Jedyny i jego własność

Okładka książki Jedyny i jego własność Max Stirner
Okładka książki Jedyny i jego własność
Max Stirner Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Klasyków Filozofii
Der Einzige und sein Eigentum
Wydawnictwo Naukowe PWN
1995-01-01
1995-01-01
Adam Gajlewicz
filozofia antropologia filozoficzna anarchoindywidualizm

To po prostu trzeba przeczytać, żeby wyrwać się ze szponów fanatyzmu ideowców i fiksacji nad pojęciami, które nie mogą mieć nad nami władzy, a wobec których wmawia się, że powinniśmy zginać kark. Moja siła, moja sprawa. Ja; Jedyny. Nic więcej i nic mniej.

Rewolucyjna, bulwersująca, niebezpieczna...

Rewolucyjna, bulwersująca, niebezpieczna...

Stirner to prawdziwy filozof młota. Co prawda można mu zarzucać, że głoszone przez niego poglądy są dosyć naiwne albo wyrwane z kontekstu, aczkolwiek na pewno nie pozostawiają czytelnika obojętnym - oburzają, wyrywają z odrętwienia, budzą agresję, nawołują do buntu, tudzież wyzwalają pozytywną chęć do działania i zmiany.

Filozofia Maxa Stirnera ilekroć do niej sięgnę, sprowadza mnie zawsze na ziemię, sprawia, że wyzbywam się błędnego idealizmu, marzycielstwa i szybko wracam do podstawy każdej zmiany na świecie, czyli DZIAŁANIA. Stirner uważał bowiem, że wszelkie teorie, pojęcia, a także wiedza jako taka, są źródłem bezradności i marazmu, w przeciwieństwie do wewnętrznego poczucia mocy, rzeczywistej siły i sprawczości, potrzeby zaspokojenia egoistycznego interesu, a także woli zmiany świata.

Stirner pragnie nam uświadomić, że każdy nasz czyn, każde działanie jest niewyznanym, ukrytym egoizmem i jeśli tylko sobie to uświadomimy i się do tego przed sobą przyznamy, to będziemy w stanie sięgnąć po wolność - wolność OD wartości i świętości nadanych nam przez innych (Bóg, Ludzkość, Prawo, Państwo, etc.),i wolność DO tworzenia własnych znaczeń, wartości i jeżeli czujemy taką potrzebę - również własnych świętości. Aby jednak tak się stało musimy zebrać się na odwagę i zdobyć siłę. Bycie egoistą nie sprowadza się bowiem do samolubstwa, oszukiwania innych, ani bycia obłudnikiem czy oportunistą - tylko do BUDOWANIA siebie, do samokontroli, samostanowienia, bezwstydnego wyrażania siebie, osiągania i sięgania po więcej. To zrozumienie prawdy, że masz w życiu wybór - albo ROBIENIE TEGO, CO CZYNI CIĘ SILNIEJSZYM, czyli życie bez kompromisów na własnych warunkach, albo robienie tego, co Cię umniejsza, czyli spolegliwe życie podług wartości innych ludzi.

Mnie osobiście filozofia Stirnera pomogła w otwarciu się na samego siebie, nakierowała gniew w dobrą stronę, wyrwała z niewoli wstydu, umocniła moje poczucie wartości i zasługiwania, poczułem, że mogę...

Filozofia Maxa Stirnera ilekroć do niej sięgnę,...

Zaskakująco częściej zgadzałem się ze Stirnerem niż przypuszczałem przed przystąpieniem do lektury. Ostry, brawurowy język czasami sprawia wrażenie, że czytamy jakiś wyrafinowany rodzaj filozoficznego beefu z XIX wieku i potrafi to dać wiele radości. Minusem jest zbytnia rozwlekłość i w zasadzie powtarzanie głównych tez w kółko.

Ta książka złożyła do kupy wiele istniejących we mnie myśli, dążeń, założeń i wniosków. Wspaniale przebudowuje umysł. Arcydzieło. Polecam też opracowanie Macieja Chmielińskiego.

"Kochacie Człowieka, więc katujecie jednostkę, egoistę; wasza miłość do Człowieka sprowadza się do dręczenia ludzi."

Bardzo dobra książka, chociaż z początku czytało mi się bardzo nudno. Trochę nihilistyczna, trochę postmodernistyczna, trochę anarchistyczna, mocno idywidualistyczna. Myślę że można ją odczytywać i interpretować na wielu płaszczyznach (zależy z jakim podejściem się ją przeczyta). Próba de(kon)strukcji wszystkich wartości. Stirner występuje przeciw władzy (władzy ludzi i władzy pojęć),społeczeństwu, religii, komunizmowi, liberalizmowi, humanizmowi, obiektywnej prawdzie, czystemu rozumowi. Wolności (któa dla niego jest tylko pustym sloganem, zniewalającym idee fixe) przeciwstawia swojość, bycie prawdziwym sobą.
Dużo jest o tym że o wszystkim decyduje aktualny układ sił (siła rozumiana dość szeroko, nie chodzi tylko o siłę fizyczną, raczej skuteczność w działaniu) a nie rozum czy prawda.
Oczywiście tę próbę odrzucenia ideologii na rzecz JA, można oceniać różnie. Osobiście myślę że Stirner postawił przed sobą zadanie niemożliwe, ale i tak warto przeczytać.
Dla jednych to będzie dość banalna próba obrony skrajnego egoizmu i rządów siły, ale na pewno może skłonić do przemyśleń nad znaczeniem ideologii i władzy w ludzkim życiu, nad tym czego tak naprawdę chcemy gdy mówimy o wolności.

Cytaty z książki:

nie jest wybitnie napisana, ale zawiera wybitne myśli-najmądrzejszy filozof jakiego czytałem, do tego niedoceniany więc łechce mój elitaryzm

Pierwszy anarchista w sensie filozoficznym. Możliwe, że ostatni. Niszczyciel wartości i świętości. Mętny przekaz kiełkuje w nas po czasie i może być niebezpieczny. Uważać!

Max Stirner to taki swoisty Jan Chrzciciel Nietzsche'a, a mimo to wydaje się nawet jeszcze bardziej radykalny. Jak to ktoś określił (bodaj we wstępie do tej książki),"Nietzsche wychodzi na pustynię, Stirner pokazuje, jak na tej pustyni przetrwać".

Stirnerowi należy też oddać sprawiedliwość za duże, nie tylko jak na Niemca, poczucie humoru, zachęcające do czytania, ale i nie odwracające uwagi od poważnych spraw jakie porusza jego dzieło.

Książka godna polecenia dla wszystkich zainteresowanych tematyką wolnościową, tak ateistów, jak agnostyków i wyznawców wszelkich religii.

• Filozofia
  • Non-fiction