zagadka komputera sprzed 2000 lat

Wydawnictwo: Amber
historyczna

Fascynujące śledztwo ujawnia techniczny geniusz starożytnych W 1901 roku na dnie Morza śródziemnego natrafiono na wrak starożytnego okrętu, który zatonął około 80 roku p.n.e. Wśród szczątków statku znaleziono niezwykłe urządzenie, składające się z tarcz, wskaźników i połączonych ze sobą kilkudziesięciu kół zębatych. Od tamtej pory zdumiewające znalezisko stanowi przedmiot badań uczonych na całym świecie. Jakie było przeznaczenie mechanizmu z Antykitherya W jaki sposób działała Kto skonstruował tak skomplikowane urządzeniea Jak to się stało, że ten cud techniki pozostawał tak długo zapomnianya Jo Marchant jako pierwsza odsłania całą historię prób rozszyfrowania zagadki. Jej pasjonujące śledztwo wiedzie od antycznych wynalazców do nowoczesnych projektów badawczych, od Archimedesa do Jacquesaa Cousteau a aż do nieprawdopodobnej konkluzji: mechanizm z Antykithery to starożytny komputer astronomiczny, który pozwalał śledzić ruchy planet Układu Słonecznego, przepowiadał zaćmienia i drogę Słońca i Księżyca poprzez gwiazdozbiory zodiaku.

Łukasz | 2012-01-24
Przeczytana: 2011 rok

Wciągająca historia związana z niepozornym znaleziskiem... Przedstawiona w sposób, który nie pozwala na odłożenie książki przed jej końcem.

Trithemius | 2016-07-09
Przeczytana: 20 lipca 2009