Czarnobyl - zapis faktów

Wydawnictwo: Świat Książki
czarnobyl
literatura faktu
Amara_Nomad

Rezultat kilku lat pracy autora - reportera, poszukującego i dokumentującego sprawę katastrofy czarnobylskiej. Począwszy od otoczki i podstawy historyczno-sytuacyjnej zaistniałej w ZSRR, poprzez dokładne opisy techniczne reaktorów klasy RBMK, aż do przebiegu samego zdarzenia i podsumowania zdarzeń i konsekwencji katastrofy. Szeroki opis stosunków polityczno-ustrojowych, opisany surowym, dokładnym, dokumentalnym stylem.

żabot | 2013-07-12

Niewątpliwie solidna i rzetelna, zaskakuje bogactwem faktów. Ale jak głosi podtytuł - to zapis faktów. Napisana dość suchym językiem, w wielu momentach brakowało mi emocji pojedynczego człowieka, rozmów z ofiarami i ludźmi zaangażowanymi w ratowanie tego, czego często nie dało się uratować. Trochę jak relacja obserwatora siedzącego na innej planecie. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy głębiej interesują się sprawą, ale od czasu wydania tej pozycji ukazało się sporo książek o charakterze reportażu mniej zarzucających informacjami niemal technicznymi a oddających lepiej emocje chwili.
P.S.
Rzadko wracam do przecytanych książek, ale "Czarnobylksa modlitwa" Aleksiejewicz wywołała we mnie chęć ponownego przestudiowania ksiązki Reada

izkra | 2016-04-18
mruwencja | 2015-08-10