Niewczesne rozważania

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Unzeitgemässe Betrachtungen
filozofia i etyka
Oceansoul

W książce kontrowersyjnego filozofa, czytelnik znajdzie surową krytykę współczesnej autorowi epoki. Przedmiotem ataków Nietzschego jest kultura europejska, w której największą rolę zaczęło odgrywać wykształcenie historyczne. Przerost tzw. zmysłu historycznego prowadzi wg autora do podważenia podstaw życia, twórczości i jest przyczyną uwiądu współczesnej kultury. Rozpoznaniu kryzysowego stanu epoki towarzyszy analiza niepokojących zjawisk, takich jak wzrost znaczenia nauki, system gospodarki wolnorynkowej, mieszczański kult pracy i zysku, egoizm oraz praktycyzm. Skutkiem tych zjawisk jest upadek tradycyjnych wartości i wiary w prawdę absolutną. Wydaje się, że Rozważania do dzisiaj nic nie straciły na swej aktualności, choć i dzisiaj pozostają one niewczesnymi, to znaczy: pojawiają się w porę i nie są skrojone na miarę epoki.

Jakub Zolnierek | 2011-03-22

Aczkolwiek, znam "O pożytkach i szkodliwości historii dla życia"

panbarney | 2016-11-11
bies | 2016-10-16