Kwintet metafizyczny

9788324208791
popularnonaukowa, metafizyka
filozofia, etyka
Olena

Zbiór esejów poświęconych rozważaniom nad źródłami filozoficznych pytań, które ludzkość stawia od stuleci i które budzą ciągle tak samo wiele tajemnic. Szukanie źródeł owych pytań nie oznacza jednak w ujęciu Barbary Skargi wykładu z historii filozofii, a raczej prześledzenie szeregu przyczyn, jakie te pytania prowokowały, i wydarzeń, które modyfikowały udzielane przez kolejnych filozofów odpowiedzi. Autorka - pisząc o czasie, złu czy doświadczeniu - utożsamia poszukiwanie źródeł metafizyki z odsłanianiem prawdy o kolejnych jej fenomenach. Unika przy tym konstruowania definicji, zamiast tego pokazując wielość znaczeń poszczególnych pojęć, splatanie się sensów i różnorodność rozwiązań proponowanych w poszczególnych epokach. Historia filozofii jest w tym ujęciu historią zagadek, i to wielu zagadek nierozwiązanych.

Medellin | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

W "Kwintecie metafizycznym" prof. Barbara Skarga przytacza opinię innego znanego profesora filozofii Leszka Kołakowskiego, w której mówi on, że całą metafizykę da się sprowadzić do rozważań nad bytem, czasem, złem, śmiercią i miłością. Tylko tyle i aż tyle.

Sama autorka w swym dziele skupia się głównie na pojęciach czasu i zła. Przedstawia poglądy licznych filozofów na ich temat, począwszy od starożytnych Greków z Platonem, Arystotelesem i Plotynem na czele, by skończyć na autorach zupełnie nam współczesnych, jak np. Hannah Arendt. Nieco dłużej zatrzymuje się nad rozważaniami Heideggera, Husserla, Bergsona i Kanta.

Pomimo znacznego ciężaru gatunkowego poruszanych kwestii, książkę czyta się bardzo dobrze. Może ona zaciekawić nawet laika, który niewiele razy w swym życiu spotkał się z analizą zagadnień filozoficznych. Wystarczy chęć i otwarty umysł. W moim przypadku zadziałało. Polecam!