piotrex

Akcja powieści toczy się w Warszawie, kiedy to Powstanie Warszawskie jest w toku. Przez miasto przedziera się oddział powstańców, dążąc do wyznaczonej kwatery. Są już prawie u celu, gdy nagle słychać strzał i jeden z nich pada martwy. Szok, żal, rozgoryczenie, wściekłość - oto jakie uczucia miotają żołnierzami, o tę śmierć nie w walce, a z ręki snajpera, o krok od bezpiecznego schronienia. Toteż nie należy się dziwić, że dowódca grupy, Bitny, podejmuje decyzję, by wytropić "gołębiarza".

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jacek | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Pierwsze wrażenie nie było zbyt dobre. Jednakże postanowiłem doczytać do końca i dopiero jakoś ocenić powieść. Niestety, nadal mam mieszane uczucia.
Książka jest czymś w rodzaju kryminału, powieści sensacyjnej, nawet wojennej. Trochę drażni wykorzystanie powstania warszawskiego jako tła opowieści o mordercy, ale w pewnym momencie czytelnik uznaje, że wszystko w porządku. Trochę przeszkadza dziwny niekiedy język bohaterów, jak choćby literacka polszczyzna stróża w kamienicy. Trochę drażni wątek romansowy. Bardzo drażni los dawnego oficera AK, jakże różny w książce od realiów epoki. A jednak powieść wciąga. Nawet swymi niedoskonałościami lub błędami - często pozornymi. W rezultacie powstał całkiem sprawny kryminał, w dodatku z niedomówieniami, co wielu autorom współczesnym się nie udaje.
Właśnie współczesność. Od pewnego czasu sięgam po kryminały pisane w PRL-u, przy czym nie należy mnie posądzać o nostalgię za tamtymi czasami - bo ich nie znoszę (pewnie dlatego, że to moja młodość)....

wakahisa | 2013-08-21
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka bardzo mnie wciągnęła, nie miałam w ogóle ochoty jej przerywać. W nocy zawsze rozmyślałam, co będzie dalej.
Jest to kryminał, bardzo zagadkowy, nieskomplikowany, mimo to bardzo przemyślany. Osobiście bardzo mnie zaskoczył. Pozytywnie, oczywiście.
„Maruta” – książka zatytułowana imieniem dziewczyny, która pojawia się w książce, nie jest główną bohaterką, raczej postacią „drugoplanową”. Głównym natomiast bohaterem jest żołnierz, dowódca, pewniej brygady. Jest on również narratorem całej akcji, ponieważ dowiadujemy się, że pewien mężczyzna znalazł jego pamiętnik.
Mimo, że przed ostatni rozdział niewiele nam wyjaśnia, to tak naprawdę wszystko dowiadujemy w ostatnim rozdziale. Wszystkie moje domysły i nadzieje legły tutaj w gruzach. Sprawy przybrały zupełnie inny obrót niż się spodziewałam.
Książkę osobiści baaardzo polecam, choć nie jest zbytnio popularna, czego nie mogę przeboleć.

Kris Tata | 2016-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2016