Kra

83-240-0577-3
poezja, kra, Podsiadło, nike
poezja
Olka

Kra", nowy tom wierszy Jacka Podsiadły, nadeszła po kilku latach poetyckiego milczenia. Spotkamy tu znajomego poetę. Podsiadło jako jeden z nielicznych w swoim pokoleniu nie obawia się rytmu i rymu. I jak kiedyś, tak teraz w "Krze" tej starej klasycznej formie, umie pozostawać czasem wierny: "Kiedy na nowo się urodzę,/to będzie zwykły dzień. Jak co dzień./Jak święta Łucja, to po wodzie/Przyjdę. Wyglądał będę młodziej".

W tomie odnajdziemy też ton dawnej beztroski, np. w krótkim opisie podróży pociągiem Wilno - Warszawa. Tyle że teraz w tę opowieść wkrada się w ostatnim wersie wiersza jakaś niespodziewana refleksyjna nuta, której wcześniej nie było. Rachunek, spojrzenie wstecz, próba zastanowienia się, dokąd się dotychczas w życiu zajechało: "No, pociągu, stary byku, nuże, nieś mnie!/Chciałbym się przeżegnać przed podróżą, ale nie śmiem/Za oknami kwiczą już nazwami stacje/Moje życie jest jak bardzo biały wiersz, same spacje".

Pewnie więc nie bez przyczyny mówi się, że "Kra" to jakby odmieniony Podsiadło. Że zapodział się gdzieś dawny rowerzysta, hipis, lekkomyślny autostopowicz, poeta buntowniczy, który w wierszu chętnie rejestrował zwykłą codzienność, jakieś niby-głupstwa i chociaż zmagał się z ważnymi sprawami, to otwarcie nie brał się do pytań zasadniczych. Teraz się to chyba zmieniło. ">>Kra

Sylwia Sekret | 2011-09-27

"Kra", czyli najnowszy tomik "humanisty w dreadlockach" nie jest aż tak odmienny od pozostałych tomów, jak może się wydawać na początku. Bardziej dojrzały, ale też pamiętliwy okazuje się być poeta, który po tylu latach wciąż wspomina Annę Marię, znaną jego czytelnikom już z wierszy z roku 1985.
Utwory nadal są ujęte w różne formy. Są zaskakujące i dające do myślenia. Pełne, jak to u Podsiadły, nawiązań do jego biografii. Znów mamy do czynienia z pewnego rodzaju intymnym pamiętnikiem, który wprowadza nas w życie nie tylko podmiotu lirycznego, ale i samego poety.
Dobry kawałek poezji, choć osobiście wolę wcześniejsze wiersze, wierszyki, wierszyczki i poematy opolskiego poety.

Paweł | 2010-07-07
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2010

Cieńka książeczka - 36 stron i 21 wierszy. Okrutne zaskoczenie dla czytelników wcześniejszych tomików Podsiadło. Tak - "zapodział się gdzieś dawny rowerzysta, hipis, lekkomyślny autostopowicz, poeta buntowniczy". Teraz mamy kierowcę z zielonym liskiem na szybie i trójkątem naklejki - Dziecko w samochodzie, tatę, który kupuje synkowi halówki, do gry w piłkę nożną.
W kontekście wcześniejszej twórczości Podsiadły, tej z lat 80. i 90. ubiegłego wieku "Kra" jest wstrząsająca i dojmująca. Pokazuje że:
"Wszystko się zmieniło. Poza tym
zmieniło się niewiele [...]"

| 2015-07-08

Cenię, ale ten tomik jakoś mnie nie zachwycił. Nie wbił mnie w fotel.

asnna | 2016-08-24
Na półkach: 2016, Przeczytane