Jak umierały religie. Szkice z tanatologii religii

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
religia

"Religie się zmieniają, religie się rozdrabniają, religie się zwalczają, religie zlewają się ze sobą, religie się rodzą. Cóż w tym dziwnego, że religie również umierają? I na nie przychodzi kres - jak na wszystko, co trwa. Poniektórym fanatykom czy też bezkrytycznym wyznawcom roi się radosne a pobożne przeświadczenie, że wszystkie religie wymrą, a tylko jedna ich wiara uniknie śmierci, ale religioznawca tego przekonania nie podziela."
Tadeusz Margul, Jak umierały religie

Napisałem niedawno, że nieubłaganie zbliża się kres chrześcijaństwa w Europie, że jeśli nie zniknie ono jako religia to zostanie wyparte z Europy (...). W Polsce najwybitniejszym chyba znawcą problemu zanikania religii jest prof. dr hab. Tadeusz Margul, znany religioznawca, który poświęcił temu problemowi trochę swoich prac [ 1 ]. Proces ten autor nazywa tanatologią religii, od greckiego słowa thánatos oznaczającego śmierć.

źródło opisu: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3661#_p1

źródło okładki: http://photo.goodreads.com/books/1290173768l/7452924.jpg