Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła

2020-12-01
2020-12-01
Dominika Krupińska
Kościół papież Jan Paweł II Benedykt XVI Franciszek

Byłam ciekawa autora-teologa, który rozmawiał z trzema papieżami i stara się doradzić następnemu, gdyż taka jest idea tej książki. Ale mocno mnie autor rozczarował. Jest bardzo zachowawczy, wskazuje jedynie kilka z obecnych punktów do naprawy, nie ma słowa o zwiększeniu roli osób świeckich, o zmianie roli kobiet, o zmianie hierarchii kościelnej, zaś proponowane rozwiązania opierają się głównie na wierze, nie na jakiś rozwiązaniach systemowych. Ciężki jest też język i złożoność zdań, mało przyjazny dla czytającego. O wiele lepsza była w tej kwestii pozycja "Mamy głos", którą zdecydowanie polecam.

George Weigel bardziej niż o papiestwie i nowym papieżu stara się zaproponować projekt programu reformy Kościoła. Autor stara się ukazać ten projekt jako konsekwencję decyzji papieży Piusa XII, Jana XXIII i Pawła VI i częściowo już realizowany przez św. Jana Pawła II. Papież Polak jest bardzo ważnym autorytetem w książce. Wiele z tego co autor stara się zaproponować wywodzi się od działalności Jana Pawła II. Ewidentnie jest to książka w duchu hermeneutyki ciągłości, choć papież Benedykt XVI się w niej nie pojawia. Innym nieobecnym jest papież Franciszek. Przecież taki projekt mógłby zostać zaproponowany właśnie obecnemu papieżowi, ale autor z jakiś powodów nie odnosi się do jakichkolwiek działań papieża Franciszka wprost, a niektóre z jego działań nie wprost odradza figurze następnego papieża.

Warty poznanie głos na temat przyszłości w Kościele.

Rysujący się obraz Kościoła, z ogromem wyzwań i historycznych zawirowań, jakim musi sprostać, wymaga odpowiedzialnego podejścia ludzi wierzących. Tworzący Kościół chrześcijanie wciąż powoływani są do uczestnictwa w zbawczej misji Chrystusa a kluczową rolę bez wątpienia odegra "Następny papież". Publikacja Wydawnictwa W drodze pokazuje, do jak bardzo odpowiedzialnych zadań będzie się musiał ustosunkować kolejny sukcesor na urzędzie Piotrowym.

Książka "Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła" wyjaśnia wiele spornych kwestii. Określając wymagania, jakie w obecnej epoce czekać będą na przyszłego następcę świętego Piotra, George Weigel bierze pod uwagę różne dziedziny życia. Postrzega nową ewangelizację jako wielką strategię Kościoła XXI wieku, przygląda się naturze i funkcjom urzędu Piotrowego, zwraca uwagę na katolicyzm wiary (przejrzysta doktryna i objawianie miłosierdzia Bożego) oraz kryzys osoby ludzkiej. Podkreśla konieczność wzmocnienia Episkopatu, zreformowania procesu wyboru biskupów, przyspieszenia reformy kapłaństwa i życia konsekrowanego oraz przypomnienia katolikom świeckim o ich powołaniu do bycia uczniami. Snuje refleksje związane z potrzebą podjęcia gruntownej reformy administracyjnej i finansowej Stolicy Apostolskiej. Przypomina o konieczności wzmocnienia dążenia do jedności chrześcijan oraz wspierania dialogu międzyreligijnego. Jest pewien, że przez życie kolejnego następcy musi przeświecać łaska Boża oraz, że będzie on potrzebował modlitewnego wsparcia katolickiego świata.

Publikacja Wydawnictwa W drodze jest lekturą specjalistyczną, na co wskazuje treść omawianych zagadnień, a także posiłkowanie się przez autora refleksjami świętych oraz przemyśleniami teologów, filozofów, publicystów, osób konsekrowanych i świeckich. Autor przytacza fragmenty dokumentów Kościoła oraz wypowiedzi papieskich. Nie brakuje obszernie omówionych faktów historycznych. Na początku rozdziałów znalazły się cytaty z Pisma Świętego Nowego Testamentu (wraz z siglami). Pierwsze zdanie każdego rozdziału zapisano drukowanymi literami, co pozwala na zaakcentowanie myśli przewodniej. Niektóre zwroty zaznaczono rozstrzeloną czcionką, inne kursywą. Pomocą służą przypisy dolne, które oprócz wyjaśnień zawierają również źródła bibliograficzne.

Napisana interesującym i całkowicie zrozumiałym językiem książka "Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła" spotka się z aprobatą szerokiego grona odbiorców. Ponieważ obecne czasy charakteryzują się promocją świeckich wartości, na plan pierwszy wysuwa się sprawa chrześcijańskiej tożsamości. Pytanie, jakie stanowisko w powyższych zagadnieniach zajmie Następny papież, sprawia, że po lekturę sięgnie wielu czytelników.

• Kupione-2020
  • Nie posiadam