Baśnie dla Antosia

Okładka książki Baśnie dla Antosia
Monika Rakusa Wydawnictwo: W.A.B. literatura dziecięca
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2010-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-03-01
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7414-721-7
Tagi:
baśnie dla dzieci literatura dziecięca
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mówi Warszawa Wojciech Albiński, Olga Berezyna, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Marek Kochan, Aleksander Kościów, Milena Laur-Zmarzłowska, Antoni Libera, Kaja Malanowska, Izabela Morska, Marek Nowakowski, Piotr Paziński, Tomasz Piątek, Monika Powalisz, Monika Rakusa, Sylwia Siedlecka, Bohdan Sławiński, Jerzy Sosnowski, Juliusz Strachota, Krzysztof Varga, Piotr Wojciechowski
Ocena 6,1
Mówi Warszawa Wojciech Albiński,&...
Okładka książki Bluszcz, nr 23 / sierpień 2010 Aldona Binda, Zuzanna Głowacka, Katarzyna Grochola, Anna Janko, Etgar Keret, Monika Rakusa, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Izabela Szolc, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,2
Bluszcz, nr 23... Aldona Binda, Zuzan...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
714
529

Na półkach: , ,

Zdecydowanie godna polecenia pozycja. Jest to książeczka z pozoru kierowana k'dzieciom, i przy przeglądaniu jej faktycznie wydaje się zbiorem niewiele wymagających opowiastek dla najmłodszych. Gdy jednak zdecydujemy się na lekturę, okazuje się, że Monika Rakusa ma nam nieco więcej do zaoferowania.

Na samym wstępie autorka adresuje wszystkie spisane w książeczce bajki do swego starszego, dorosłego już (jak można wywnioskować z treści) syna. W dalszej części tłumaczy tę decyzję - i od razu trzeba to napisać - wstęp i pierwsza z bajek - Baśń o baśniach - są na prawdę świetne - przyglądamy się naszemu patrzeniu na świat, temu jak zmieniało się ono na przestrzeni wieków, tego jak odrzuciliśmy wszystko co nienaukowe, magiczne, zaczarowane i wymyślone. Jak w erze teleskopów i komputerów nieczuli jesteśmy na zwyczajne piękno legendy, baśni, bajki - jak strąciliśmy je do wielkiego dołu z napisem "dla dzieci" i przestaliśmy traktować poważnie. A pani Rakuska mówi właśnie - nie - nie tylko dla dzieci. Bo w bajkach rzeczywiście kryje się jakaś prawda o nas samych, opowiedziana mimochodem, jakby przy okazji, okrężną drogą, jako dodatek i drugie dno opowieści o misiach, księżniczkach, smokach i rycerzach.

A jak prezentują się same bajki? Dobrze. Jest ich sześć - i tak jak wspomniano już na wstępie - dość wyraźnie kierowane są również dla dorosłych - posiadają drugie dno - przedstawiają różne sytuacje, które dorośli odbiorą z pewnością inaczej niż dzieci. Mówi o problemach z zaakceptowaniem samego siebie i tych z byciem nieakceptowanym przez innych, mówi o przemocy, o odnalezieniu swego miejsca i o innych rzeczy, które, nas dorosłych, zwłaszcza w tej lekko naiwnej bajkowej formie, poruszyć mogą bardziej niż dzieci. Wiele historii ma swoje źródło w dzieciństwie autorki, co ta, sama przyznaje i zaręcza o prawdziwości opowieści.
Moimi faworytami są właśnie Baśń o baśniach, opowieść o Sklepie z Mamami, o Pajacyku i Chłopcu-wilku. Wiem - wymieniłem połowę tutejszych historii, ale są na prawdę ciekawe, a pozostałe nie pozostają za nimi daleko w tyle.

Kilka zdań trzeba poświęcić też temu, jak książeczka jest zilustrowana i wydana. Niestandardowy format i gruba, jaskrawoczerwona okładka rzucają się w oczy. Po otwarciu jest jeszcze lepiej - ilustracje Lucyny Talejko-Kwiatkowskiej są kolorowe, wyraziste, świetnie uchwyceni zostają tutaj bohaterowie - zabawki, dzieci... statki.

Ciekawe bajki plus pozytywne wrażenia estetyczne - i to drugie dno - to, o którym mowa we wstępie, o tym, że bajek potrzebujemy jak najbardziej i my - dorośli, nie pozwala przejść obok Baśni dla Antosia obojętnie i jeśli ktoś jest miłośnikiem takich powrotów do dzieciństwa, polecam jak najbardziej - antosiowe baśnie nie zawodzą.

Zdecydowanie godna polecenia pozycja. Jest to książeczka z pozoru kierowana k'dzieciom, i przy przeglądaniu jej faktycznie wydaje się zbiorem niewiele wymagających opowiastek dla najmłodszych. Gdy jednak zdecydujemy się na lekturę, okazuje się, że Monika Rakusa ma nam nieco więcej do zaoferowania.

Na samym wstępie autorka adresuje wszystkie spisane w książeczce bajki do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Chcę przeczytać
    3
  • Dzieciakowo
    1
  • 2013
    1
  • Bajki i Baśnie
    1
  • Poszło w świat
    1
  • Dziecięce
    1
  • 2022
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Baśnie dla Antosia


Podobne książki

Przeczytaj także