Śmierć Hitlera

Prószyński i S-ka
1998-01-01
1998-01-01
Wiesław Horabik
Adolf Hitler niemcy hitleryzm politycy biografie

Okładka książki Andromeda 3 David Langford, Fritz Leiber, Larry Niven, Christopher Priest, David Redd, Darrell Schweitzer, Thomas Alan Shippey, Ian Watson, Peter Watson, William F. Wu
Andromeda 3 David Langford, Fri...

Okładka książki Noszę jego nazwisko.Rozmowy z dziećmi przywódców III Rzeszy Norbert Lebert, Stephan Lebert
Noszę jego naz... Norbert Lebert, Ste...
Okładka książki My deportowani: wspomnienia Polaków z więzień, łagrów i zsyłek w ZSRR Józef Czapski, Wacław Grubiński, Gustaw Herling-Grudziński, Anatol Krakowiecki, Beata Obertyńska, Jan Kazimierz Umiastowski
My deportowani... Józef Czapski, Wacł...
Okładka książki Ss-mann: życie i śmierć mordercy Helgard Heindrichs, Heribert Schwan
Ss-mann: życie... Helgard Heindrichs,...

Książka, którą pochłonęłam błyskawicznie i takie właśnie pozycje lubię, bo człowiek nie nudzi się ani przez chwilę.

Autorzy dotarli do radzieckich archiwów, związanych ze śmiercią Adolfa Hitlera. Przedstawiają kilka możliwych wersji i interpretacji śmierci wodza, jednak mając nawet tak mocne dowody jak czaszka czy uzębienie Hitlera, nie są w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to jak faktycznie zginął Hitler, jednak nie ulega wątpliwości sam fakt , że stracił życie właśnie w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy. Więcej niewiadomych jest odnośnie śmierci Ewy Braun, ale nie będę tu zdradzać szczegółów, aby nie psuć czytelnikom możliwości odkrywania tego, jak przebiegały wydarzenia w bunkrze. Mną najbardziej wstrząsnął opis mordowania dzieci Goebbelsów i to najprawdopodobniej przez własną matkę. A i tak przedstawiony tu przebieg wydarzeń oszczędza nam wielu drastycznych szczegółów, o jakich słyszałam z innych źródeł.

Pod koniec książki dowiadujemy się, że w ostatnich dniach życia Hitler miał przy sobie szkicownik z własnymi pracami malarskimi oraz album ze zdjęciami. Autorzy sporo też piszą o tym jak wódz próbował się dostać na ASP, o jego ambicjach malarskich. Natomiast album zawiera fotki, na których Hitler prezentuje się jak dobry, rubaszny wujaszek w otoczeniu przyjaciół, zwierząt. Z tych zdjęć wyłania się zupełnie inne oblicze tego człowieka, jakże dalekie od tego, które jest powszechnie znane. Ale czy prawdziwe? Czy to kolejna poza?

Natomiast na sam koniec poznajemy losy dwójki bliskich krewnych kanclerza Niemiec, co również jest niezwykle ciekawe.

Książka objętościowo niezbyt obszerna, ale bardzo treściwa. Pomimo tego, że wiele z przedstawionych tu faktów, było mi już znanych z wielu innych źródeł, to i tak książkę przeczytałam z dużym zainteresowaniem, bo jest bardzo dobrze napisana chociaż mówi o faktach historycznych, to czyta się ją jak świetną powieść sensacyjną.

Dodatkowym atutem są liczne fotografie zarówno samego Hitlera jak i dowodów związanych z jego śmiercią, jakie Rosjanie zabrali z bunkra I trzymają w swoich archiwach.

Szczerze polecam, bo książka dobra, treściwa i właściwie “sama się czyta”, gdy ciężko się od niej oderwać. Rzuca też nowe światło na wszystko, co związane z wydarzeniami jakie miały miejsce w bunkrze Hitlera tuż przed i po jego śmierci.

Książka dzięki której w łatwy sposób można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji z okresu życia Hitlera.

książka obrazowo przedstawia kilka możliwości samobójstwa Hitlera i jego świty, lecz nie daje nam 100% odpowiedzi. Jedna z wielu książek dla ciekawskich tematu.

• Pożyczone/z biblioteki
  • II WOJNA ŚWIATOWA