Wiersze i listy miłosne

Książka jest przypisana do serii/cyklu "To Jest Poezja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Poésies et lettres d'amour
83-7180-358-3
Wiersze, listy, miłosne
poezja
dona

Apollinaire, przyjaciel Picassa, potrafił napisać wiersz w kształcie lustra, armaty albo Wieży Eiffla. W poemacie "Strefa" powiedział słynne słowa: "Żegnaj słońce, szyjo ścięta"! Nie upiększał rzeczywistości, zestawiał urodę i okrucieństwo świata tak, jak to postrzegamy swoim ludzkim okiem i umysłem. Jego erotyki adresowane do ukochanych kobiet, które nazywał prawdziwymi imionami, pełne żaru i niepohamowanej namiętności są jak litanie do najświętszego ciała miłosnego. Jednak nigdy pióro poety nie obsunęło się w pornografię, wiersze jego są utworami najwyższej próby artystycznej i wielokrotnie porównywano je do biblijnej "Pieśni nad pieśniami". Autorka wyboru wierszy dołączyła do książki fragmenty przepięknych listów miłosnych słanych z frontu przez poetę do narzeczonej, oraz obszerny wstęp, po przeczytaniu którego można mieć złudzenie, że widziało się i znało Apollinaire'a osobiście.

Otto | 2016-10-11
Przeczytana: 12 października 2016