Ostateczne wyjaśnienia wszechświata

Wydawnictwo: Universitas
97883-242-0913-2
popularnonaukowa
madziekk

Drzemie w nas potężny, nie do końca zrozumiały, instynkt rozumienia. Chcielibyśmy wszystko do końca pojąć, wyjaśnić, udowodnić. Żeby nie było nic, co by nie pozostawało bez racji, i to racji usuwającej wszelki niepokój wątpienia, wszelkie znaki zapytania. Im rzecz donioślejsza, tym bardziej chcemy ją wyjaśnić, zlikwidować jakikolwiek cień podejrzenia, że mogłoby być inaczej. Taka tęsknota do "ostatecznych wyjaśnień" sama nie jest do końca zrozumiała, a gdy chcemy ją zrozumieć, nieuchronnie narzuca się pytanie: co to znaczy "zrozumieć"?

[Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, Kraków 2008]

acinonyx | 2015-10-21
Przeczytana: 20 października 2015

Przegląd teorii fizycznych, metafizycznych, teologicznych pod kątem stworzenia świata. Napisana w przystępny, łatwy sposób. Autor stara się pokazać, że najistotniejszą rzeczą we wszechświecie jest jego racjonalność.

Po przeczytaniu miałem jednak uczucie niedosytu. Dużo tematów, problemów potraktowanych pobieżnie, jedynie zasygnalizowanych, co w sumie nie może dziwić, gdyż tematyka jest bardzo obszerna.

watchyouback | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Zgodnie z treścią zawartą w tytule autor zajmuje się przedstawieniem teorii naukowych aspirujących do wyjaśnienia wszechświata. Ale czy można wszechświat wyjaśnić samym wszechświatem?

gullitkrk | 2012-10-28
Na półkach: Religia, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 01 października 2012

Bardzo wartościowa książka, przedstawiająca czytelnikowi wybrane problemy przed którymi stoi współczesna nauka. Im więcej wiemy, tym wiemy mniej, gdyż pytań pojawia się coraz więcej. Ks. Michał Heller prowadzi czytelnika przez zagadnienia kosmologii i fizyki współczesnej, naukowe i filozoficzne rozważania okraszając nawiązaniami teologicznymi.

Haydr | 2016-10-06
Przeczytana: 2016 rok