Passage to India
Droga, Indie
DramaQueer

Właściwie nic się nie stało. Po prostu dwie Angielki, korzystając z ostatnich słonecznych dni przed porą monsunową, postanawiają w towarzystwie swych hinduskich przyjaciół zwiedzić jedyną atrakcję hinduskiego miasteczka Czandrapur - Groty Marabarskie. W czasie tej podmiejskiej wycieczki ma miejsce pewien, drobny właściwie, incydent. Okazuje się on kamykiem, który porusza potężną lawinę nienawiści, uprzedzeń rasowych i ksenofobii, odsłaniając przepaść dzielącą świat Hindusów od świata Brytyjczyków, świat Wschodu od świata Zachodu. "Podróż do Indii" jest zarazem dla bohaterów powieści podróżą w głąb, ku poznaniu samych siebie, bowiem nieistotne z pozoru wydarzenie zmienia ich losy na zawsze...

źródło opisu: Świat Książki, 2003

źródło okładki: tezeusz.pl

książek: 2095
Marago | 2015-04-05

"Droga do Indii" Edwarda Morgana Forstera to jedna z najbardziej fascynujących książek, które przeczytałam. Polecam.
Film zrealizowany na jej podstawie, wyreżyserowany w 1984r. przez Davida Leana pod tytułem " Podróż do Indii" , jest zdecydowanie wybitny.
Również polecam.

fiNka | 2016-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Świetna książka. Rewelacyjnie ukazane zderzenie dwóch kultur: Wschodu i Zachodu. Forster znakomicie przedstawił zetknięcie sie dwu odmiennych światów i postaw życiowych oraz konflikt rasowy miedzy ludnością indyjska a brytyjskimi kolonizatorami.
Ponieważ sam Autor spędził w Indiach lata 1912-1913, po czym w roku 1921 powrócił tam by pracować jako osobisty sekretarz maharadży, jego relacja jest bogata w głębokie i wnikliwe obserwacje.
Warto przeczytać, nie należy tylko zrażać sie początkiem, który może wydać sie nieco zagmatwany i monotonny, ale naprawdę im dalej tym lepiej. A począwszy od drugiej części czyli wydarzeń w Grotach, cieżko sie od tej powiesci oderwać.
Polecam serdecznie.

DramaQueer | 2010-12-18
Na półkach: Przeczytane, Wschód, Posiadam
Przeczytana: 18 grudnia 2010

Kiedy koleżanka spytała się mnie "co czytasz?", a ja wyjąłem i pokazałem jej "Drogę do Indii", odparła "nudne". I może rzeczywiście Forster czasem jest przegadany, ale książka ma inne walory, które przyćmiewają tę wadę. To wspaniała historia o poznawaniu i zrozumieniu. O tym jak staramy się na siłę, dla idei, poznawać inne kultury, jak również ludzi, ale nasze dobre chęci i wysiłki spełzają na niczym, bo w tym poznaniu brak zrozumienia, gdyż jest powierzchowne.
Niezależnie od tej myśli przewodniej, powieść Forstera to ciekawy rys historyczny Indii, Wielkiej Brytanii i korzeni relacji tych państw w dzisiejszym świecie.

Anna | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

zanurzona w hinduskim klimacie,Indie brytyjskie, drobne, nieznaczące wydarzenie zmienia życie dwojga ludzi, opowieść o tym jak drobny incydent i obowiązujące prawo "pana", może nieuchronnie zmienić życie, "bogu ducha winnego" człowieka, powieść nastrojowa, utrzymana w kanonie XIX-wiecznym, czasem lubię sięgnąć po taką

Karolina | 2011-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2011

„Droga do Indii” to wspaniała książka o kolonializmie w Indiach na początku XX wieku. Jest tu wszystko: ksenofobia, arogancja, rasizm i wielka odwaga, aby stanąć przeciwko temu i domagać się sprawiedliwości.

Gdy pannie Quested wydaje się, że zostaje w Grotach Marabarskich zaatakowana, cała społeczność angielska wydaje już swój wyrok. Przypomina to w pewien sposób „Zabić drozda” tylko w indyjskiej scenerii. Rozpoczyna się sądzenie jeszcze bez procesu, a jedyny rozsądny człowiek starający się przerwać tę nagonkę (Fielding) zostaje wykluczony z towarzystwa. W końcu też panna Quested przyznając się do pomyłki nie znajduje zrozumienia Anglików, ani nawet Hindusów, których wspiera. Niesnaski zaszły już za daleko i wzajemna niezgodna jest niemal nie do pogodzenia.

Powieść doskonale kreśli różnice kulturowe przeskakując od palarni Anglików w ich ekskluzywnym klubie po rozmowy przy fajce wodnej w domostwach Hindusów. Jak są przedstawieni Anglicy trudno mi określić z własnego...

Ivette | 2015-10-06
Na półkach: Polecam, Przeczytane, Ulubione

Jedna z najlepszych książek, jakie ostatnio czytałam. Zaczyna się trochę niemrawo, ale w miarę rozwoju wydarzeń rysuje się czytelnikowi coraz dokładniejszy obraz angielskiego kolonializmu. Wciąga. Polecam!

Komaga | 2013-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Jak to było (jak to jest) z tymi Hindusami? Czy faktycznie sami o sobie myśleli (myślą), że nie można im ufać, są zmienni i niepewni? Czy to prawda, stereotypy czy tylko osobisty punkt widzenia autora? Książka może troszkę w zbyt mdły sposób przedstawia tą ciekawą dla mnie nację w latach dwudziestych zeszłego wieku.

Basia Kądziołka | 2016-11-14
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane