Zasady przetrwania. Sekrety i fakty naukowe, które mogą ocalić ci życie

Okładka książki Zasady przetrwania. Sekrety i fakty naukowe, które mogą ocalić ci życie Ben Sherwood
Ben Sherwood Wydawnictwo: MT Biznes poradniki
poradniki
Survivors Club. The Secrets and Science That Could Save Your Life
MT Biznes
2009-01-01
2009-01-01
Magda Witkowska

Okładka książki KSIĄŻKI WYBRANE: Ostatni sędzia; Śmierć i życie Charliego St Clouda; Kodeks; Pamiętne lato Barbara Delinsky, John Grisham, Douglas Preston, Ben Sherwood
KSIĄŻKI WYBRAN... Barbara Delinsky, J...

Termin „szkoła przetrwania” kojarzy się przeciętnemu czytelnikowi z dziczą, spaniem w szałasie, polowaniem na króliki i szeroko pojętym harcerstwem. W „Zasadach przetrwania” Ben Sherwood dowodzi, że instynkt przetrwania warto wyszkolić do życia w cywilizacji.

Autor analizuje szereg wypadków samochodowych i lotniczych, napadów, przewlekłych chorób czy kryzysów finansowych. Ukazuje, że część ludzi ma większe predyspozycje do przeżycia tych trudnych czy nawet ekstremalnych warunków. Dlaczego? Posiadają wysoko rozwiniętą inteligencję przetrwania. Z dystansem patrzę na tego rodzaju słowotwórstwo. Ostatnimi czasy powstały setki rozmaitych inteligencji. Emocjonalnej, analitycznej, kulinarnej, sanitarnej, inwestycyjnej, sportowej czy ekologicznej.

Pomijając pęd do oryginalnego i chwytliwego słowotwórstwa warto oddać Sherwoodowi, że poznanie technik przetrwania daje większą szansę na przeżycie. Zwłaszcza, że cywilizacja jest bardziej nieprzewidywalna i niebezpieczna od dzikiej puszczy. Dodatkowo lektura „Zasad przetrwania” to spacer do polu ciekawostek i przykładów z życia. Jak przypadek mężczyzny, który chciał popełnić samobójstwo skacząc z mostu.

W trakcie lotu uświadomił sobie, że jednak warto żyć. Przeżył. Dlaczego? Przed upadkiem do wody odpowiednio ustawił ciało. Nogi miał skierowane w dół, zgięte pod kątem 45 stopni. Pewnie większość z czytelników nie znajdzie się w tak ekstremalnej sytuacji, ale wiele rad Sherwooda mogą pomóc w przezwyciężeniu przeciwności losu.

• Survival
  • Pachnący groszek (warto sprawdzić czym pachnie...)
  • Samorozwój
  • KATEGORIA: Poradniki
  • KATEGORIA: Literatura amerykańska
  • Małgosia biblioteka papierowa

Dodaj cytat z książki Zasady przetrwania. Sekrety i fakty naukowe, które mogą ocalić ci życie