piotrex

Powieść osnuta została na kanwie wydarzeń lat 1980-1982.

"Ale teraz wyszedłem. Na zewnątrz święto. Mogłem sobie wyobrażać, że jestem dyktatorem i obchodzę imieniny. Autobusy z flagami, na bramach fabryk flagi. Jakieś pogotowie strajkowe... Usiłowałem pojąć o co chodzi podsłuchując rozmowę sąsiadów, ale i oni różnili się w ocenie wydarzeń. W każdym razie święto - dla mnie".

onika | 2012-05-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powieści

Zupełnie inne spojrzenie na stan wojenny - moim zdaniem bardziej trzeźwy, bez dorabiania zbędnych ideologii. Choć trochę jednak wyśmiewa ideały Solidarności, bo pokazuje, że system się zmienia, ale większość ludzi "u władzy" jest ta sama.

Roman Dłużniewski | 2016-12-28

Po popełnieniu groźnego przestępstwa w postaci napisania "Kolumbów" Bratny musiał jakoś to odpokutować, niemalże odszczekać. Robił to ambitnie i gorliwie przez cały okres swojego nędznego, po-Kolumbowego żywota. "Rok w trumnie" to paszkwil, którego akcja rozgrywa się przed i w czasie stanu wojennego. Z daleka!!

Arkalion | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Robiąc niedawno porządki w garażu kuzyna znalazłem tą książkę Bratnego Rok w Trumnie .Przeczytałem ją na początku lat 90 tych i teraz też tak szybko przekartkowałem. Książki są różne :dobre,słabe,nudne.Tą książkę określić można słowem obrzydliwa.Zawsze mnie brzydziło jak twórca staje w obronie władzy,jak silni atakują słabszych.Bratny chyba całe życie próbował przepraszać władze za swoich Kolumbów i zrobił to także po stanie wojennym. Pamiętam tą okładkę zalegającą w kioskach ruchu po stanie wojennym.Nikt nie kupował tej książki wówczas.Wtedy byłem na etapie Tytusa Romka i Atomka i nie interesowała mnie taka literatura,ale okładkę zapamiętałem.Porządkując garaż książka wylądowała tam gdzie zawsze było je miejsce czyli w koszu na śmieci Naszła mnie dziś ta smutna refleksja na ten temat,bo dowiedziałem się właśnie o śmierci autora.Cóż o zmarłych pisarzach powinno się mówić dobrze.Bratny nie miał łatwego życiorysu,żył w takich a nie innych czasach i trudno go oceniać w kategoriach...

marzena | 2012-04-03
Przeczytana: 13 listopada 2009

"Rok w trumnie", autor: Roman Bratny tytuł oryginału:tytuł oryginału:"Rok w trumnie" , wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Warszawa 1983, ISBN: 83-03-00433-6, liczba stron: 192,

"Życie to teatr amatorski, nie widać ręki reżysera."

Kolejna ksiązka o stanie wojennym, tym razem widziana oczami byłego aktora, który wychodzi na przepustkę (leczenie) z więzienia. Ciekawy punkt widzenia, główny bohater nie staje po niczyjej stronie, stara się nie angażować (o ile jest to tylko możliwe) i pokazuje osoby, które mocno działały w tym okresie nie tylko z dobrej strony (np. Zajączkowski, który ukrywa się przed władzami myśląc, że zostanie internowany, podczas kiedy te niemaja najmniejszego zamiaru go aresztować choć doskonale wiedzą gdzie sie ukrywa, kiedy wychodzi to na jaw Zajączkowski jest załamany, i prosi "naszego więźnia" aby nikomu nie zdradzał tej tajemnicy).

Karolinka Sienko | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

''...Nigdy nie zrozumialem tak dobrze wymowy uderzenia grudy ziemi o trumienne wieko. Tak zasypuje sie prawde o czlowieku, ktorego juz nie ma. Ktory juz niczego nie sprostuje, bo sprostowac juz nie mozna. Bo sprostowac mozna tylko ciosem piesci w pysk obludy. Piesc lezypod zwalami ziemi, a pamiec? Pamieci niema.''

Balbinka | 2018-06-15
Przeczytana: 25 września 2015