Lewiatan czyli Materia, forma i władza państwa kościelnego i świeckiego

Tłumaczenie: Czesław Znamierowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyków Filozofii [PWN]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fundacja Aletheia
Leviathan
83-89372-19-3
filozofia, polityka
filozofia i etyka
lemoncurry

Niezwykła wyrazistość języka, dbałość o zachowanie związków między argumentami, nieodparta logika, rozległość struktury wywodu oraz wiedza i inteligencja, które wszystko to pozwalają połączyć, są w Lewiatanie niezawodnie obecne. Właśnie one sprawiły, że jest to jedna z najważniejszych, najbardziej wpływowych i skłaniających do polemiki książek, które kiedykolwiek napisano, i jedyna w języku angielskim praca z dziedziny filozofii politycznej, mająca rangę porównywalną z rangą dzieł Platona, Arystotelesa, Hegla i Marksa.

JWRJWR | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Hobbes miał wspaniały umysł analityczny. Jego dzieło jest po dziś dzień aktualne. W szczególności jego teorie znajdują bezpośrednie odbicie w głównych gałęziach polskiego systemu prawa, zaczynając od pr. prywatnego, karnego po prawo konstytucyjne. Z wielką uwagą czytałem ponadto część pracy, która skupiła się na zagadnieniu religii/wiary.
W pewnym sensie ubolewam nad faktem, że w procesie edukacji czytamy w większości opracowania, które mnie osobiście zniechęciły do Hobbesa i jego Lewiatana. Jakże cieszę się, że wyszedłem z błędu. Polecam każdemu, kto interesuje się prawem albo ekonomią.

Jakub Szwedo | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016