Rok w trumnie

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
83-03-00278-3
piotrex

Powieść osnuta została na kanwie wydarzeń lat 1980-1982.

"Ale teraz wyszedłem. Na zewnątrz święto. Mogłem sobie wyobrażać, że jestem dyktatorem i obchodzę imieniny. Autobusy z flagami, na bramach fabryk flagi. Jakieś pogotowie strajkowe... Usiłowałem pojąć o co chodzi podsłuchując rozmowę sąsiadów, ale i oni różnili się w ocenie wydarzeń. W każdym razie święto - dla mnie".

książek: 2076
onika | 2012-05-24
Na półkach: Powieści, Przeczytane, Posiadam

Zupełnie inne spojrzenie na stan wojenny - moim zdaniem bardziej trzeźwy, bez dorabiania zbędnych ideologii. Choć trochę jednak wyśmiewa ideały Solidarności, bo pokazuje, że system się zmienia, ale większość ludzi "u władzy" jest ta sama.

marzena | 2012-04-03
Przeczytana: 13 listopada 2009

"Rok w trumnie", autor: Roman Bratny tytuł oryginału:tytuł oryginału:"Rok w trumnie" , wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Warszawa 1983, ISBN: 83-03-00433-6, liczba stron: 192,

"Życie to teatr amatorski, nie widać ręki reżysera."

Kolejna ksiązka o stanie wojennym, tym razem widziana oczami byłego aktora, który wychodzi na przepustkę (leczenie) z więzienia. Ciekawy punkt widzenia, główny bohater nie staje po niczyjej stronie, stara się nie angażować (o ile jest to tylko możliwe) i pokazuje osoby, które mocno działały w tym okresie nie tylko z dobrej strony (np. Zajączkowski, który ukrywa się przed władzami myśląc, że zostanie internowany, podczas kiedy te niemaja najmniejszego zamiaru go aresztować choć doskonale wiedzą gdzie sie ukrywa, kiedy wychodzi to na jaw Zajączkowski jest załamany, i prosi "naszego więźnia" aby nikomu nie zdradzał tej tajemnicy).

Karolinka Sienko | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

''...Nigdy nie zrozumialem tak dobrze wymowy uderzenia grudy ziemi o trumienne wieko. Tak zasypuje sie prawde o czlowieku, ktorego juz nie ma. Ktory juz niczego nie sprostuje, bo sprostowac juz nie mozna. Bo sprostowac mozna tylko ciosem piesci w pysk obludy. Piesc lezypod zwalami ziemi, a pamiec? Pamieci niema.''

Janek Mirowski | 2016-03-22
Młyn | 2015-11-20