Świadek nadziei

Wydawnictwo: Znak
83-240-0562-5
powl

Biografia Jana Pawła II. Książka jest oparta na rozmowach z przyjaciółmi i współpracownikami Ojca Świętego, wypowiedziach osobistości z kręgów religijnych, politycznych i artystycznych, a także na archiwalnych, po raz pierwszy udostępnionych przez Watykan tajnych dokumentach oraz prywatnej korespondencji Papieża.

Anna | 2016-05-28
Przeczytana: 27 maja 2016

Bardzo ciekawa, rzetelna lektura. Książka może trochę odstraszać objętością, bo to wielkie "tomiszcze", ale styl narracji to rekompensuje. Czytałam przez większą częś czasu z dużym zaciekawieniem. Dowiedziałam się wiele o historii Polski, Kościoła i trochę świata, za co daję tej książce dużego plusa.

| 2014-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2014

Najciekawsze są dla mnie fragmenty o twórczości Wojtyły jako papieża. Zawarte informacje o każdej encyklice, adhortacji czy innym ważnym dokumencie. Dzięki temu można przybliżyć sobie nauczanie, poglądy, kierunki pontyfikatu. Bardzo drobiazgowe, wnikliwe interpretowanie wydarzeń nawet pozornie niemających znaczenia. Tło historyczne, szczególnie cenne w początkowych rozdziałach, które daje obraz II Rzeczpospolitej - z jej sytuacją geopolityczną, dziejową, religijną, społeczną i kulturową.
Nużą ustępy o jezuitach. Konflikt papiestwa z zakonem pozostaje niezrozumiały dla laika. Przytłaczają informacje o mianowaniu biskupów - zbyt wiele dat, nazwisk, które w ogromie danych nie są możliwe do skojarzenia, a co dopiero zapamiętania. Nie wpływa to jednak na ogólną ocenę biografii. Weigel nie mógł przecież pomijać pewnych kwestii.
Oszczędne przywoływanie kwiatków powoduje pozytywny odbiór monografii - że jest to poważna pozycja, a nie zbiór uśmiechów i zabawnych zachowań.
Obawiałam się...

Kefas | 2012-06-07

Moim marzeniem było mieć i przeczytać tę biografię, ponieważ osoba papieża zawsze mnie fascynowała i inspirowała. Książka jest bardzo bogata w wydarzenia z życia Karola Wojtyły, przez lata młodzieńcze, seminarium, kapłaństwo, biskupstwo i wreszcie papiestwo oraz wiele podróży duszpasterskich. Książka ukazuje dość szczegółowo sam przebieg wizyt i sytuacji związanych z ich przebiegiem. Dzieło bardzo sumienne i wzbogacone o wiele fotografi. Polecam.

magdakkk | 2011-08-01

Najlepsza biografia Jana Pawła II jaką czytałam, dodatkowo kawał ciekawej historii.

Arras | 2015-05-24
magdac | 2014-01-03
Na półkach: 2014, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: marzec 2014
Wielki pontyfikat

O Janie Pawle II napisano bardzo wiele książek. Jego biografie trafiły na póki księgarni jeszcze za jego życia. Jedną z nich była książka „Świadek nadziei” autorstwa George'a Weigela. Bardzo szybko osiągnęła ona status bestsellera.