Władca szczurów

Seria: Biblioteka Fantastyki
Wydawnictwo: ALFA

Rafał A. Ziemkiewicz (ur. 13 września 1964 roku) jest studentem polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i współzałożycielem powstałej w 1982 w Klubie Fantastyki SFAN grupy autorskiej TRUST. Zgodnie z jej założeniami pisze opowiadania w konwencji realistycznej o tematyce socjologicznej i politycznej. Władca szczurów jest debiutem młodego autora i w porządku chronologicznym prezentuje osiem...

Władca szczurów jest debiutem młodego autora i w porządku chronologicznym prezentuje osiem wczesnych opowiadań, począwszy od "Cortex cerebri", które powstało w maju 1981, aż po "Hellas III" (grudzień 1983).

Biblioteka Fantastyki t. 10 (SF) - mały format

Zawiera:
- Cortex cerebri - Pilot - Prezydent - Łąka - Władca szczurów - Głosy z oddali - Labirynt - Hellas - III

Jako przerywniki pomiędzy opowiadaniami występuję króciutkie mikroopowiadanka, ale nie wszystkie są pisane w konwencji sf. (Notatnik I-VI)

Ilustracje: Andrzej Biedrzycki

Uwaga: zbiór Władca szczurów (Fabryka Słów 2012) został zmieniony i poszerzony (zachowane opowiadania sa w nowych, poprawionych wersjach).

źródło opisu: Alfa, 1987 | opis autorski (MSN)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie (MSN)

Beremis | 2013-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Bardzo fajny zbiór opowiadań. I mimo, że data powstania to lata 80, nie straciły na aktualności, nie trąci od nich myszką. Przeszkadzał mi tylko wideofon - stacjonarny, którego trzeba było szukać w domu albo na ulicy, ech... w dobie smartfonów ;-)
Warto czytać.
Nota z tyłu okładki ciekawsza ze starego wydania niż z tego nowszego, chwalącego się cenzurą PRL. Ach ten współczesny marketing :-/

esperanza | 2015-05-03
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Rafał Aleksander Ziemkiewicz - polski dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny, pisarz fantastycznonaukowy i działacz fandomu (społeczność fanów fantastyki). Władca szczurów jest jego debiutem jako zbiór opowiadań, zawierających w sobie elementy polityczne oraz wysoko rozwiniętą mechanizację i naukę, jaką są roboty oraz podróże międzyplanetarne.

"Cortex cerebri" (maj 1981) - Na własną prośbę oficer Avaken, odchodzi z wojska. Zakochał się i resztę dni pragnie spędzić u boku wybranki. Jest on pierwszą od 34 lat osobą, która zapragnęła demobilizacji na prośbę własną. Co go do tego skłoniło? Władze nie mogą pozwolić sobie na utratę tak ważnej osobistości i puszczenie jej samopas. Ale jak skłonić kogoś do powrotu, aby ten nie wiedział, że jest sterowany, a chęć powrotu była jego własną decyzją?
Pierwsze opowiadanie w zbiorze wywołało u mnie zdziwienie, ponieważ po raz pierwszy zetknęłam się z...

| 2012-07-22

Nie mogłem uwierzyć, że napisał to Ziemkiewicz.

lorddeam | 2016-10-16
portos | 2016-10-01