Ukochany z księżyca

5. Oni już tu są
6. Łazarzu, wstań

Jale | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

Opowiadania są może o włos lepiej napisane, niż te ze zbioru "Muzyka dla was, chłopcy", aczkolwiek nie znaczy to wcale, że bliżej im do "normalnej" literatury. Teksty są nieporadne językowo i wyraźnie drętwe, sportretowane postaci mają ułomną psychologię, a same pomysły częstokroć sprawiają wrażenie luźnych strzępów, mozolnie przekuwanych w pełnoprawne opowiadania tylko dlatego, że przecież Prawdziwy Pisarz Fantasta MUSI coś pisać i publikować. To po prostu jego OBOWIĄZEK. Wobec kogo - tego już nie wiadomo.

W efekcie żadne z opowiadań nie jest poprawnie domknięte i żadne nie potrafi odmalować przed czytelnikiem spójnej, interesującej wizji. "Ukochany z Księżyca" bezsensownie mami bowiem jakimś laserowym teleportem (po czym się okazuje, że nie o samo urządzenie tu chodzi, a o tajemniczą osobę, która do końca pozostaje tajemnicza, bo autor nie miał konceptu, kim mogłaby być), "Jak koń trojański" denerwuje chaotycznością narracji (gdzieś w Argentynie morze wyrzuca na brzeg kamienne...

Marek Nowowiejski | 2015-02-20

Zasługi tego faceta na polu pisarstwa fantastycznego niewiele się różnią od zasług w dziedzinie fantastyki w Polsce. "Założyciel miesięcznika "Fantastyka" – pierwszego tego typu czasopisma w całym bloku wschodnim." Jedno zdanie, a zawiera aż dwa rozpowszechniane stale kłamstwa.

Otóż Hollanek NIE BYŁ założycielem "Fantastyki", gdyby redakcja pisma nie zgodziła się na narzucenie go jako redaktora naczelnego przez wydział kultury KC PZPR, pismo w ogóle by nie zaistniało. To był po prostu warunek zgody na powstanie tego pisma. Redakcję pisma zorganizował Jacek Rodek (dzisiaj szef Wydawnictwa MAG), a zgodę na nie wywalczył jego ojciec. To był czas, kiedy zgód na nowe pisma partia praktycznie nie wydawała, a już szczególnie była na nie, jeśli chodziło o tak znienawidzoną przez ówczesnych bonzów fantastykę naukową. Wcześniejszą próbę podjął w I połowie l. 70. Czesław Chruszczewski na szczeblu regionalnym. Jego pismo - jeśli dobrze pamiętam - miało się nazywać Fikcje, tak jak później...

Aiwlys | 2013-02-12
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: grudzień 2012

Zakupiłam tę niewielką książeczkę na targu z tanimi książkami, który znajduje się niedaleko przystanku autobusowego w Katowicach. Pomyślałam, że miło będzie zaglądnąć do starej polskiej fantastyki. Książka to zbiór kilku opowiadań, umieszczonych w różnych miejscach świata. Każde na swój sposób ma pewne przesłanie, coś stara się nam przekazać o świecie. Jednak z punktu widzenia czytelnika, te opowiadania czyta się bardzo opornie, dlatego też nie przypadły mi do gustu.

Sławomir | 2013-11-22

Wieki temu przeczytane ale zapamiętane jako naprawdę fajne opowiadania SF. Niebanalne i bez smoków.

portos | 2016-09-30
Sinn | 2016-08-29