Führer: Walka do ostatniej kropli krwi

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek
Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The End: The Defiance and Destruction of Hitler's Germany, 1944-1945
978-83-240-2237-3
historia
Ag2S

Dlaczego Trzecia Rzesza walczyła do samego końca? Dlaczego Niemcy wybrali samozniszczenie? Wybitny brytyjski historyk prezentuje nowatorską wizję ostatnich miesięcy II wojny światowej. W niezliczonych książkach analizowano, dlaczego nazistowskie Niemcy przegrały II wojnę światową. Dotąd brakowało jednak odpowiedzi na nie mniej istotne pytanie: dlaczego Niemcy walczyli do ostatniej...

W niezliczonych książkach analizowano, dlaczego nazistowskie Niemcy przegrały II wojnę światową. Dotąd brakowało jednak odpowiedzi na nie mniej istotne pytanie: dlaczego Niemcy walczyli do ostatniej kropli krwi? Jak udało im się przeciągnąć wojnę aż do maja 1945 roku, pomimo milionów zabitych, unicestwienia gospodarki i zaprzepaszczenia jakichkolwiek szans na zwycięstwo?

Nawet w ostatnich, apokaliptycznych miesiącach - kiedy niemieckie miasta legły w gruzach, a ludności zajrzało w oczy widmo głodu - hitlerowskie władze nie zdecydowały się prosić o pokój. Bez przemysłu, lotnictwa, rezerw i zapasów paliwa zmontowały ostatnią, desperacką ofensywę na Zachodzie. Na Wschodzie Wehrmacht ponosił jedną klęskę za drugą, a mimo to walczył dalej, nie zważając na los cywilów i żołnierzy. Kiedy Armia Czerwona szturmowała Berlin, wielu przewidywało, że to kres niemieckiej, jeśli nie europejskiej cywilizacji.

Porywająca i zarazem fachowa (...). Zdecydowanie najbardziej udana próba wyjaśnienia dlaczego nazistowskie Niemcy walczyły aż do zupełnego samozniszczenia. Kershaw (...) to najwyższych lotów naukowiec, potrafiący połączyć znakomite badania z uwodzącą jasnością myśli i słowa.

Ian Kershaw, jeden z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych badaczy nazistowskich Niemiec, zabiera czytelnika w poruszającą podróż do państwa skazanego na zagładę. W porywający, a zarazem fachowy sposób, w oparciu o niezliczone relacje zwykłych ludzi i wspomnienia nazistowskich zbrodniarzy opisuje, ostatnie miesiące Trzeciej Rzeszy: od zamachu na Hitlera w 1944 roku po kapitulację w maju 1945.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
pio6713 książek: 100

Sekcja zwłok państwa Hitlera

Sir Ian Kershaw, blisko osiemdziesięcioletni profesor historii z Uniwersytetu w Sheffield, to jeden z najwybitniejszych znawców hitleryzmu. Jego trzytomowa biografia niemieckiego dyktatora weszła, całkowicie słusznie, do klasyki gatunku.

W książce "Führer. Walka do ostatniej kropli krwi" autor koncentruje się na ostatnich miesiącach hitlerowskiego reżimu, poczynając od zamachu Stauffenberga, kończąc na ostatecznej kapitulacji w maju 1945 roku. Stawia pytanie, które brzmi bardzo atrakcyjnie: dlaczego Niemcy broniły się tak długo i dlaczego aparat państwa funkcjonował tak sprawnie do samego końca?

W historiografii wymienia się kilka powodów. Można je podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Żądanie bezwarunkowej kapitulacji przez aliantów i obawa przed represjami Armii Czerwonej, miały zdaniem niektórych prowadzić do zaciekłego oporu w Niemczech na przełomie 1944 i 1945 roku. Inni odpowiadają, że terror i totalitarna forma rządów nie pozwalały na myślenie o wcześniejszej rezygnacji z walki. Gdy Kershaw całkowicie odrzuca te wytłumaczenia, zapala się nam światełko zainteresowania. Ale odpowiedź, którą proponuje brytyjski historyk tylko pozornie brzmi nowatorsko i odkrywczo. Jego zdaniem to charyzmatyczna struktura rządów III Rzeszy opartej na więzi z wodzem, a nie na instytucjach państwa, miała pierwszoplanowe znaczenie przy tak długiej agonii Niemiec. Trywializując być może nieco wykład historyka, możemy powiedzieć – gdyby nie było Hitera, nie byłoby takiej zagłady. Ta teza nie jest ani nowa, ani odkrywcza, stąd pewien mój zawód dotyczący tej książki. III Rzesza była państwem Hitlera, jego i tylko jego. Nikt go nie mógł zastąpić, a jego ustąpienie czy upadek automatycznie oznaczały koniec. Dla mnie i dla wielu czytelników to teza dość oczywista.

Mam pewną słabość, lubię gdy historyk mnie zaskakuje swoimi przemyśleniami, otwierając nowy sposób patrzenia na dobrze znaną rzeczywistość. W książce "Führer. Walka do ostatniej kropli krwi" tego mi właśnie zabrakło. Co nie znaczy, że nie ma w niej interesujących fragmentów. Uzmysłowienie czytelnikowi, jaka skala zniszczeń dotknęła Niemcy w ostatnim etapie wojny, to niewątpliwie zaleta tej pozycji. Niemal połowa niemieckich żołnierzy, którzy zginęli na frontach II Wojny Światowej, poległa w ostatnich dziewięciu miesiącach konfliktu. Owe ostatnie dni, naznaczone hekatombą w Prusach Wschodnich i śmiercią setek tysięcy od bomb w czasie alianckich nalotów, zasadniczo wpłynęły na niemieckie postrzeganie siebie jako ofiar wojny. Kershaw to wyjaśnia, ale absolutnie nie usprawiedliwia. Na to także należy zwrócić uwagę. Surowo i sprawiedliwie ocenia działania najwyższych dygnitarzy reżimu, którzy po latach wielokrotnie zapominali o swojej lojalności Hitlerowi do końca, jak chociażby Donitz czy Speer. Myślę, że interesujące będzie także prześledzenie ostatniego tygodnia działania III Rzeszy, od śmierci Hitlera do ostatecznej kapitulacji. W powszechnej świadomości już wtedy wojna wygasała a ludzie nie ginęli. Było zupełnie inaczej. Co więcej, nadal pracował rząd niemiecki a ostatnie godziny największego konfliktu ludzkości kosztowały życie kilka tysięcy żołnierzy i cywilów.

Warto też zwrócić uwagę na to, czego w tej książce nie ma. Nie znajdzie w niej nic interesującego wielbiciel militarnej strony historii. Nie ma rozwinięcia tez o błędach strategicznych nie tylko zachodnich generałów, co jest dość dobrze udokumentowane, ale też najwyższych dowódców Armii Radzieckiej. Błędów, których uniknięcie mogło doprowadzić do zakończenie wojny kilka miesięcy wcześniej.

Na koniec kilka słów o redakcji tekstu i tłumaczeniu. Piętrowe, kilku, a nawet kilkudziesięciowersowe zdania brzmią dobrze po angielsku, fatalnie po polsku. W efekcie otrzymujemy książkę napisaną stylem koturnowo-akademickim, na pewno nie ułatwiającym lektury.

Czytać czy nie czytać zatem? Oczywiście, że czytać. Dostaniesz Drogi Czytelniku, dużą porcję pożądanej wiedzy podaną wprost z fachowego pióra. Może nieco potu wylejesz próbując skupić uwagę na długaśnych zdaniach, ale akademicka nauka historyczna szczególnie w wykonaniu brytyjskim leży bardzo daleko od westernu czy kryminału.

Piotr Salak

Marcin | 2014-01-18
Na półkach: historia

Kolejne znakomite dzieło brytyjskiego historyka, zaliczanego do uczonych tej rangi co Norman Davies, czy Antony Beevor. Warto pamiętać, że prof. Kershaw jest autorem wybitnej, bardzo obszernej i dobrze udokumentowanej biografii Hitlera (w Polsce wydanej przez Rebis). Tym razem napisał książkę o agonii III Rzeszy, o ostatnich miesiącach II wojny światowej poczynając od zamachu w Wilczym Szańcu w lipcu 1944, aż po podpisanie aktu końcowej kapitulacji. W książce tej nie ma szczegółowych opisów kampanii wojennej. W tej materii autor poprzestaje na wzmiankach bardzo ogólnych, a zebrane mapy obrazują tylko zasięg frontów na poszczególnych etapach militarnych zmagań. Przede wszystkim jest to historia niemieckiego społeczeństwa tamtych lat, będąca zarazem próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego Niemcy stoczyli batalię do samego końca, dlaczego nie ulegli wcześniej, dzięki czemu mogliby uniknąć wielu niepotrzebnych ofiar (znakomita większość żołnierzy Wehrmachtu zginęła...

Marcin Kowalczyk | 2014-04-17
Na półkach: II wojna światowa
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Na wstępie zacząłem się zastanawiać o czym była ta książka. Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka łatwa. Zagłębiamy się w bardziej zdemilitaryzowaną warstwę III Rzeszy. Brnąc przez kolejne rozdziały często chciałem głośno zapytać - a jaka była teza? Za to minus gwiazdka.
Druga leci za przydługie zdania. Na samym początku sprawiało mi to ogromny kłopot. Nie wiedziałem, czy czytam tą samą myśl, czy już jest nowe zdanie. Potem mój mózg nauczył się tą trudność ignorować - tak jak widok własnego nosa - i poszło z górki. Trzecią gwiazdkę zabieram za brak podsumowań pod kolejnymi rozdziałami. Pisząc taką pracę - aż się prosi o jakieś zbiorcze wyłuszczenie trzonu rozdziału. Skomentowanie go... dla mnie tego nie ma. Kolejną zabieram za to, że książka nie wnosi nic nowego - wszystko o czym czytałem było mi znane. Ktoś może zapytać więc po co czytać? Bo nie każdy wie tyle co ja. Bo nie samymi działaniami taktycznymi człowiek żyje. Bo wojna z innej strony jest bardziej przerażająca,...

gosiak | 2012-07-18
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Na pólkach księgarń leżą niezliczone ilości publikacji na temat II wojny światowej. Przeanalizowano już niemal każdy szczegół tego okresu i sporządzono publikacje, o prawie każdej sferze życia w tym okresie. Jednak książka Iana Kershawa prezentuje dotąd niespotykane ujęcie historii. Chociaż na okładce widnieje wielki napis FUHRER nie jest to kolejna biografia Adolfa Hitlera, książka skoncentrowana jest wokół całego społeczeństwa niemieckiego pod koniec wojny. Autor za punkt wyjścia obiera pytanie: Dlaczego Niemcy nie poddali się w obliczu nieuchronnej porażki, dlaczego walczyli do ostatniej kropli krwi? Odpowiedz na nie zajmuje kilkaset stron, ale naprawdę warto jest ją poznać. Kershaw swoje rozważania opatrza dużą ilością realnych przykładów, dokumentów, map. Wnioski płynące z jego refleksji mogą zadziwiać, szokować, jednak pozwalają czytelnikowi na wyobrażenie sobie mentalnego obrazu społeczeństwa niemieckiego, jego pragnień, potrzeb i lęków, sposobu pojmowania zbrodni, której...

Zephyr | 2014-01-03
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Dwie gwiazdki ode mnie, ale to za ładną okładkę!
Ian Kershaw dla mnie to nie jest historyk tylko businessman! Pełno błędów historycznych, a już o jego błędach politologicznych to już pisać nie będę, bo mógłbym na ten temat napisać kilka tomów ksiąg. Kershaw, wydaje mi się że książki pisze tylko i wyłącznie dla pieniędzy, wydaje całe masy ton papieru (czytaj: Książek) z humbugami, wartymi dopłacić czytelnikowi za jego zmarnowany czas nad jego książkami, bo płacić za takie oszustwo to grzech! Sama errata do jego jednej książki, liczyła by z parę ładnych tomów :D . Po za tym pisze on na ilość, a nie jakość.
Czekam jeszcze na jego książkę pt: "Hitler był kosmitą" lub "Hitler był Polakiem!" , a to już by była "wisienka na czubku lodów" w jego pracy jako historyka biznesmena, raczej biznesmena :D

IFeel3 | 2014-06-21

Znakomite dzieło wybitnego historyka - tak mogę najkrócej ocenić tę książkę. Dla osób zainteresowanych historią II wojny światowej, a w szczególności III Rzeszy jest to pozycja po którą jak najbardziej warto sięgnąć. Tytuł może być nieco mylący - książka nie skupia się bowiem na postaci Adolfa Hitlera, lecz poddaje dogłębnej analizie proces upadku niemieckiego mocarstwa. Szeroka panorama wydarzeń oparta wieloma przykładami i starannie opracowana pod względem źródeł pozwala lepiej zrozumieć na czym polegał fenomen ostatnich miesięcy nazistowskich Niemiec.

pio6713 | 2012-08-15
Przeczytana: sierpień 2012

Kershaw to papież historyków piszących o Hitlerze . Przestępstwem nie znać jego trzytomowej biografii fuhrera . Teraz pisze o ostatnich miesiącach reżimu . Odpowiadając na pytanie - dlaczego III Rzesza broniła sie tak długo i tak skutecznie . Jego odpowiedź jest tak banalna , że aż rozczarowująca. Niemcy się broniły bo rządził tam charyzmatyczny przywódca, gdyby jego nie było, nie byłoby walki do ostatniej kropli krwi . Nawet jeśli Cię rozczaruje ta odpowiedź Sir Kershawa, to warto do książki zajrzeć z kilku powodów.
Dowiesz się jak wielką traumą dla Niemców były ostatnie miesiące wojny i jak wpłynęły na postrzeganie przez nich samych swojej roli ofiar w konflikcie. Prześledzisz ostatni tydzień funkcjonowania Rzeszy, już po śmierci Hitlera, zrozumiesz jak bardzo na motywy postępowania ówczesnych decydentów wpływała I wojna światowa, jaka była rola Donitza, Speera, Bormanna i Goebelsa, jakie błędy popełnili także radzieccy dowódcy w końcówce wojny .
Tylko jedna uwaga, nie licz że...

roth | 2012-05-28

Tytuł książki, „Fuhrer”, może być lekko mylący, ponieważ nie jest to biografia Adolfa Hitlera, jak również nie poświęcono mu w tej publikacji jakiegoś znaczącego miejsca. Brytyjski historyk opisuje ostatnie miesiące wojny od momentu nieudanej próby zamachu na Hitlera do kapitulacji rządu Dönitza. Przede wszystkim nowa książka Iana Kershawa jest o społeczeństwie niemieckim, o tym dlaczego Niemcy tak długo walczyli, mimo że od kontrofensywy alianckiej na obu frontach i po przeprowadzonych bombardowaniach niemieckich miast głównodowodzący nie mieli raczej złudzeń o nadchodzącej klęsce. W swojej pracy Kershaw wykorzystał pokaźny zbiór źródeł, m.in. licznych dzienników, pamiętników i listów, w zdecydowanej większości nietłumaczonych na język polski.

Liliana | 2017-08-23

Znakomicie udokumentowana i napisana książka w stylu najlepszej szkoły brytyjskiej historiografii. Dla osób interesujących się historią III Rzeszy - lektura obowiązkowa!

Kinga | 2013-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Ciekawe wyjaśnienie, dlaczego Niemcy do ostatniej chwili pozostali z Hitlerem. Czy ta książka to zawierała? Nie.
Charyzma to nie jedyna znacząca cecha u przywódcy. Z samą charyzmą nikt za daleko by nie zaszedł.
Nie mniej jednak książkę warto przeczytać.

marcjn | 2013-12-14
Przeczytana: 2012 rok

Dobra, fachowo napisana i interesująca książka.