Salem's Lot: 30th anniversary edition
powieść, zło, strach, śmierć, wampiry
horror
dona

„Miasteczko Salem”, klasyczny horror Stephena Kinga, zostało wydane po raz pierwszy w roku 1975. Demoniczna opowieść natychmiast przeraziła i oczarowała czytelników. Książka, sprzedana w milionach egzemplarzy na całym świecie, po 30 latach doczekała się specjalnej rozszerzonej edycji. Wydanie zawiera 40 stron (w tym alternatywne zakończenie) materiału usuniętego z pierwotnego maszynopisu...

Wydanie zawiera 40 stron (w tym alternatywne zakończenie) materiału usuniętego z pierwotnego maszynopisu przez samego autora, nowy wstęp i posłowie Stephena Kinga oraz dwa krótkie opowiadania powiązane z powieścią („Dola Jerusalem” i „Strzemiennego”). Tekst nabiera wyjątkowej siły dzięki niesamowitym zdjęciom Jerry'ego Uelsmanna dopełniającym obrazu prowincjonalnego miasteczka w stanie Maine, którego mieszkańcy ulegają diabelskiej mocy nowego rezydenta.

Ekskluzywne wydanie „Miasteczka Salem” ma kształt, który w pełni usatysfakcjonował Stephena Kinga, i powinno się ono pojawić w zbiorach każdego fana Mistrza Grozy.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2005

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Miasteczko_Salem-p-4918-.html

Modliszeg | 2014-10-13

"O trzeciej nad ranem świat, ta stara dziwka, nie ma na twarzy makijażu i widać, że brakuje mu nosa i jednego oka. Wesołość staje się płytka i krucha (...). Nie ma grozy, bo zniszczyła ją nuda, a miłość jest tylko snem"

Niewątpliwie King jest mistrzem horroru. Udowadnia nam to każdą książką tego gatunku jego autorstwa. Perfekcyjnie oraz zrozumiale dobiera słowa. Lektura jest dobra dla wszystkich fanatyków, niezależnie od wieku.
Moim zdaniem pisząc taką książkę trzeba odpowiednio zaangażować się w temat (co udowodnił tam S.King). Myślę, że to godne uwagi przeżycie. Czytając "Miasteczko Salem" miałam wrażenie, że znajduję się w samym środku odgrywanych w mojej głowie wydarzeń. Żyłam tymi sytuacjami, życiem codziennym bohaterów. Żałuję, że kolejna miłość odważnego pisarza musiała umrzeć.. Żałuję również, że osoby do których zdążyłam się w jakiś sposób przyzwyczaić spotkał taki los (cóż w horrorach rzadko oszczędzani są dobrzy ludzie).
W rozszerzonej wersji bardzo podobają mi się...

tvinge | 2016-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2016

To jest powieść o wampirach. Nie o czarownicach! Może to głupie, ale byłam przekonana, że książka o takim tytule musi być o czarownicach - nie przeczytałam wcześniej żadnych recenzji, ani nawet opisu z tyłu na okładce, stąd ta rażąca niewiedza i zaskoczenie ;)

Powieść jest przede wszystkim niesamowicie klimatyczna - można się z łatwością wczuć w wykreowany małomiasteczkowy nastrój i poczuć jak uczestnik tych wszystkich upiornych zdarzeń. Jak w wielu powieściach Stephena Kinga, także i w tej bohaterów jest dużo, niektórzy są ciekawi i pełnokrwiści, a niektórzy trochę mniej. W każdym razie niemal wszyscy giną z bezwzględną stanowczością pióra Kinga - co również mnie nie dziwi, po przeczytaniu już kilku jego książek.

Czy bałam się czytając? Nie. Przerażają mnie powieści w stylu "Misery", gdzie zło jest niemal namacalne i w stu procentach rzeczywiste, a sytuacje możliwe do zaistnienia w realnym życiu. Wampiry mnie nie przestraszyły, ale i tak uważam, że ta powieść jest świetna.

A...

| 2014-04-21

Była to pierwsza powieść Kinga jaką było mi dane przeczytać. Przyznam szczerze że w tej powieści autor mocno zaznaczył że jego ulubionym gatunkiem będzie horror. Udowodnił że nawet tak wyświechtany temat jak wampiry można przedstawić z nową mocą i pomysłem. Akcja osadzona jest we współczesnych czasach (lata 70te ubiegłego wieku) w małym amerykańskim miasteczku z ponurą i mroczna historią. King serwuje nam krwawy, brutalny i mroczny horror z hordami krwiożerczych wampirów, którym przeciwstawia się grupa ocalałych nie zainfekowanych. King miesza napięcie z litrami krwi i świetnie się przy tym bawi a czytelnik ma niezłego stracha :)
Naprawdę przerażająca książka.

W tej książce nie ma magicznych pierścieni pozwalających na bytowanie w promieniach słonecznych, czy nawet możliwości chodzenia w mglisty i deszczowy dzień. Nie istnieje produkt zastępczy dla tak silnie pożądanej krwi, żadnych sztuczności i syntetycznych zamienników. Nie ma tu miejsca na ludzkie uczucia, współczucie, jakiekolwiek zawahanie lub najpopularniejsza ostatnio opcja: wampir zakochany do szaleństwa.
A więc co jest? Nareszcie wampir jest wampirem. Takim jakim pamiętamy go z dawnych czasów. Noc to jego królestwo, krew to jego jedyne pożywienie, a człowiek jest dla niego jak owieczka dla wilka – ofiarą, na którą się poluje tylko w jednym celu. Znów w ruch pójdą drewniane kołki, woda święcona i krucyfiksy. Klasyka sama w sobie.
Co tu dużo pisać, książka jest po prostu świetna – interesująca, porywająca, wciągająca. Dla tych co dopiero będą po nią sięgać polecam w szczególności wydanie rozszerzone. Dodatkowe materiały (alternatywna wersja śmierci lekarza podobała mi się...

Stebbins | 2014-02-17

Dziwne że jeszcze wcześniej nic tu nie napisałem. Dlaczego? Dlatego że ta książka zmieniła moje życie. Serio. Tak więc krótka historia mojej przygody z Miasteczkiem Salem...

Wstyd sie na takim forum przyznać ale dopiero w wieku lat 21 po raz pierwszy sięgnałem po książkę "dla przyjemności", w sumie w ciemno.
Do tego czasu w zasadzie nie czytałem książek, w szkole miałem 5 z polskiego bo potrafiłem tak "lać wodę" na temat lektur których nie czytałem że jakoś przechodziło.
Aż do pewnego listopadowego popołudnia kiedy to z powodu braku funduszy nie mogłem wyjść na miasto. Los chciał że przechodziłem wspomnianego listopadowego popołudnia koło biblioteki i nie wiem co mnie podkusiło żeby wejść do środka.
Wszedłem, myśle sobie "a co mi szkodzi, wypożyczę sobie książkę". No właśnie tylko jaką skoro mój gust czytelniczy jest zerowy?
Pierwsza półka na wysokosci oczu - Stephen King.
Nawet takiemu laikowi jak ja nazwisko było znane, tymbardziej że kojarzyło sie z horrorem czyli moim...

Ewa-Książkówka | 2010-11-16

Nęci Cię tematyka wampirów w książkach ?
A jednocześnie słabo robi Ci się na myśl o przedstawicielu w/w grupy, który:

a) z radością pomyka sobie wśród promieni słońca;
b) jego uroda gogusia zmiękcza niejedno niewieście serce;
c) naturalnie jest żądny krwi ale w imię miłości, akurat tej wyjątkowej dziewuszynie nie upuści tego życiodajnego dla siebie eliksiru z ostrym postanowieniem „Nie bede pił !!”*.

Jeśli zgadzasz się z powyższym to „Miasteczko Salem” jest lekturą dla Ciebie. Wampiryzm w czystej i pierwotnej postaci, groza z nim związana oraz dodatkowo – ładna i ciekawa oprawa graficzna w przypadku wydania ilustrowanego.

* Cezary Pazura w jednym ze swoich skeczy.

Lucjush | 2013-04-26
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Czytało mi się świetnie i uważam, że nie tylko dorównuje Lśnieniu (tak osławionemu i wyniesionemu na piedestał jako najlepsza z książek Kinga) ale i nieznacznie go przewyższa. Nie jest moim celem prowokacja bo i Lśnienie jest bardzo dobre - to tylko moja subiektywna ocena. Podoba mi się ten czarny humor wpleciony przez autora. Żałuję, że tak późno się zabrałam za ten "kawałek"

"Święta Mario, łaskiś pełna, ześlij mi mocnego bełta" :)

W czasach, kiedy jeszcze nie było "Zmierzchu" i "Pamiętników Wampirów"... o wampirach pięknie pisała i Anne Rice (właśnie czytam) i Stephen King.

Nie romantycznie, nie ckliwie tylko tak, jak moim zdaniem powinno być. A powinno być strasznie. I w "Miasteczku Salem" strasznie jest. I dziwnie. Atmosfera tej książki przesiąka człowieka na wylot. Uważam, że jest to jeden z niewielu prawdziwych, typowych horrorów w twórczości Kinga. Taki, który porusza w czytelniku te nerwy, które są odpowiedzialne za strach. I te właśnie nerwy napina do granic możliwości. Polecam. Tylko w trakcie czytania stopy pod kołdrą. ;)

Vanilka | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Jeszcze przy czytaniu żadnej książki tak się nie bałam. Troszkę mi zajęło przeczytanie jej, bo za lekturę brałam się jedynie za dnia, nie wyobrażam sobie abym czytała ją wieczorami tym bardziej nocą, albo kiedy byłbym sama w domu, nie daj Boże coś by stuknęło, zawał murowany. Książka rewelacyjna, ma wszystkie cechy, które powinien mieć rasowy horror. Miasteczko, w którym dzieją się dziwne rzeczy, dom na wzgórzu z mrożącą krew w żyłach historią, wspaniała narracja, odważna, dobitna, nie sposób czytać bez dreszczyka i ciar na plecach. Książka w sam raz dla osob lubiących mocne wrażenia :)

"Miasteczko Salem" po raz pierwszy przeczytałam, gdy dopiero zaczęłam poznawać S.King'a (rok około 1995). Wtedy nie dojrzałam jeszcze do tej książki i nie za bardzo ta opowieść przypadła mi do gustu. Jednak przy okazji ponownego wydania powieści (poszerzonej o kilka scen) przeczytałam "Miasteczko..." ponownie. To było to! Nigdy nie lubiłam historii o wampirach (przereklamowane na długo przed sagą "Zmierzch"), ale ta napisana jest po mistrzowsku! King zrobił kawał dobrej roboty.
Polecam!