W czarodziejskim domu

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Barbara

Książka-reportaż wyróżniona III nagrodą w konkursie Krajowej Agencji Wydawniczej na reportaż dla młodzieży.

wioletowekruczki | 2016-07-09
Na półkach: Bookcrossing, Przeczytane

Historia działalności zawodowej dr Lecha Wierusza (1917-1987) lekarza ortopedy, wieloletniego dyrektora Zakładu Leczniczo-Wychowawczego dla Dzieci Kalekich w Świebodzinie (w książce jeszcze jako Lubuski Ośrodek Ortopedyczno-Rehabilitacyjny dla Dzieci w Świebodzinie). Do jego wychowanków należy m.in. Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. W książce pojawia się wątek udziału dr Wierusza w akcji pod kryptonimem H-14 ok. 1954 roku. Polegała ona na udzielaniu pomocy dzieciom po chorobie Heinego-Mediny, cierpiącym na niedowład nóg i rąk. Wątków jest zresztą więcej: podróż do Korei Północnej, praca nad udoskonaleniem tzw. metody Harringtona, historia rodziny dr Wierusza, opis tzw. dzieci gorsetowych, opis szkoły i szczepu harcerskiego działających w ośrodku a także historie poszczególnych pacjentów. I to wszystko na zaledwie pięćdziesięciu stronach tekstu. Pomiędzy przedstawionymi wątkami przemyka główna działalność i specjalizacja doktora, tj. leczenie skoliozy. Za woalem...

Buka | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013