Salem's Lot
83-7180-915-8
wampiry
horror
Barbara

W małym, prowincjonalnym miasteczku w Ameryce zaczynają się dziać rzeczy niepojęte i przerażające. W dziwnych okolicznościach znikają i umierają dzieci i dorośli, jedna śmierć pociąga drugą. Czyżby Salem było nawiedzone przez nieczyste, złe moce? Pełną determinacji walkę wydaje im kilku śmiałków, którym przewodzi mały chłopiec.

Danway | 2011-03-16
Przeczytana: 26 czerwca 2010

Bardzo długo trwało zanim dobrnąłem do jednej z pierwszych powieści Stephena Kinga, jaką jest "Miasteczko Salem". Salem to skrócona nazwa miejscowości Jerusalem położonej w stanie Maine, niedaleko Cumberland i Portland.

W tym właśnie bardzo małym i jakże przyjaznym mieście wychowywał się Ben Mears, który po 25 latach wraca w rodzinne strony, jako znany i uznany pisarz. Jego celem, podawanych dla wszystkich, jest powrót do korzeni by napisać nową książkę. Prawdziwy powód jest jednak o wiele inny. Rozliczenie się z przyszłością.

Przyjazd Mears'a zbiega się z czasem z dziwnymi rzeczami w miasteczku. Po pierwsze ktoś kupił stary dom na wzgórzu, którzy wszyscy uważali za nawiedzony. Po drugie ten ktoś ma zamiar otworzyć duży sklep w takiej małej miejscowości, co z początku nikogo nie dziwi. Po trzecie zaczynają ginąć ludzie oraz zwierzęta. Ben wraz z grupą nowo poznanych osób próbuje połączyć fakty, by dowiedzieć, co nie tak jest z tym pięknym, sennym miasteczkiem.

Książka jest...

Aneta Wiola | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

ZAGROŻENIE CZAI SIĘ W NIEZNAJOMYM
W małym miasteczku Jerusalem, zwanym przez okolicznych mieszkańców Salem, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Kilkadziesiąt lat temu zaginęło czworo dzieci i doszło do makabrycznego zabójstwa w domu stojącym na wzniesieniu. Teraz właśnie ów posiadłość zostaje zakupiona przez dwójkę tajemniczych wspólników, z których jednego nikt nigdy nie widział na oczy. Wkrótce dochodzi do zaginięcia chłopca, a w niedługim odstępie czasu umiera jego starszy brat. Cmentarz zaś „zdobią” zwłoki powieszonego psa. W Salem zaczyna mówić się o kulcie Szatana i obrzędach jakich się tam dokonuje. Niebawem umiera coraz większe grono mieszkańców, a ich ciała w tajemniczych okolicznościach giną. Jest tylko garstka ludzi, którzy wierzą w Zło, jakie zawitało w tej małej mieścinie. Ale czy to nie za mało? Czy jest już za późno na ratunek?

„(…) … z rozciętym szeroko gardłem, powieszony głową do dołu niczym świnia w rzeźni. Wpatrywał się w nich niewidzącym, szklanym spojrzeniem...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przyszedł czas na powtórkę jednej z pierwszych książek Kinga jaką miałam przyjemność przeczytać, dokładniej czwartą.
Pamiętam, że moja współlokatorka z pokoju w internacie była wielką fanką tego autora, a jej ulubioną książką było właśnie "Miasteczko Salem". Zabierałam się więc za "Miasteczko" z dość dużymi nadziejami i oczekiwaniami.

Niestety, przestraszyć mnie nie przestraszyła. Ani za pierwszym razem, ani teraz po latach. Wtedy czytana tylko przy lampce i po nocach potrafiła przyprawić o trochę gęsiej skórki, ale nic poza tym. Koleżanka zapowiadała, że spać po nocach nie będę, ale chyba sen mam mocny, nic takiego mnie nie spotkało.

Sam motyw wampiryzmu raczej nie należy do moich ulubionych, w książce od tych stworów bardziej podobało mi się przedstawienie społeczności małego miasteczka, które kryje swoje trupy w szafie. I nie są to tylko wampirki.
King w wydaniu nietoperzowato-wampirzym nie jest moim faworytem, wolę jednak inne klimaty. Mimo to przeczytałam...

Dzięki "Miasteczku Salem" po raz dziesiąty spotkałem się z niebywale ciekawą twórczością Stephena Kinga.
Zaczęło się ono niewinnie i rześko niczym kwietniowy poranek.
Jednak z czasem stawało się coraz straszniej, coraz częściej czułem grozę, czysty strach.

Powieść jest napisana bardzo ciekawym, bogatym językiem, po prostu ze smakiem.
Dużo w niej poetyczności, a czytając opisy natychmiast malowały się w mojej głowie niesamowite obrazy.
King jak zwykle jest mistrzem przykuwania uwagi, mimo tego że czułem co jakiś czas obrzydzenie, nie potrafiłem odłożyć książki, po prostu nie mogłem.
Akcja toczy się raczej leniwie, ale nie znalazłem tu niepotrzebnych przestojów.
Miejscem akcji jest, miasteczko Salem, dokładniej Jerusalem, po polsku Jerozolima, w stanie Maine.
Horror straszy nas mocą nieczystą, która czerpie siłę z naszych złych uczynków i się akumuluje, prowadząc do tragedii.

Stephen King opisuje właściwie całą społeczność owego miasteczka, i robi to niezwykle dobrze.
W kilku...

Dominka1 | 2014-01-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z bardziej przerażających i sugestywnych powieści o wampirach. Nie jestem miłośniczką twórczości Kinga ani też osobą zachwyconą jego warsztatem literackim jednak ta powieść ma w sobie kilka scen i motywów ,które potrafią wzbudzić strach i poczucie zagrożenia , niepokoju.
Mamy opis zwykłego prowincjonalnego miasteczka z jego mieszkańcami,pełnymi różnych problemów,opisanych z wszystkimi wadami i nie zawsze szlachetnymi pobudkami.
Monotonię ich życia przerywa pojawienie się w ich stronach tajemniczego przybysza wynajmującego dom Marsten'ów (w którym przed laty właściciel popełnił samobójstwo) a także powrót do Salem młodego pisarza Bena Mearsa .Mężczyzna chce zmierzyć się z traumą z dzieciństwa związaną z domem Marsten'ów,w którym przed laty przypadkowo widział rzeczy o których do dziś nie zapomniał.Poznaję też dziewczynę-Susan - z którą zaczyna łączyć go uczucie.
Tymczasem w miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Klimat grozy i coraz większa bezradność bohaterów wobec...

| 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To była moja pierwsza książka Kinga, którą przeczytałam mając ...naście lat. Od tej pory pałam niegasnącym uczuciem uwielbienia dla prozy tego autora. Wtedy bałam się ogromnie, śniły mi się wampiry i strach było w nocy pójść do łazienki. Teraz już się oczywiście nie boję, ale nadal uważam tę książkę za najlepszą w dorobku Kinga. Własny egzemplarz mam zaczytany do granic nieprzyzwoitości i niech to wystarczy za jej ocenę 10/10

WampirkaJustynka | 2014-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka nawet dobra. Jest to moja pierwsza książka tego autora i być może sięgnę po inne jego dzieła. A co do "Miasteczka Salem to od pierwszej strony trzyma w napięciu. Książka trochę przypominała mi "Drakulę" Brama Stokera. I tu i tam wampir mało występuję (choć w "Drakuli" jest go zdecydowanie więcej). Stary nauczyciel Matt to taki Van Helsing. Najbardziej jednak polubiłam Bena i Marka. Dzieciak jest wręcz za dojrzały jak na swój wiek, ale dzięki temu przeżył. Tak, ta książka jest niesamowita. Co rusz ktoś z miasteczka zostaje zwampirzony albo ginie próbując powstrzymać wampiry. Polecam !!!

Mollinka_90 | 2018-05-11
Na półkach: King, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 maja 2018

Solidna porcja rozrywki w klimacie klasycznego horroru i dobrze widoczny styl Kinga przebijający z każdej strony powieści to cechy "Miasteczka Salem" - kolejnej powieści mistrza grozy, z którą miałam okazję się zapoznać.

Małe miasteczko w stanie Maine, Jerusalem, w skrócie Salem, słynie z dusznej atmosfery. Wszyscy znają wszystkich, są nieufni wobec obcych i żyją plotkami. Pisarz Ben Mears przyjeżdża tu po wielu latach, by napisać swą kolejną książkę, inspirowaną stojącym w miasteczku Domem Marstenów. Budynek uznawany za nawiedzony z powodu wydarzeń, jakie się w nim kiedyś rozegrały, rozbudzał jego wyobraźnię od nastoletnich lat. Obecnie po wielu latach niszczenia, został wynajęty przez dwóch tajemniczych mężczyzn. Nad miasteczkiem Salem snuje się coraz gęstsza mgiełka niedopowiedzeń, strachu i niemal namacalnego Zła.

Początkowo nikt nie chce dopuścić do siebie myśli, co się tutaj dzieje, ponieważ nie ma to nic wspólnego z racjonalnym pojmowaniem świata. Któż da wiarę, że...

Happy Reader | 2016-10-06
Przeczytana: 05 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Miasteczko Salem" - znakomity horror Stephena Kinga. Była to moja pierwsza książka tego autora. Do tej pory jego twórczość kojarzyła mi się z wampirami, zjawiskami nadprzyrodzonymi i straszeniem! Niezbyt mnie to interesowało. Przyznaję jednak, że ta książka naprawdę mnie wciągnęła. Kunszt autora sprawił, że z ciekawością śledziłem historię miasteczka Salem, w którym wampiry urządziły sobie polowanie na ludzi. Trzymałem kciuki za Bena Mearsa, który z przyjaciółmi podjął walkę ze złem. Stephen King finezyjnie dawkuje poziom napięcia i udowadnia, że nawet pisząc o wampirach można stworzyć świetną literaturę.
Na pewno książkę warto przeczytać - to tajemnicza i urzekająca lektura!

Degamisz | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Kolejna pozycja Kinga, która praktycznie "czyta się sama". Autor genialnie buduje napięcie i akcję - z początku leniwie, niespiesznie, powoli, po czym nagle zaczyna je umiejętnie stopniować. Nie mogłem oderwać się od czytania. Aczkolwiek szczerze mówiąc spodziewałem się,że fabuła będzie dotyczyć czegoś innego - Salem kojarzy mi się raczej z czarownicami, ewentualnie diabłem i satanizmem, więc tu King mnie bardzo zaskoczył. Chociaż chwilami niektóre wątki i zwroty akcji wydały mi się trochę naiwne to i tak zdecydowanie polecam. No i po raz kolejny ogromny szacunek za niezwykle sugestywne opisy :)