Dawid Copperfield t. I

Tłumaczenie: Karolina Beylin
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The Personal History and Experience of David Copperfield the Younger
Barbara

Powieściowej autobiografii, "Dawidowi Copperfieldowi", Dickens poświęcił dwa lata pracy (ukazała się w 1849-50). Zrozumiałe są przyczyny niesłychanego powodzenia, jakie to dzieło osiągnęło wówczas i później. Dawid Copperfield w latach chłopięcych - to Dickens. Za pośrednictwem swojego bohatera autor ukazał nam własną osobowość. Typowe dla artyzmu Dickensa jest to, że w postaci Copperfielda...

Dawid Copperfield w latach chłopięcych - to Dickens. Za pośrednictwem swojego bohatera autor ukazał nam własną osobowość. Typowe dla artyzmu Dickensa jest to, że w postaci Copperfielda każdy czytelnik znajdzie nie tylko dużo z Dickensa, ale też trochę samego siebie.
John Foster, przyjaciel Dickensa i jego biograf, pisał: "Dzieciństwo i młodość powracają znowu do każdego z nas w nadzwyczajnych chłopięcych przeżyciach".

Hubs | 2019-06-22
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Nie będę się rozpisywał - cudowne, monumentalne dzieło. Jak przystało na XIX-wieczną powieść, dużo lukru, cukru i moralizatorstwa, ale w zjadliwej formie. Ostatnie 15-20 rozdziałów trąci już tanim romansem, ale nadal czyta się wspaniale. Żałuję, ze przeczytałem tę książkę ze 30 lat za późno. Jest to książka typu nasza Trylogia - wraca się do tego co kilka lat, czyta od dechy do dechy te setki stron i odkrywa uroki każdej z postaci i historii na nowo.

jowice | 2018-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2018

Jak byłam młodsza nie czytałam, teraz nadrabiam.
Powieść bardzo wciągająca i zabawna; zakończenie wspaniałe (jak w końcu się dobrnie), idealne na jesień, bardzo podnoszące na duchu.
Czyta się świetnie, choć miejscami przydługawe (np. dialogo-monologi Pana i Pani Micawber) zwłaszcza jak z niecierpliwością oczekuje się na to co się wydarzy.

Bardzo, bardzo porządna literatura:)

"To poruszająca do głębi opowieść o niełatwym życiu prostego chłopaka w XIX-wiecznej Anglii od narodzin aż do wieku dojrzałego.
Bezpieczeństwo i ciepło rodzinnego domu młodego Dawida zostaje zburzone z chwilą powtórnego wyjścia jego matki za mąż. Od tego czasu dorastanie bohatera naznaczone jest przemocą, biedą i samotnością".

Jasne. Naznaczone "samotnością" jakieś 40 stron, bo później poznaje swoich szkolnych kumpli, a "biedą" kolejne 40, bo jak już trafi pod opiekę bogatej ciotki, to żadna większa krzywda mu się nie stanie.

Współczuję głównemu bohaterowi straty ojca i matki, ale to jeszcze nie największa tragedia, jaka mogła go w życiu spotkać, bo nie każdy żyjący rodzic jest dla swojego dziecka wzorem i oparciem. Współczuję mu również, że musiał iść jako dziecko do pracy żeby zarabiać na życie, ale mnie od dziecka uczono pracy fizycznej i żadna krzywda mi się nie stała. Chociaż i tak "najlepsze" cierpienia zaczynają się później:

"Rozkosz to była nie lada posiadać...

dzikiebialko | 2018-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 08 października 2018

Pierwszy tom to wczesne dzieciństwo głównego bohatera. Spotyka on na swojej drodze ludzi mu życzliwych oraz takich, którzy wykorzystają jego niewinność i naiwność. Fantastyczny klimat 19w.

BezKompromisowa | 2018-07-04
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Wspaniałość języka użytego przez autora jest nie do opisania, tylko wybitni autorzy jak Charles Dickens, potrafią tak pięknie malować słowem obrazy. Pomimo tego, że brak tej książce wartkiej akcji to jest to genialna klasyka, którą uznaje że nie przeczytanie jej byłoby ogromną stratą dla każdego czytelnika.
Chociażby po to by nacieszyć się stylem w jakim autor buduje zdania i wprowadza nas w klimat książki.
Klimat XIX wiecznej Anglii, wyryty pięknymi słowami na kartach tej książki. Przede wszystkim melancholijny, miejscami radosny, oraz miejscami przedstawiający okrutną rzeczywistość tamtych czasów. I to był najsmutniejsze fragmenty tej książki, gdzie ponure realia dorosłości dotknęły bohatera. Jednak całość tych lepszych i gorszych momentów jest idealnie zbilansowana, dzięki czemu czyta się ją rewelacyjnie, całym serduszkiem podążając za Dawidem Copperfidem.
Wszystkie postacie tu przedstawione są niesamowitymi osobowościami i z każdą po trochu się zżyłam, co jest dość nie...

Camar | 2018-03-17

Jedna z najsmutniejszych książek jakie w życiu czytałem.

paprotkowa | 2017-12-23
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze!
Przeczytana: 22 grudnia 2017

Charles Dickens na okres zimowo-świąteczny jest wprost idealny. I nie chodzi mi tu tylko o "Opowieść wigilijną". Również pozostałe jego powieści mają swoisty klimat. Ciemne i mgliste zaułki XIX-wiecznego Londynu, stukot dorożek po bruku, hałasy dobiegające z karczmy. Wszystko to Dickens opisuje bardzo realistycznie, ale z też z dużą dozą baśniowości. Nie sposób streścić fabuły, bo czego tam nie ma...miłość, bieda, humor, strata, zemsta, szczęście, intryga...wszystko, czego można oczekiwać po świetnej powieści. Poznajemy losy Dawida Copperfielda od jego narodzin, aż po dorosłe życie, a przy tym ukazana zostaje nam cała panorama społeczeństwa i obyczajowości wiktoriańskiej Anglii. Jest to powieść mocno moralizująca, gdzie wszystkie krzywdy i cierpienia zostaną wynagrodzone, a zło ukarane. Literatura ku pokrzepieniu, w sam raz na święta. Dickens bardzo dobrze charakteryzuje swoich bohaterów. Pojawia ich się tam mnóstwo, ale każdy z nich jest tak oryginalny, że zapada w pamięć. Bardzo...

książek: 2019
Efemeryda | 2017-11-26
Na półkach: Przeczytane, Nie posiadam
Przeczytana: 19 listopada 2017

Jak to u Dickensa powieść moralizatorsko - pedagogiczna pod hasłem "Żyj cnotliwie, nadstaw drugi policzej, a wrogowie i nieżyczliwcy zostaną ukarani". Podobno zawiera sporo wątków autobiograficznych. Jeżeli tak to pięknie się zemścił, bo w czarnych charakterach raczej odmalował tych których nie lubił lub którzy zaleźli mu za skórę.

Filip Rogowski | 2017-10-26
Przeczytana: 25 października 2017

Jeśli ktoś kocha klimat XIX w. Anglii, a do tego lubi analizować "sobie" przekrój społeczeństwa i obyczajów, to ta lektura musi się znaleźć w spisie obowiązkowym. Wybitny styl literacki, spójna fabuła oraz ciekawe - nawet jak na dzisiejsze czasy - wypadki sprawiają, że czyta się tę książkę cudownie. Nawet drobna tkliwość nie przeszkadza, a wręcz pozwala znaleźć chwilę wytchnienia w naszym dzisiejszym świecie. Jestem przekonany, że wrócę jeszcze do tej książki, bo K. Dickens sprawia, że życie wydaje się być czymś na pograniczu bajki, którą każdy z nas jako auto-autor kreuje...

Szkolny_Klub_ | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

Kiedy ukazuje się kolejne wydanie powieści Karola Dickensa z połowy XIX wieku, wiele osób pyta, czy współczesny młody czytelnik zwróci na nią uwagę i wybierze spośród tysięcy publikacji. Chyba jest na to szansa, gdyż utwór ukazuje losy pisarza, tytułowego Dawida Copperfielda, opowiadane przez niego samego. Dzięki temu historia wydaje się dość prawdopodobna, a „staroświecki” angielski styl tworzy nastrój specyficzny dla książek Dickensa.

Czytaj całość: http://www.szkolnyklubrecenzenta.pl/2017/10/dawid-copperfield-charles-dickens.html