Miasteczko Salem (wersja rozszerzona)

Okładka książki Miasteczko Salem (wersja rozszerzona) Stephen King
Okładka książki Miasteczko Salem (wersja rozszerzona)
Stephen King Wydawnictwo: Prószyński i S-ka horror
horror
Salem's Lot: 30th anniversary edition
Prószyński i S-ka
2005-11-03
2005-11-03
Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Michał Wroczyński, Arkadiusz Nakoniecznik
powieść zło strach śmierć wampiry

Okładka książki Mroczna Wieża: Upadek Gilead Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Jest legendą: Antologia w hołdzie Richardowi Mathesonowi Gary Braunbeck, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Ed Gorman, Joe Hill, Stephen King, Joe R. Lansdale, John Maclay, Richard Matheson, William F. Nolan, John Shirley, Whitley Strieber, F. Paul Wilson
Jest legendą: ... Gary Braunbeck, Ram...
Okładka książki W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen King
W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen K...
Okładka książki Mroczna Wieża: Narodziny rewolwerowca Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...

Dobry horror.
Choć akcja rozwija się powoli to jednak klimat małego miasteczka pełnego tajemnic i niewyjaśnionych zdarzeń oraz różnorodność postaci robią swoje. Ostatnie kilkadziesiąt stron bardzo trzymające w napięciu. Polecam na halloweenowy wieczór.

Dobry horror.

Bardzo w porządku książka

Bardzo w porządku książka

I tak sie pisze o wampirach. Brawo!

I tak sie pisze o wampirach. Brawo!

Uwaga spoiler: sugerując się tytułem (Salem) oczekiwałam, iż będzie to książka o czarownicach. Nie czytałam wcześniej opisu książki, czytałam w ciemno. I się rozczarowałam. Więc ostrzegam, nie jest to lektura o czarownicach z Salem.

Mimo tego otrzymałam inne strachy.....
Mając na uwadze, iż książka powstała w 1975 roku, to oczywiście została uznana za horror. Jednak w XXI wieku, już nie jest taka straszna. Powiedziałabym, iż jest to raczej dramat z dodatkiem nad naturalnych istot, chcących zawładnąć miastem.

Otóż: Ben Mears po wielu latach powraca do Salem, aby zmierzyć się z demonami przeszłości. Jednak w tym samym czasie w mieście zaczynając ginąć ludzie. W związku z tym Ben, wraz z przyjaciółmi, postanawia rozwiązać zagadkę tajemniczych zgonów oraz zniknięć. Co więcej chcę się również dowiedział kto odważył wprowadzić się do opuszczonego, starego domu Marstenów.

"Miasteczko wiedziało wszystko o ciemności". A to właśnie w niej czaiło się zło.

Może historia nie jest zbyt straszna, ani nie ma w niej zbyt dużo akcji. Jak tego oczekiwałam. Ale książkę warto przeczytać. Urzekły mnie w niej opisy ludzi, ich charakterów, ich zajęć, miasteczka, w którym wszyscy się znają. Czułam ten klimat. Dlatego jestem zadowolona z lektury.

Mimo tego otrzymałam inne strachy.....

Nie jestem fanką Kinga, ale to było całkiem dobre. Myślałam, że o czarownicach, ale nie. Klasyk horroru, gdzie złe, upiorne, krwiożercze wampiry atakują. Jest i niezastąpiony katolicyzm, krzyż, woda święcona i to, że wampir musi być zaproszony...
No trochę głupot logicznych i merytorycznych, jak spowiedź innowierców też się znajdzie, ale ogólnie daje radę.

Klasyczny Stefan King - jeśli zaczynać z nim przygodę, to tylko od miasteczka. Groza i bezsilność względem drapieżców. jeśli tego nie czytałeś nic nie wiesz o horrorach

Książka pozornie kontrowersyjna ze względu na początkowo wyraźnie wyczuwalne, duże podobieństwo do historii pewnego hrabiego z Transylwanii. Pozornie, bo jeśli wczytać się w Miasteczko Salem z zaangażowaniem trochę większym niż żadne to spokojnie można wychwycić nawiązanie do Drakuli, sam Bram Stoker też jest tu wprost wspominany (podobni jemu zresztą też). Opowieść Stephena Kinga nabiera w tym kontekście własnego sensu, to nie jest kopiowanie klasyka tylko na swój sposób jego kontynuacja.

Autor faktycznie nie zrobił tu nic nowego a fundamentem jego powieści są znanie i sprawdzone motywy, do których dokleił swoich bohaterów i odświeżoną historię. Stephen King zaciągał w ten sposób pewien kredyt zaufania wobec czytelników, który ostatecznie spłacił z nawiązką a samo bazowanie na dorobku poprzedników nie wystarczyłoby przecież do napisania czegoś, co odniesie aż taki sukces.

Ps. Drakuli dorównać się nie udało:)

Dobra pozycja, jednakże strasznie się dłużyła. Od połowy zmuszałam się do dokończenia książki. Zakończenie nie porwało mnie.

"Miasteczko Salem" Stephena Kinga czytałam dawno temu, będzie to już z jakieś 20 lat🙈 W zasadzie to w gimnazjum głównie, u mnie, przeplatał się King z Mastertonem. Dawno już chciałam zrobić sobie powtórkę z lektur tego autora, ale jakoś zawsze nie było na to czasu. Aż trafiłam na maraton #marzeczkingiem organizowany przez @ksiazkowe.ubocze który mnie do tego zmotywował.
"Miasteczko Salem" to jedna z moich ulubionych książek autora. No...wiecie, z Kingiem u mnie różnie... jedne książki uwielbiam, a za drugimi wręcz nie przepadam. Jednak "Miasteczko Salem" już samą nazwą mnie przyciąga😂 Jest to dobry, klasyczny Kingowski horror w starym stylu, pomimo że są w nim błędy logiczne, to jego klimat uzależnia. Cudownie było wrócić do tego miasteczka i poczuć jego duszną i przytłaczającą atmosferę. Autor powoli wprowadza nas w spokojne, wręcz nudne życie mieszkańców, tak byśmy sami poczuli się, że jesteśmy jego częścią. Niespiesznie przedstawia nam każdego bohatera, dając możliwość jego poznania. Widzimy zwykłą szarą codzienność, która powoli zostaje zachwiana. Z każdą stroną obserwujemy postępujący proces wymierania miasteczka. Staje się puste i nieobecne, co wywołuje dreszczyk niepokoju. A jeśli chodzi o Kingowskie wampiry, to są to, klasyczni krwiopijcy, w których drzemie pierwotny instynkt. Bezwzględni i żądni krwi. Autor prowadzi nas niespiesznie przez historię, co wywołuje klaustrofobiczny klimat. Mrok, napięcie, tajemnice nadają grozy historii.
"Miasteczko Salem" to książka ponadczasowa, do której z chęcią wracam.

Plus dla tej książki jest za przedstawiony świat i bohaterów. Kilka momentów naprawdę ciekawie się czytało niestety przeważyła nad tym pierwsza połowa książki która strasznie mnie wynudziła i zmuszałam się, aby jakoś ją skończyć.

• Stephen King
  • Horror