Miasteczko Salem

83-7180-915-8
wampiry
horror
Barbara

W małym, prowincjonalnym miasteczku w Ameryce zaczynają się dziać rzeczy niepojęte i przerażające. W dziwnych okolicznościach znikają i umierają dzieci i dorośli, jedna śmierć pociąga drugą. Czyżby Salem było nawiedzone przez nieczyste, złe moce? Pełną determinacji walkę wydaje im kilku śmiałków, którym przewodzi mały chłopiec.

Danway | 2011-03-16
Przeczytana: 26 czerwca 2010

Bardzo długo trwało zanim dobrnąłem do jednej z pierwszych powieści Stephena Kinga, jaką jest "Miasteczko Salem". Salem to skrócona nazwa miejscowości Jerusalem położonej w stanie Maine, niedaleko Cumberland i Portland.

W tym właśnie bardzo małym i jakże przyjaznym mieście wychowywał się Ben Mears, który po 25 latach wraca w rodzinne strony, jako znany i uznany pisarz. Jego celem, podawanych dla wszystkich, jest powrót do korzeni by napisać nową książkę. Prawdziwy powód jest jednak o wiele inny. Rozliczenie się z przyszłością.

Przyjazd Mears'a zbiega się z czasem z dziwnymi rzeczami w miasteczku. Po pierwsze ktoś kupił stary dom na wzgórzu, którzy wszyscy uważali za nawiedzony. Po drugie ten ktoś ma zamiar otworzyć duży sklep w takiej małej miejscowości, co z początku nikogo nie dziwi. Po trzecie zaczynają ginąć ludzie oraz zwierzęta. Ben wraz z grupą nowo poznanych osób próbuje połączyć fakty, by dowiedzieć, co nie tak jest z tym pięknym, sennym miasteczkiem.

Książka jest...

Aneta Wiola | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

ZAGROŻENIE CZAI SIĘ W NIEZNAJOMYM
W małym miasteczku Jerusalem, zwanym przez okolicznych mieszkańców Salem, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Kilkadziesiąt lat temu zaginęło czworo dzieci i doszło do makabrycznego zabójstwa w domu stojącym na wzniesieniu. Teraz właśnie ów posiadłość zostaje zakupiona przez dwójkę tajemniczych wspólników, z których jednego nikt nigdy nie widział na oczy. Wkrótce dochodzi do zaginięcia chłopca, a w niedługim odstępie czasu umiera jego starszy brat. Cmentarz zaś „zdobią” zwłoki powieszonego psa. W Salem zaczyna mówić się o kulcie Szatana i obrzędach jakich się tam dokonuje. Niebawem umiera coraz większe grono mieszkańców, a ich ciała w tajemniczych okolicznościach giną. Jest tylko garstka ludzi, którzy wierzą w Zło, jakie zawitało w tej małej mieścinie. Ale czy to nie za mało? Czy jest już za późno na ratunek?

„(…) … z rozciętym szeroko gardłem, powieszony głową do dołu niczym świnia w rzeźni. Wpatrywał się w nich niewidzącym, szklanym spojrzeniem...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przyszedł czas na powtórkę jednej z pierwszych książek Kinga jaką miałam przyjemność przeczytać, dokładniej czwartą.
Pamiętam, że moja współlokatorka z pokoju w internacie była wielką fanką tego autora, a jej ulubioną książką było właśnie "Miasteczko Salem". Zabierałam się więc za "Miasteczko" z dość dużymi nadziejami i oczekiwaniami.

Niestety, przestraszyć mnie nie przestraszyła. Ani za pierwszym razem, ani teraz po latach. Wtedy czytana tylko przy lampce i po nocach potrafiła przyprawić o trochę gęsiej skórki, ale nic poza tym. Koleżanka zapowiadała, że spać po nocach nie będę, ale chyba sen mam mocny, nic takiego mnie nie spotkało.

Sam motyw wampiryzmu raczej nie należy do moich ulubionych, w książce od tych stworów bardziej podobało mi się przedstawienie społeczności małego miasteczka, które kryje swoje trupy w szafie. I nie są to tylko wampirki.
King w wydaniu nietoperzowato-wampirzym nie jest moim faworytem, wolę jednak inne klimaty. Mimo to przeczytałam...

Dominka1 | 2014-01-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z bardziej przerażających i sugestywnych powieści o wampirach. Nie jestem miłośniczką twórczości Kinga ani też osobą zachwyconą jego warsztatem literackim jednak ta powieść ma w sobie kilka scen i motywów ,które potrafią wzbudzić strach i poczucie zagrożenia , niepokoju.
Mamy opis zwykłego prowincjonalnego miasteczka z jego mieszkańcami,pełnymi różnych problemów,opisanych z wszystkimi wadami i nie zawsze szlachetnymi pobudkami.
Monotonię ich życia przerywa pojawienie się w ich stronach tajemniczego przybysza wynajmującego dom Marsten'ów (w którym przed laty właściciel popełnił samobójstwo) a także powrót do Salem młodego pisarza Bena Mearsa .Mężczyzna chce zmierzyć się z traumą z dzieciństwa związaną z domem Marsten'ów,w którym przed laty przypadkowo widział rzeczy o których do dziś nie zapomniał.Poznaję też dziewczynę-Susan - z którą zaczyna łączyć go uczucie.
Tymczasem w miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Klimat grozy i coraz większa bezradność bohaterów wobec...

| 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To była moja pierwsza książka Kinga, którą przeczytałam mając ...naście lat. Od tej pory pałam niegasnącym uczuciem uwielbienia dla prozy tego autora. Wtedy bałam się ogromnie, śniły mi się wampiry i strach było w nocy pójść do łazienki. Teraz już się oczywiście nie boję, ale nadal uważam tę książkę za najlepszą w dorobku Kinga. Własny egzemplarz mam zaczytany do granic nieprzyzwoitości i niech to wystarczy za jej ocenę 10/10

WampirkaJustynka | 2014-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka nawet dobra. Jest to moja pierwsza książka tego autora i być może sięgnę po inne jego dzieła. A co do "Miasteczka Salem to od pierwszej strony trzyma w napięciu. Książka trochę przypominała mi "Drakulę" Brama Stokera. I tu i tam wampir mało występuję (choć w "Drakuli" jest go zdecydowanie więcej). Stary nauczyciel Matt to taki Van Helsing. Najbardziej jednak polubiłam Bena i Marka. Dzieciak jest wręcz za dojrzały jak na swój wiek, ale dzięki temu przeżył. Tak, ta książka jest niesamowita. Co rusz ktoś z miasteczka zostaje zwampirzony albo ginie próbując powstrzymać wampiry. Polecam !!!

Dzięki "Miasteczku Salem" po raz dziesiąty spotkałem się z niebywale ciekawą twórczością Stephena Kinga.
Zaczęło się ono niewinnie i rześko niczym kwietniowy poranek.
Jednak z czasem stawało się coraz straszniej, coraz częściej czułem grozę, czysty strach.

Powieść jest napisana bardzo ciekawym, bogatym językiem, po prostu ze smakiem.
Dużo w niej poetyczności, a czytając opisy natychmiast malowały się w mojej głowie niesamowite obrazy.
King jak zwykle jest mistrzem przykuwania uwagi, mimo tego że czułem co jakiś czas obrzydzenie, nie potrafiłem odłożyć książki, po prostu nie mogłem.
Akcja toczy się raczej leniwie, ale nie znalazłem tu niepotrzebnych przestojów.
Miejscem akcji jest, miasteczko Salem, dokładniej Jerusalem, po polsku Jerozolima, w stanie Maine.
Horror straszy nas mocą nieczystą, która czerpie siłę z naszych złych uczynków i się akumuluje, prowadząc do tragedii.

Stephen King opisuje właściwie całą społeczność owego miasteczka, i robi to niezwykle dobrze.
W kilku...

Degamisz | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Kolejna pozycja Kinga, która praktycznie "czyta się sama". Autor genialnie buduje napięcie i akcję - z początku leniwie, niespiesznie, powoli, po czym nagle zaczyna je umiejętnie stopniować. Nie mogłem oderwać się od czytania. Aczkolwiek szczerze mówiąc spodziewałem się,że fabuła będzie dotyczyć czegoś innego - Salem kojarzy mi się raczej z czarownicami, ewentualnie diabłem i satanizmem, więc tu King mnie bardzo zaskoczył. Chociaż chwilami niektóre wątki i zwroty akcji wydały mi się trochę naiwne to i tak zdecydowanie polecam. No i po raz kolejny ogromny szacunek za niezwykle sugestywne opisy :)

Magdalena | 2015-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2015

Pierwsza książka King'a, po którą sięgnęłam i nie żałuje. Co prawda na początku dziwnie mi się ją czytało, bo jest napisana inaczej niż książki, które dotychczas czytałam, ale podbiła moje serce i wręcz nie potrafiłam się od niej oderwać.
Napięcie budowane powoli, spokojnie, a zaraz potem urwane, by czytelnik czytał dalej z zapartym tchem. Genialne. Mnóstwo momentów grozy, czy wciągającej intrygi, a także wciągające dramaty życia mieszkańców miasteczka Salem.
Książka zdecydowanie warta polecenia.
Gorąco polecam!

Tytułowe Salem to skrót od Jerusalem's Lot, fikcyjnego miasteczka leżącego niedaleko Portland w stanie Maine. Salem stanie się pierwowzorem dla pojawiających się później wielokrotnie w twórczości Kinga miasteczek Derry i Castle Rock. Jego nazwa wbrew pozorom nie pochodzi od Jerozolimy, a świni o imieniu "Jerusalem", którą posiadał jeden z pierwszych mieszkańców. Nad Salem niczym cień dominuje posiadłość Marstenów, ponura dom na wzgórzu, którego właściciel, Hubie Marsten, przed laty zastrzelił swoją żonę, po czym powiesił się w jednym z pokojów. Rezydencja pozostała niezamieszkana, stając się straszakiem dla kolejnych pokoleń dzieciaków spragnionych wrażeń. Jednym z nich był mały Ben Mears, podjudzony przez rówieśników do zajrzenia do środka. To, co ujrzał w pokoju, gdzie wyzionął ducha Hubie Marsten, prześladować go będzie w koszmarach przez resztę życia. Już jako dorosły mężczyzna Ben, który stał się w miarę popularnym pisarzem, powraca do Salem, aby w spokoju napisać nową książkę...

Niesamowite wizje Stephena Kinga

Stephen King na rynku literatury, głównie w konwencji grozy oraz opowieści niesamowitych, króluje od lat. A właściwie dekad, jeśli chcemy być dokładni – wszak premierę „Carrie”, debiutanckiej powieści pisarza datuje się na 1974 rok! Jeden z najlepiej zarabiających, najchętniej czytanych autorów ze zmiennym szczęściem radzi sobie jednak w świecie kina i telewizji. Wiele wskazuje jednak na to, że rok 2017 może być przełomowy w kontekście ekranizacji dzieł amerykańskiego pisarza.

10 najstraszniejszych książek na Halloween

Według dawnych wierzeń, wywodzących się z tradycji celtyckich, w wigilię Wszystkich Świętych zmarli pod postacią duchów nawiedzają świat żywych. 31 października to świetna okazja, żeby sięgnąć po coś tematycznie wpasowującego się w elektryzującą aurę zachodnich tradycji.