rozwiń zwiń

Droga do Indii

Okładka książki Droga do Indii
Edward Morgan Forster Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Klasyka Współczesności literatura piękna
302 str. 5 godz. 2 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Klasyka Współczesności
Tytuł oryginału:
Passage to India
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
302
Czas czytania
5 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
8373116761
Tłumacz:
Krystyna Tarnowska, Andrzej Konarek
Tagi:
Droga Indie różnice kulturowe kolonializm uprzedzenia klasyka proza angielska literatura brytyjska
Inne
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 11-12/2018 (568-569) Julian Barnes, Edward Morgan Forster, Alan Hollinghurst, James Joyce, Robert Menasse, Maciej Płaza, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Ocena 0,0
Literatura na ... Julian Barnes, Edwa...
Okładka książki The Science Fiction Hall of Fame, Vol. 2-B Isaac Asimov, James Blish, Ben Bova, Algis Budrys, Theodore Rose Cogswell, Edward Morgan Forster, Frederik Pohl, James H. Schmitz, Thomas L. Sherred, Wilmar House Shiras, Clifford D. Simak, Jack Vance
Ocena 8,0
The Science Fi... Isaac Asimov, James...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
106 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
928
805

Na półkach: , , , ,

„Droga do Indii” to wspaniała książka o kolonializmie w Indiach na początku XX wieku. Jest tu wszystko: ksenofobia, arogancja, rasizm i wielka odwaga, aby stanąć przeciwko temu i domagać się sprawiedliwości.

Gdy pannie Quested wydaje się, że zostaje w Grotach Marabarskich zaatakowana, cała społeczność angielska wydaje już swój wyrok. Przypomina to w pewien sposób „Zabić drozda” tylko w indyjskiej scenerii. Rozpoczyna się sądzenie jeszcze bez procesu, a jedyny rozsądny człowiek starający się przerwać tę nagonkę (Fielding) zostaje wykluczony z towarzystwa. W końcu też panna Quested przyznając się do pomyłki nie znajduje zrozumienia Anglików, ani nawet Hindusów, których wspiera. Niesnaski zaszły już za daleko i wzajemna niezgodna jest niemal nie do pogodzenia.

Powieść doskonale kreśli różnice kulturowe przeskakując od palarni Anglików w ich ekskluzywnym klubie po rozmowy przy fajce wodnej w domostwach Hindusów. Jak są przedstawieni Anglicy trudno mi określić z własnego doświadczenia, ale indyjski sposób myślenia sportretowano doskonale. Czytałam zarzuty jakoby Hindusi u Forstera byli przedstawieni zbyt infantylnie, ale to nieprawda. Mieszkając i pracując w Indiach ponad pół roku nie dziwi mnie, dlaczego Aziz kłamał w żywe oczy w Grotach Marabarskich gdy szukano panny Quested. I nie ma to żadnego związku z negatywną oceną Hindusów, czy ich dziecinnością. Oni po prostu tacy są. Po pobycie w Indiach i tak nadal tego nie rozumiem, ale wiem, że właśnie tak mogły wyglądać te wydarzenia.

Anglicy są dla mnie w powieści raczej pewnym symbolem i pewnym uogólnieniem. Wciąż jednak wyraziści doskonale przedstawiają swoją wyższość względem rodowitych mieszańców.

Gdy mieszkałam w Indiach cudzoziemcy mówili, że w tym kraju turystę od rasisty dzielą jedynie 2 tygodnie pobytu. Przejezdnym bardzo łatwo przyjąć postawę Anglików z „Drodze do Indii”. W końcu jesteśmy bardziej logiczni, bardziej efektywni. To wszystko prawda, ale po pewnym czasie stajemy się też nietolerancyjni i uprzedzeni. Wyznaję zasadę, że nie należy komentować żadnej kultury. Jest inna i już. Nie musimy się z nią zgadzać, ale nie wolno jej nam także naprawiać. „Droga do Indii” jest po trosze właśnie o tym. I dlatego warto ją przeczytać: niezwykle prawdziwa, nie tylko jeśli chodzi o Indie i nie tylko w tamtych czasach.

„Droga do Indii” to wspaniała książka o kolonializmie w Indiach na początku XX wieku. Jest tu wszystko: ksenofobia, arogancja, rasizm i wielka odwaga, aby stanąć przeciwko temu i domagać się sprawiedliwości.

Gdy pannie Quested wydaje się, że zostaje w Grotach Marabarskich zaatakowana, cała społeczność angielska wydaje już swój wyrok. Przypomina to w pewien sposób „Zabić...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    430
  • Przeczytane
    254
  • Posiadam
    70
  • Indie
    12
  • Ulubione
    7
  • Literatura brytyjska
    4
  • 1001 książek
    4
  • Literatura angielska
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
    4

Cytaty

Więcej
Edward Morgan Forster Droga do Indii Zobacz więcej
Edward Morgan Forster Droga do Indii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także