Jedyny i jego własność

Tłumaczenie: Adam Gajlewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyków Filozofii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Der Einzige und sein Eigentum
filozofia i etyka

Książka ukazuje przewartościowanie filozofii z pozycji XIX-wiecznego ucznia Hegla, duchowego ojca Nietzschego i postmodernizmu.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/

MarioPierro | 2010-12-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2008

Max Stirner to taki swoisty Jan Chrzciciel Nietzsche'a, a mimo to wydaje się nawet jeszcze bardziej radykalny. Jak to ktoś określił (bodaj we wstępie do tej książki), "Nietzsche wychodzi na pustynię, Stirner pokazuje, jak na tej pustyni przetrwać".

Stirnerowi należy też oddać sprawiedliwość za duże, nie tylko jak na Niemca, poczucie humoru, zachęcające do czytania, ale i nie odwracające uwagi od poważnych spraw jakie porusza jego dzieło.

Książka godna polecenia dla wszystkich zainteresowanych tematyką wolnościową, tak ateistów, jak agnostyków i wyznawców wszelkich religii.

| 2012-12-04

Max Stirner to w zasadzie filozof jednej ksiązki. Prawie wszystkie jego poglądy zawierają się własnie w jego opus magnum. Dzieło Stirnera choć ma cechy pedagogiczne nie ma celu "zbawienia świata" poprzez stworzenie jakiegoś spójnego systemu w którym określiłby co należy zrobić aby społeczeństwo dobrze prosperowało, ludziom dobrze się żyło, nie ma celu immamentyzacji eschatonu czyli zaprowadzenia idealnego porządku politycznego na Ziemi. Ksiązka skierowana jest wyłącznie do jednostek a autor jawi się jako wieli demaskator który desakralizuje wszystkie pojęcia które dotychczas uważaliśmy za święte czyli np. Pradwa, Prawo, Natura, Miłość, Słuszność, Ludzkość, Człowiek, Wolność, Sprawiedliwość, Bóg i uważa te pojęcia za szkodliwe Widma, a ludzi którzy wyznają te pojęcia za chorych psychicznie. Jedynym co istnieje realne jest każda niepowtarzalna jednostka czyli "Ja", "Ty" którą Stirner przedstawia jako przemijającego boga wyłaniającego się z nicości . Stirner jawi się więc tutaj jako...

Chris_Carrion | 2012-12-01

"Kochacie Człowieka, więc katujecie jednostkę, egoistę; wasza miłość do Człowieka sprowadza się do dręczenia ludzi."

Bardzo dobra książka, chociaż z początku czytało mi się bardzo nudno. Trochę nihilistyczna, trochę postmodernistyczna, trochę anarchistyczna, mocno idywidualistyczna. Myślę że można ją odczytywać i interpretować na wielu płaszczyznach (zależy z jakim podejściem się ją przeczyta). Próba de(kon)strukcji wszystkich wartości. Stirner występuje przeciw władzy (władzy ludzi i władzy pojęć), społeczeństwu, religii, komunizmowi, liberalizmowi, humanizmowi, obiektywnej prawdzie, czystemu rozumowi. Wolności (któa dla niego jest tylko pustym sloganem, zniewalającym idee fixe) przeciwstawia swojość, bycie prawdziwym sobą.
Dużo jest o tym że o wszystkim decyduje aktualny układ sił (siła rozumiana dość szeroko, nie chodzi tylko o siłę fizyczną, raczej skuteczność w działaniu) a nie rozum czy prawda.
Oczywiście tę próbę odrzucenia ideologii na rzecz JA, można oceniać różnie....

polny | 2015-11-01
Przeczytana: 01 października 2015

Ta książka złożyła do kupy wiele istniejących we mnie myśli, dążeń, założeń i wniosków. Wspaniale przebudowuje umysł. Arcydzieło. Polecam też opracowanie Macieja Chmielińskiego.

Bartek Kwapisz | 2012-08-08

nie jest wybitnie napisana, ale zawiera wybitne myśli-najmądrzejszy filozof jakiego czytałem, do tego niedoceniany więc łechce mój elitaryzm

| 2010-08-28
Przeczytana: 2010 rok

GENIALNE

Cszysiek | 2011-05-26

Pierwszy anarchista w sensie filozoficznym. Możliwe, że ostatni. Niszczyciel wartości i świętości. Mętny przekaz kiełkuje w nas po czasie i może być niebezpieczny. Uważać!

Wiedźma_i_Czarny | 2016-10-11
msshalber | 2016-10-08