Wędrówki Irańskie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Przygód i Podróży". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Iran, Persja
popularnonaukowa
madziekk

Opis pobytu i podróży autora, polskiego iranisty, w Iranie w czasie II Wojny Światowej - życie mieszkańców, zabytki i ich historia, polityka.

Elevander | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Bardzo przystępny opis Iranu takim, jakim go widział Franciszek Machalski podczas II wojny światowej. Autor trafił do tego kraju wraz z armią Andersa i przez kilka lat aktywnie działał na rzecz wzajemnego poznania obu narodów. Jakże inny był to świat! Co by nie mówić, Iran po wojnie, a przed rewolucją dokonał gigantycznego skoku naprzód i choć to dalej kraj niezbyt bogaty, to takiej biedy, jaką tam obserwował Machalski chyba już zlikwidowano. Jakaż tam była w latach 40. komunikacja! Znakiem czasów jest brak jakichkolwiek negatywnych wzmianek o ZSRR, a przecież wszyscy ci Polacy trafili do Iranu dlatego, że pozwolono im opuścić ten kraj niewoli, do którego komunistyczny system ich zagnał po roku 1939! W książce dominują opisy krajobrazów, pięknych zabytków, dzikiej przyrody, wspomnienia ludzi spotkanych podczas podróży Machalskiego między różnymi irańskimi miastami. Przyjemna lektura, tak można tę książkę najogólniej określić.

Tomasz Babnis

Robb Maciąg | 2015-10-31
Przeczytana: wrzesień 2015

Fantastyczna książka dla każdego kto podróżował po Iranie.
Świetne opisy kraju, który przez 70 lat zmienił się nie do poznania.

Karawany ciągnące ulicami Teheranu.
Bieda Arabistanu i zabytki Persepolis i Pasargady jeszcze bez płotów i biletów. Fragment o Suzie ... trzeba przeczytać samemu - złote lata archeologii ;)

ArtZ72 | 2016-09-16
Maatt | 2013-06-30