Niewczesne rozważania

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Unzeitgemässe Betrachtungen
filozofia i etyka
Oceansoul

W książce kontrowersyjnego filozofa, czytelnik znajdzie surową krytykę współczesnej autorowi epoki. Przedmiotem ataków Nietzschego jest kultura europejska, w której największą rolę zaczęło odgrywać wykształcenie historyczne. Przerost tzw. zmysłu historycznego prowadzi wg autora do podważenia podstaw życia, twórczości i jest przyczyną uwiądu współczesnej kultury. Rozpoznaniu kryzysowego stanu epoki towarzyszy analiza niepokojących zjawisk, takich jak wzrost znaczenia nauki, system gospodarki wolnorynkowej, mieszczański kult pracy i zysku, egoizm oraz praktycyzm. Skutkiem tych zjawisk jest upadek tradycyjnych wartości i wiary w prawdę absolutną. Wydaje się, że Rozważania do dzisiaj nic nie straciły na swej aktualności, choć i dzisiaj pozostają one niewczesnymi, to znaczy: pojawiają się w porę i nie są skrojone na miarę epoki.

wicher_Lab | 2017-06-30

"Kultura bowiem jest dzieckiem indywidualnego samopoznania i niezadowolenia z siebie".

W tym cytacie mieści się nastrój "Niewczesnych rozważań". Książka zawiera liczne, poszarpane tropy późniejszych dzieł i jest raczej konieczną lekturą dla kogoś, kto chciałby chcieć zrozumieć Nietzschego. Treść wczesnego dziełka autora "Tako rzecze Zaratustra" rozpina się pomiędzy agresywną krytyką pospolitości, miałkości, wygodnictwa, pozerstwa, jakie F. N. napotykał w środowisku naukowym i akademickim, a więc nie na ulicy, a euforycznym zachwytem i przewartościowaniem swojego duchowego wychowawcy w osobie Schopenhauera:

"Jego siła wznosi się jak płomień przy bezwietrznej ciszy prosto i lekko, nieomylnie, bez drżenia i niepokoju. Zawsze znajduje swoją drogę, a my nie zauważamy nawet, że szukał; porusza się jakby wiedziony prawem grawitacji, tak samo pewnie i chyżo, z tą samą nieuchronnością."

"Schopenhauer niczym tak bardzo nie obraził licznych uczonych jak tym, że nie był do nich...

Jakub Zolnierek | 2011-03-22

Aczkolwiek, znam "O pożytkach i szkodliwości historii dla życia"

medran66 | 2017-02-05
panbarney | 2016-11-11