Przesłuchiwanie i wywiad. Psychologia kryminalistyczna

Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
Wiewiórska

Wojciech Pasko-Porys pisze w swojej książce o objawach kłamstwa w wypowiedziach ludzi i o możliwości ich badania. Jednakże prezentowana praca zawiera nie tylko efektowne, interesujące wszystkich ciekawostki. Przede wszystkim jest bowiem analitycznym studium obejmującym wiele różnych zagadnień leżących na pograniczu psychologii, kryminalistyki, kryminologii, socjologii, metodologii nauk. [...] Zasadniczym celem Autora było opracowanie polskiego wywiadu strukturalnego, który pozwoliłby na ustalanie profilu sprawcy przestępstwa. [...] Wszystkie rozważania mają w efekcie stanowić teoretyczną podbudowę do pokazania przydatności nowego narzędzia badawczego - wywiadu strukturalnego, który do tej pory nie tylko bardzo rzadko był stosowany w naszym kraju, ale na dodatek jest nadal właściwie nieznany i niedoceniany. Autor zaproponował do wykorzystania w praktyce zestaw uszeregowanych pytań, tworzących [...] polski kryminalistyczny wywiad strukturalny typu integtity, który mógłby pozwolić na określenie sylwetki sprawcy".

Lassbelin | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, Psychologia