Signora Fiorella. Kapeluszniczka królowej Bony

Okładka książki Signora Fiorella. Kapeluszniczka królowej Bony
Renata Czarnecka Wydawnictwo: Skrzat powieść historyczna
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Skrzat
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374375689
Tagi:
historia Wawel Kraków kobiety
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
78 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3143
1431

Na półkach: , ,

W historii Polski panowanie Henryka Walezego to ledwie epizod - pamiętamy go z lekcji historii jako tego Francuza, który uciekł z naszego kraju po zaledwie kilku miesiącach, by zostać królem Francji. Właśnie w tym krótkim okresie czasu rozgrywa się akcja powieści Renaty Czarneckiej. Autorka prowadzi równolegle dwa wątki: mieszczański, od którego powieść wzięła tytuł oraz dworski z pierwszoplanową postacią młodego króla.

W "Kapeluszniczce królowej Bony" znowu mogłam podziwiać giętki język, jakim posługuje się pisarka i znakomicie nakreślone tło historyczne: żywiołowe opisy zamieniają powieść w wehikuł czasu, dzięki któremu przenosimy się do renesansowego Krakowa, a perypetie bohaterów są pretekstem do opowiedzenia o obyczajowości tamtych czasów. Widzimy jak robione są interesy, jak kojarzone są małżeństwa, jak w koegzystują różne warstwy społeczne oraz jak bawi się (i intryguje) dwór. Niekoniecznie jednak czujemy się w tym mieście komfortowo. XVI-wieczny Kraków bowiem to istna Sodoma i Gomora. W dzień kwitnie w nim handel, w tym żywym towarem, nocą zaś miasto zmienia się w niebezpieczne miejsce, królestwo dziwek i rzezimieszków, czyhających tylko, by kogoś ograbić, zgwałcić, zamordować. Co rano znajdowane są trupy ludzi, którzy stracili życie w krakowskich zaułkach. Szokują również wyczyny króla i jego dworaków, nawet mimo tego, co o nim wiemy. Żadna kobieta nie może czuć się przy nim bezpieczna (no chyba że podstarzała Infantka); pierwsze (i ostatnie) miesiące swojego panowania w Polsce Henryk spędza głównie na rozpuście, hulankach i polowaniach, zupełnie nie interesując się sprawami państwowymi.

Renata Czarnecka poczyna sobie ze swoimi bohaterami nie mniej okrutnie, niż George Martin - co chwilę któraś z postaci ginie w dramatycznych okolicznościach. Nie płynie z tego jednak żaden morał, nie wpływa to nijak bieg powieści, co działa na niekorzyść książki - nie wiadomo po co wprowadzonych jest do niej tyle wątków i postaci pobocznych. Jedynym uzasadnieniem tak skonstruowanej fabuły jest chęć napisania powieści nie ograniczającej się tylko do monarszego dworu, lecz ukazującej krakowskie społeczeństwo w dobie renesansu, w możliwie jak najszerszym przekroju - od króla poczynając, a na żebraku kończąc. Pomysł był dobry, wykonanie trochę gorsze.

W historii Polski panowanie Henryka Walezego to ledwie epizod - pamiętamy go z lekcji historii jako tego Francuza, który uciekł z naszego kraju po zaledwie kilku miesiącach, by zostać królem Francji. Właśnie w tym krótkim okresie czasu rozgrywa się akcja powieści Renaty Czarneckiej. Autorka prowadzi równolegle dwa wątki: mieszczański, od którego powieść wzięła tytuł oraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    156
  • Przeczytane
    96
  • Posiadam
    21
  • Powieść historyczna
    6
  • Historyczne
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Ulubione
    3
  • Historia
    3
  • Literatura polska
    3
  • Do kupienia
    2

Cytaty

Więcej
Renata Czarnecka Signora Fiorella. Kapeluszniczka królowej Bony Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także