Zniewolona

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61194-28-6
Beletrystyka
Kamila

„Zniewolona” to powieść obyczajowa z wyraźnym wątkiem romansowym i psychologicznym. Akcja utworu rozgrywa się w XIX-wiecznej scenerii, oddanej w opisach z fotograficzną plastycznością. Narratorem powieści jest kaleka, który ani razu nie zdradza Czytelnikowi swojego imienia. On to, powodowany natarczywym przeczuciem własnej śmierci, próbuje dokonać rozliczenia z przeszłością, przenosi się myślami w świat własnego dzieciństwa i opisuje, w jaki sposób dociekał zagadki swojego pochodzenia.

W istocie jednak owa wędrówka po krainie wspomnień okazuje się pretekstem do ukazania losów rozpieszczonej, nieco egoistycznej i zupełnie nieprzystosowanej do rzeczywistości Jadwigi, która podejmuje naiwną walkę z siłą konwenansów. Pochodząca z arystokratycznej rodziny Jadwiga, żyjąca w świecie iluzji i romantycznych mrzonek, w jednej chwili dowiaduje się, że cały jej majątek został przejęty przez hrabiego Romanowicza, którego powszechnie uznano za zdrajcę i rosyjskiego kolaboranta. Na dodatek człowiek ten jest w Jadwidze szaleńczo zakochany… Kobieta zostaje zmuszona do poślubienia hrabiego i chociaż ten, pełen szczerego uczucia dla niej, otacza ją opieką i niebywałym luksusem, Jadwiga czuje się nieszczęśliwa. Zrazu pełna temperamentu, niekwestionowana gwiazda paryskich salonów, gaśnie powoli w prowincjonalnym dworze. Zamknięta w złotej klatce, szuka schronienia w świecie iluzji i romantycznych wspomnień o młodzieńczym kochanku.

Fabuła powieści, językowe zabiegi stylizacyjne, zabawy konwencjami literackimi pośrednio posłużyły Autorce do obalenia mitu romantycznej miłości oraz mitu powstania listopadowego. Faron prowadzi dyskusję z patosem i spuścizną narodowej tradycji, stara się w obiektywny sposób rozliczyć powstanie listopadowe, nie ugina się pod ciężarem gatunkowym tego wydarzenia, gloryfikowanego w polskiej kulturze jako symbol patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Pokazuje, że miało ono swoje niezwykle negatywne strony, a może nawet było pomyłką… Opierając się na licznych źródłach i literaturze przedmiotu, odtwarza prawdziwe nastroje społeczne tamtego okresu, starając się wyważyć swój literacki osąd między prawdziwością wydarzeń, a przekazem utrwalonym w dziełach polskich mistrzów romantyzmu.

Czytelnik odnajdzie w „Zniewolonej” wiele nawiązań do historii, literatury, tradycji oraz kultury materialnej. Jednak przede wszystkim odnajdzie lekturę o niezwykłej wartości literackiej, doskonale skonstruowaną powieść światowego formatu, która swoim pozornym anachronizmem przywraca niezwykłą świeżość polskiej powieści współczesnej.

gabi | 2011-07-08

Nawet dobra! "Zniewolna" podobała mi sie, bo jest tak jakby w klimacie Jane Austen... i innych powieści kostiumowych.
Streszczenie:
Akcja powieści rozpoczyna się, gdy Narrator ma około sześciu lat i na skutek fizycznej ułomności traktowany jest przez otoczenie jako ograniczony umysłowo. W drodze powrotnej z Karlsbadu poznaje dwójkę rodzeństwa – Pawełka i Pelasię – dalekich krewnych jego opiekunki, Tworczyńskiej, która zdecydowała się przyjąć ich pod opiekę.
Przybywają zatem do Grąblina, rodowej siedziby Tworczyńskich. Właścicielka majątku, jak się okazuje (Narrator – początkowo nieświadomy tajemnic dworu – stopniowo odkrywa przed Czytelnikiem coraz to nowe niespodzianki), od kilku lat bawi za granicą, a w pałacu niepodzielne rządy sprawuje panna Marcelina, wychowanka Tworczyńskich. Paweł szybko wrasta w nowe środowisko i zaprzyjaźnia się z Narratorem, natomiast Pelasia czuje się w wielkopańskim domu bardzo nieszczęśliwa. Z czasem wychodzi na jaw, że owa wielkopańskość jest...

Jadwiga | 2016-04-10
Agata | 2015-01-15