Wyrodna matka radzi

978-83-62129-15-7
kucharstwo
poradniki
UpsyDaisy

Autorska książeczka Anny Molgi, gdańskiej malarki została napisana, a przede wszystkim narysowana nie przez mistrza sztuki kulinarnej, lecz jak podkreśla autorka - przez matkę dla syna, który rozpoczął samodzielne studenckie życie z dala od domu. Ale choć dedykowana Pawłowi, powstała również z myślą o jego rówieśnikach wkraczających w samodzielność, a więc na ogół też dopiero debiutujących w...

Ale choć dedykowana Pawłowi, powstała również z myślą o jego rówieśnikach wkraczających w samodzielność, a więc na ogół też dopiero debiutujących w kuchni. Książka formułą zbliżona do komiksu, składa się z wielu rysunków, stworzonych w charakterystycznym dla artystki stylu.
Ilustracje przeplecione są zabawnymi czasem, ale bardzo praktycznymi poradami mającymi zachęcić młodego czytelnika do porzucenia pokusy łatwego lecz niezdrowego odżywiania się w fast-foodach na rzecz samodzielnego i odważnego eksperymentowania w kuchni.
Służą temu zamieszczone w książce proste przepisy - od szybkich kanapek, przez zestaw popularnych zup, po łatwe desery."

UpsyDaisy | 2010-07-29
Na półkach: Przeczytane, (2010)
Przeczytana: lipiec 2010

Dobra rzecz na prezent. Zbiór praktycznych, ale nie pozbawionych humoru, porad ze sfery kulinarnej i okolic. Oprócz najprostszych i niezbędnych przepisów, znaleźć tam można również słowniczek pojęć oraz porady tytułowej matki wyrodnej. Także odnośnie potraw obrzydliwych, zagospodarowania resztek i uczty dla niewiernych kochanków.

Smakowita wizualnie. Tekst uzupełniają grafiki autorki, które dla mnie były stanowczo daniem głównym.

Ana | 2011-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Gdyby ta książka trafiła do moich rąk kilka lat wcześniej, może zostałabym dobrą panią domu. Na studiach nie żywiłabym się kupnymi zapiekankami i mrożonkami. Używałabym nie tylko soli i pieprzu, a zrobienie sałatki nie ograniczyłoby się do wymieszania krojonego ogórka i pomidora. Gdyby tylko...

Niestety, nie miałam tyle szczęścia, co syn tytułowej Wyrodnej Matki, któremu omawiana książka została poświęcona. Kto był studentem, ten wie, jak trudno jest przestawić się z maminych obiadków na własne pichcenie i jak wiele pułapek w kuchni czeka niedoświadczonego kucharza. "Wyrodna matka radzi" jest ilustrowanym poradnikiem o profilu kulinarnym. Jednak tak bardzo odbiega od ogólnoprzyjętych norm poradnikowych, że zasługuje na szczególną uwagę.

Nie sposób też nie zauważyć interesującej oprawy graficznej. Uwagę przyciąga komiksowy styl ilustracji, które wyszły spod ręki samej autorki. Książka w artystyczny sposób prezentuje zupełnie przyziemne sprawy i dlatego jest pozycją "must have" nie...

Katarzyna Wilczek | 2011-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2011

Rewelacyjna książka, godna polecenia przede wszystkim tym, którzy wybierają się na studia. Znajdziemy tu mnóstwo przydatnych porad kulinarnych, choć dla tych, którzy do kuchni wchodzą po coś więcej niż umycie ostatniego kubka po kawie, większość rad wyda się tak oczywista, że aż śmieszna. Jednak śmieszność nie jest tu wadą, wręcz przeciwnie - autorka podchodzi do tematu wdzięcznie i z przymrużeniem oka, dzięki czemu unika typowego dla matek "prawienia kazań".

Tym,którym udało się zgłębić wszystkie tajniki kulinarne spodobają się grafiki, wykonane przez samą autorkę. Bardzo optymistyczne i zakręcone,nawiązujące do jej życia prywatnego, ale jednocześnie ściśle związane z tematyką książki.

Skoro już mówimy o rysunku - już dawno nie widziałam tak fajnej okładki!! Zachęca do otwarcia książki, a po przeczytaniu - dobre kilka minut wgapiałam się w okładkę.

Polecam i do czytania, i do wykorzystania rad Wyrodnej Matki w praktyce. Ja już upatrzyłam sobie ulubione przepisy...

MLB | 2014-03-15
silverraven | 2013-08-08