niektórzy ludzie podnoszą się z upadku, a inni nie? Jak mogę stać się człowiekiem, który będzie w stanie przetrwać i dalej się rozwijać?
Książka Zasady przetrwania przedstawia odpowiedzi na te pytania – odpowiedzi inspirujące i podnoszące na duchu. Nawiązując do tradycji książek Freakonomia czy Punkt przełomowy, niniejsza książka odkrywa ukryte dotąd aspekty przetrwania. Łączy przy tym w sobie fascynujące historie z życia wzięte, interesujące fakty naukowe oraz opis przygód, które autor przeżył w elitarnych amerykańskich szkołach przetrwania oraz na rządowym kursie ewakuacji z katastrofy lotniczej.
Książka otwiera również drogę do ustalenia własnego poziomu inteligencji przetrwania, którą można ustalić w internecie, korzystając z potężnego narzędzia Survivor Profiler. Jest to test opracowany specjalnie na potrzeby niniejszej książki. Umożliwia on przeprowadzenie analizy własnej osobowości, generuje również indywidualny raport wskazujący najważniejsze cechy decydujące o przetrwaniu.
Od wyzwań, jakie stawia przed nami życie, nie da się uciec. Dzięki Zasadom przetrwania można się jednak lepiej na nie przygotować.

Ben Sherwood jest popularnym autorem i wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem. Pracował jako producent wykonawczy realizowanego przez ABC programu Good Morning America. Zajmował się także realizacją NBC Nightly News. Jest autorem głośnej powieści Mężczyzna, który zjadł Boeinga, bestsellera w skali całego kraju, przetłumaczonego na trzynaście języków, oraz powieści Niewiarygodna historia miłosna, która również stała się międzynarodowym bestsellerem. Ukończył Harvard College i studia w zakresie historii i ekonomii na Oxford University jako stypendysta Rhodes Scholarship.

Wyjątkowe połączenie nadzwyczajnej umiejętności opowiadania i praktycznych informacji. Już sama lektura tej nadzwyczajnej książki poprawi twoje szanse na zwycięskie wyjście z nawet najtrudniejszej kryzysowej sytuacji.
— Gavin de Becker, autor bestsellerowej książki Dar strachu

Zbiór niezwykle cennych informacji… Uczta zarówno dla ducha, jak i dla umysłu. Zważywszy na jej znaczenie praktyczne, prawdopodobnie nikt nie powinien w ogóle wstawać bez niej z łóżka.
— Tim Johnson, MD, wydawca ds.. Medycznych ABC NEWS

Od pierwszej chwili cię pochłonie i aż do ostatniej strony nie przestanie cię fascynować… Nie ulega wątpliwości, że ZASADY PRZETRWANIA mogą uratować ci życie. Dla mnie jednak ważniejsze jest to, że ta książka to świetna lektura – z gatunku tych, dzięki którym nasze życie, jakiekolwiek by nie było, zaczyna się wydawać bardziej wartościowe.
— Martha Beck, autorka bestsellerów i felietonistka magazynu „O”

Zzyciaksiazek | 2015-07-30
Przeczytana: maj 2011

Termin „szkoła przetrwania” kojarzy się przeciętnemu czytelnikowi z dziczą, spaniem w szałasie, polowaniem na króliki i szeroko pojętym harcerstwem. W „Zasadach przetrwania” Ben Sherwood dowodzi, że instynkt przetrwania warto wyszkolić do życia w cywilizacji.

Autor analizuje szereg wypadków samochodowych i lotniczych, napadów, przewlekłych chorób czy kryzysów finansowych. Ukazuje, że część ludzi ma większe predyspozycje do przeżycia tych trudnych czy nawet ekstremalnych warunków. Dlaczego? Posiadają wysoko rozwiniętą inteligencję przetrwania. Z dystansem patrzę na tego rodzaju słowotwórstwo. Ostatnimi czasy powstały setki rozmaitych inteligencji. Emocjonalnej, analitycznej, kulinarnej, sanitarnej, inwestycyjnej, sportowej czy ekologicznej.

Pomijając pęd do oryginalnego i chwytliwego słowotwórstwa warto oddać Sherwoodowi, że poznanie technik przetrwania daje większą szansę na przeżycie. Zwłaszcza, że cywilizacja jest bardziej nieprzewidywalna i niebezpieczna od dzikiej puszczy....

Monika | 2016-06-21
aniakmk | 2014-09-26