Dawid Copperfield t. I

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The Personal History and Experience of David Copperfield the Younger
Barbara

Inne wydania

Powieściowej autobiografii, "Dawidowi Copperfieldowi", Dickens poświęcił dwa lata pracy (ukazała się w 1849-50). Zrozumiałe są przyczyny niesłychanego powodzenia, jakie to dzieło osiągnęło wówczas i później. Dawid Copperfield w latach chłopięcych - to Dickens. Za pośrednictwem swojego bohatera autor ukazał nam własną osobowość. Typowe dla artyzmu Dickensa jest to, że w postaci Copperfielda...

Dawid Copperfield w latach chłopięcych - to Dickens. Za pośrednictwem swojego bohatera autor ukazał nam własną osobowość. Typowe dla artyzmu Dickensa jest to, że w postaci Copperfielda każdy czytelnik znajdzie nie tylko dużo z Dickensa, ale też trochę samego siebie.
John Foster, przyjaciel Dickensa i jego biograf, pisał: "Dzieciństwo i młodość powracają znowu do każdego z nas w nadzwyczajnych chłopięcych przeżyciach".

Paweł | 2017-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2017

Jest to niezwykle przejmująca historia o zawiłych oraz łzawych losach wrażliwego dziecka, a późniejszym czasie także młodzieńca. Charles Dickens włożył dużo serca i zaangażowania aby niezwykle realistycznie oddać klimat wzlotów i upadków swego delikatnego bohatera w mrocznym świecie jakim dla bezbronnego dziecka była wiktoriańska Anglia. Autor raz po raz serwuje nam przykłady niesprawiedliwości i krzywdy społecznej, jakiej są podawani ludzie słabi i ubodzy. Powieść w dużym stopniu ma charakter biograficzny, gdzie autor niezwykle emocjonalnie dokonuje literackiego rozrachunku ze swoją przeszłością. Młodziutki Charles Dickens, podobnie jak jego bohater David Copperfield, zaznał w dzieciństwie nagłego niedostatku, który spowodował trudności z odebraniem należytej edukacji i wymuszał konieczność ciężkiej, zarobkowej pracy od lat najmłodszych.
Podjęcie się czytania tej opasłej pod względem liczby stron powieści, jest nie lada przedsięwzięciem czytelniczym. Jednak styl pisarza i dość...

To pierwsza książka Dickensa, jaką przeczytałam jeszcze w dzieciństwie. Pamiętam, że zaraz potem w telewizji emitowany był serial o tym samym tytule i miałam niesamowitą frajdę przy wyszukiwaniu różnic i podobieństw między powieścią i jej ekranizacją.

Chociaż minęło już wiele lat, do dziś pamiętam treść i sylwetkę tytułowego bohatera, którego burzliwe perypetie śledziłam z zapartym tchem.
Moje serce podbiły także wyrafinowane połączenie humoru i smutku, tajemniczość, nieco mroczny klimat oddający ducha wiktoriańskiej epoki i wyraziste kreacje bohaterów. Oczywiście wtedy nie potrafiłam jeszcze tego tak nazwać, ale czułam, że lektura powieści Dickensa skłoni mnie do sięgnięcia po kolejne dzieła literatury angielskiej. I tak się stało...

Niedawno wróciłam do twórczości tego pisarza z wielką przyjemnością i sięgam po utwory, których jeszcze nie miałam okazji poznać.
A sfatygowany już nieco egzemplarz "Dawida Copperfielda" mruga do mnie z półki i aż prosi się, by znów po niego...

almos | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Powrót do klasyki czytanej w wieku pacholęcym, tym razem w formie audiobooka dobrze interpretowanego przez Wojciecha Adamczyka. Stary mistrz nie zawodzi: czytając o przygodach Dawida śmiejemy się i smucimy na przemian. Ma Dickens wielki dar plecenia interesującej fabuły, zachwyca bogate tło społeczne powieści, a i psychologia postaci niczego sobie. Książka wciąż żywa i warta lektury.

Powróciłem do Copperfielda po wielu latach, tym razem słuchałem audiobooka w dobrej interpretacji Wojciecha Adamczyka. Teraz mniej mnie interesowały przygody Dawida, bardziej wspaniale opisane przez Dickensa stosunki społeczne i ekonomiczne w Anglii w pierwszej połowie XIX wieku.

Mamy po pierwsze ówczesny system szkolny, zimny, twardy, nieczuły: wysyłanie chłopców z klas wyższych w młodym wieku (8 lat!) do szkół z internatem, a w samej szkole atmosfera terroru i powszechne kary cielesne. Ten system produkował zimnych, twardych, bezwzględnych, ale i nieszczęśliwych ludzi. Niemniej swoje obowiązki...

Katarzyna Bartnicka | 2016-04-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Klasyka
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Jest to przepiękna, wzruszająca i wielce zajmująca powieść. Mamy tu bowiem historię chłopca, młodego panicza, który będąc półsierota trafia pod opiekę człowieka, który doprowadza to biedne dziecko do nędzy i upokorzenia. Napisana w sposób realistyczny, chociaż może zbyt sentymentalna i idealistyczna i moralistyczna, przewidywalna aż do bólu, bo niemalże od pierwszych zdań, po sposobie narracji domyślamy, ze zło zostanie ukarane, a dobro nagrodzone. Pomimo tego n ie można się oderwać od lektury, bo w świecie ogarniętym przez nihilizm i deficyt wartości, ta staroświecka i naiwna powieść jest niczym powiew świeżego powietrza.

Hinoto | 2013-11-27
Przeczytana: listopad 1997

Wspaniała książka przeczytana po raz pierwszy w czasach podstawówki. Jak do innych moich ulubionych książek powróciłam także do niej ponownie w bardziej świadomym wieku by odkryć na nowo przygody młodego Dawida.
Losy bohatera poznajemy od jego narodzin, dzięki temu mamy wrażenie jego autentyczności, ja czułam do niego wielką sympatię jako do dziecka. Bardzo współczułam jego losom i kibicowałam. Bardzo mi się spodobało przedstawienie niektórych wydarzeń z punktu widzenia dziecka, wydarzeń, które z biegiem czasu nabierały innego wydźwięku.
Powieść to galeria postaci bardzo wyrazistych, barwnych. Ich losy potrafią wciąż bawić i wzruszać.
Obraz Anglii tamtych lat może przygnębiać, ale lubię Dickensa właśnie za to, że potrafi w świecie najgorszej beznadziei pokazać promyk nadziei. Mimo wszystko warto wierzyć w dobroć i uczciwość ludzi.

BIETKA | 2014-02-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 lutego 2014

" Dawid Copperfield" Dickensa jest powieścią autobiograficzną. Autor napisał do przyjaciela:
-" Mam wrażenie, że wysyłam w ten mroczny świat cząstkę samego siebie".
Zdumiewający związek zachodzi pomiędzy inicjałami pisarza C.D., a tymi, bohatera powieści, D.C.( odwrócenie inicjałów). Świadczy to o pierwiastku emocjonalnym, który łączy twórcę z jego bohaterem.

Tytułowy bohater zwany przez najbliższych Davy, snuje narrację swoich wspomnień. Jego burzliwy los jest twardą szkołą życia naznaczonego przemocą, biedą i samotnością. Mówi o sobie, że był:
-" Bardziej osamotniony od Robinsona Kruzoe, którego samotność nie miała przynajmniej świadków".

Lata wczesnego dzieciństwa spędził pod czułą opieką swojej delikatnej matki i ukochanej niani, Peggotty. Spokój, bezpieczeństwo i ciepło domu rodzinnego zostaje zburzone z chwilą powtórnego wyjścia jego matki za mąż, za pana Murdstone.
Pod pretekstem opieki nad domem, sprowadza do niego swoją siostrę, pannę Murdstone.
-" Murdstone'owie...

GemiNi | 2014-06-06

Sądziłam, że to kolejna opowieść o sierocie. Na początku książka w ogóle mi się nie podobała, jednak coś ciągnęło mnie dalej, abym nie przestawała czytać. Dawid niesamowicie wciągnął mnie w swoje życie. Pokazał dobry obraz XIX wiecznej Anglii.

Skellen | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

David Copperfield jest następną świetną książką napisaną piórem Dickensa. Autor, jak zwykle skupia się na człowieku i jego zmiennych losach. Do tematu podchodzi kompleksowo, z pietyzmem i dokładnym oddaniem kolejnych etapów życia przedstawionego na kartach powieści bohatera. Takie podejście jest charakterystyczne dla Dickensa, w kilku innych książkach stosuje podobny schemat, jednak każda z powieści jest zupełni inna i odrębna od siebie. Podkreślam ten fakt, dlatego, iż wielu pisarzy pisząc schematycznie popada w pułapkę polegającą na tym, iż odbiorca czytając kolejne jego pozycje doznaje wrażenia, że gdzieś już maił do czynienia z podobną historią. Krótko mówiąc, ma się wrażenie, że przeczytać jedną książkę danego autora, to jak przeczytać wszystkie pozostałe.
W przypadku Karola Dickensa tak nie jest. Schemat polega tylko na konstrukcji książki opisującej losy bohatera, od lat najmłodszych do jego perypetii w życiu dorosłym, dojrzałym. Tu podobieństwa się kończą; każda kolejna...

Henry Rackham | 2013-12-19
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Po latach "świetlnych" przypomniałem sobie jak smakuje Charles Dickens, oczywiście nie zawiodłem się. Choć Dawid Copperfield nie jest, jak dla mnie, najlepszą powieścią tego autora.
Opowieść jest trochę ckliwa, naiwna, ale to, co u angielskiego pisarza zawsze mi się podobało, to bohaterowie nakreśleni "soczyście" z ironiczną nutką, przypominającą odbicie w krzywym zwierciadle, trochę wesołe, trochę smutne, czy złe i nie poprawnie dobre. Może to nie jest opowieść, która porusza wielkie i aktualne sprawy, jednak pokazuje ludzkie charaktery niezmieniające się na przestrzeni wieków.

Hrosskar | 2016-11-18
Przeczytana: 16 listopada 2016

W dorobku literackim Charlesa Dickensa, Dawid Copperfield jest jedną z najważniejszych pozycji - cenioną przez całe rzesze czytelników, jak również przez samego autora. Być może dlatego, że wiele wątków tej powieści jest uznawanych za autobiograficzne i łatwo można je odnieść do życia Dickensa. Początkowo książka ta, ze względu na swoją objętość, była wydawana w odcinkach, dopiero później ukazała się w całości.

Dawid Copperfield to opowieść o losach młodego chłopaka, który już od urodzenia nie ma łatwo. Rodzi się półsierotą a po kilku latach jego matka wychodzi ponownie za mąż, bynajmniej nie jest to szczęśliwe małżeństwo. Na co dzień Dawid nie ma lekko w domu a zmienia się to jeszcze na gorsze, kiedy zostaje odesłany przez ojczyma do szkoły, w której jest maltretowany przez nauczyciela. Po wielu burzliwych wydarzeniach, ucieka w końcu do swojej ciotki Betsey Trotwood, którą pamięta z opowiadań matki oraz niani Peggotty. Tam jego życie zaczyna się w końcu układać, zdobywa...