Podróż po Polsce

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-02755-1
Pretender

W maju 1936 roku Ksawery Pruszyński rozpoczął na łamach "Wiadomości Literackich" druk serii artykułów-reportaży pod wspólnym tytułem Podróż po Polsce. W nocie poprzedzającej to przedsięwzięcie autor pisał: "Nie chodzi mi o krajobrazowe cechy Polski, nie mogę kusić się o szczególnie drobiazgowe ujęcie tematów, którym cykl ten będzie poświęcony. Idzie mi o związanie pewnych części naszego kraju z pewnymi wielkimi zagadnieniami państwo- wymi, tymi zwłaszcza, które w kraju występują najsilniej, tymi, które wiążą się ściśle z chwilą aktualną.
Zdaje się nie ulegać wątpliwości, że życie współczesnej Polski ulega zmianom i burzy się w wielu miejscach naraz, wybucha niespodziewanymi zjawiskami. Trudno te zmiany przewidzieć, trudno określić je ściśle — ale byłoby błędem ich nie śledzić. Polskę w stanie stawania się, Polskę rozdroży możliwości, Polskę, która zamiera, i Polskę, która rośnie, Polskę rzeczy złych i dobrych, ale zawsze Polskę rzeczy nowych, pragnąłbym jak najściślej zawrzeć w tym cyklu".

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/3192

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/3192