Dusze monet

Wydawnictwo: Biuro Literackie
978-83-606-0221-8
poezja, współczesność
poezja

Poeta jako system monetarny? Dlaczego nie, skoro nowe wiersze Krzysztofa Jaworskiego można wprowadzić w obieg niczym drobne monety, które podobno zawsze powinniśmy przy sobie nosić. Wiersze-hasła, wiersze-aforyzmy, wiersze-myśli, wiersze-przeczucia, wiersze-wezwania... Mój ojciec powtarzał, że zawsze należy mieć przy sobie jeden grosz, by ?nie porwali mnie Cyganie.? Wolę jednak 25 ore, które w tytułowym wierszu Jaworski zgubił na lotnisku Kastrup.

Adrian Tync | 2012-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Książkę "Dusze monet" można przeczytać w pięć minut, zawiera bowiem same krótkie formy - najdłuższy utwór ma siedem linijek, najkrótszy - zero. Jaworski w swoich kilkuwersowych utworach jest niejednokrotnie zabawny, może nawet błyskotliwy? Niestety jednak mało kiedy jest to zabawa językiem, raczej wyzyskanie jakiegoś konceptu. Można i tak, czemu by nie. Jednak książeczka pozostawia bliżej nieokreślony niedosyt.

Janie Gramy | 2013-09-16
Przeczytana: 14 września 2013

Gdzieś ktoś napisał o tej książce: "Dusze monet to tomik po przeczytaniu którego, gdybym był poetą i wiersze pisał, z zazdrości zzieleniałbym". I tak rzeczywiście jest. Na szczęście nie piszę :) Nie jest to oczywiście poezja do jakiej przyzwyczaiła nas szkoła. I dobrze. I z pewnością nie jest też dla wszystkich. I to też dobrze. Jeszcze na pewno coś Jaworskiego przeczytam.

Banshee | 2017-04-05
monia | 2015-11-16