Czwarta władza. Prasa dawniej i dziś

Seria: Omega
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
prasa, historia
historia
Wilczek

Książka stanowi prezentację historii prasy od jej początków po dzień dzisiejszy, zmian, jakim podlegała ona w ciągu niemal czterech wieków swego istnienia. Autor analizuje rolę prasy w życiu społecznym, jej polityczne i kulturowe oddziaływanie w zakresie przekazywanych wartości. Wielostronnie ujmuje zagadnienia prasy współczesnej, jej funkcje na tle światowych podziałów ustrojowo-politycznych, przy czym w rozważaniach swych uwzględnia nie tylko dzienniki i czasopisma, ale także radio i telewizję, a więc całość zjawiska określanego mianem środków masowego przekazu.

Andrzej Paczkowski urodził się w 1938 r. w Krasnymstawie. W 1960 r. ukończył studia na na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, tam też w 1966 r. uzyskał tytuł doktora. Od 1960 r. jako stypendysta, a potem pracownik Polskiej Akademii Nauk zajmuje się historią prasy polskiej okresu międzywojennego. Z dziedziny tej opublikował kilkanaście artykułów w czasopismach fachowych oraz dwie książki - "Prasa polityczna ruchu ludowego w latach 1918-1939" i "Prasa Drugiej Rzeczypospolitej" (makieta).

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1973

źródło okładki: www.conrada11.pl