Dom przy cmentarzu. T.2

Okładka książki Dom przy cmentarzu. T.2 Joseph Sheridan Le Fanu
Okładka książki Dom przy cmentarzu. T.2
Joseph Sheridan Le Fanu Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Fantastyka i Groza horror
horror
Fantastyka i Groza
House by the churchyard
Wydawnictwo Literackie
1977-01-01
1977-01-01
Krystyna Korwin-Mikke
Dom cmentarz

Okładka książki Maska śmierci : opowieści niezwykłe tom I Frédéric Boutet, Krzysztof Maciej Choule, Hanns Heinz Ewers, Edgar Allan Poe, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Maska śmierci ... Frédéric Boutet, Kr...
Okładka książki Nie czytać o zmierzchu! 3 Alfred McLelland Burrage, Edith Nesbit, Vincent O'Sullivan, Bram Stoker
Nie czytać o z... Alfred McLelland Bu...
Okładka książki Upiorny narzeczony i inne opowieści z dreszczykiem A.J. Alan, William Austin, Edward Bulwer-Lytton, Joseph Conrad, Washington Irving, Edgar Allan Poe, Maurice Renard, Robert Smythe Hichens
Upiorny narzec... A.J. Alan, William ...
Okładka książki Pokój na wieży. Opowieści wampiryczne Edward Frederick Benson, Aleksander Dumas, Johann Wolfgang von Goethe, Mikołaj Gogol, Stefan Grabiński, Joseph Sheridan Le Fanu, Bob Leman, Tadeusz Rybowski, Jerzy Siewierski, Bram Stoker, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj
Pokój na wieży... Edward Frederick Be...

1960

Powieść obyczajowo-sensacyjna z elementami grozy ,napisana w 1863 roku a przedstawiająca irlandzkie społeczeństwo Chapelizod, co z irlandzka oznacza " Kaplica Izoldy".
Etymologia wskazuje na skojarzenia z księżniczką Izoldą, z arturiańskiej legendy o Tristanie i Izoldzie. Przez większość XVIII i XIX wieku , Chapelizod było zamożną wsią o sielskiej atmosferze, leżącą blisko Dublina. Sam Autor mieszkał w niej przez kilka lat.
Wśród codziennych wydarzeń, które absorbują mieszkańców, ukazany jest przekrój postaci , z których wielu skrywa jakąś tajemnicę. A wszystko na tle równie niesamowitej przyrody, lasu, rzeki i okolicznego cmentarza, w blasku księżyca czy szalejącej burzy.
Chociaż akcja jest niespieszna, autor z rozdziału na rozdział, potęguje atmosferę grozy. Początkowo poznajemy nawiedzony dom, w ktorym straszy tajemnicza dłoń, po czym uczestniczymy w pogrzebie nieznajomego mężczyzny w mrocznej wiejskiej kaplicy, intryguje pojawiająca się kareta z nieznaną kobietą aż po pojedynki, intrygi i zbrodnie, które są chyba najważniejszym motywem.
Równocześnie w powieści znajdziemy szczyptę humoru i przewrotności, bo ci, którzy wzbudzają powszechny szacunek i podziw, okazują się czarnymi charakterami.
To połączenie komizmu i grozy zastosowane przez autora, dało początek popuralizacji tzw. czarnego humoru.
Oczywiście moja ocena powieści nie może być inna niż najwyższa, gdyż uwielbiam takie klimaty i literaturę XVIII i XIX wieku. Mogłabym czytać bez końca i czuć dreszczyk emocji.
Serdecznie polecam, choć zdaję sobie sprawę, że nie każdy ulegnie urokowi tej powieści.

Zachwyciła mnie. Pewnie dlatego, że uwielbiam literaturę XIXw. Humor przeplata się z elementami romansu i grozy. Spowodowało to pewną literacką niespójność i niestety obniżyło wartość książki (stąd ocena) - były momenty świetne, były przynudnawe. Ale i tak podbiła moje serce. Nie mogę tylko kompletnie zrozumieć, czemu w bibliotece publicznej znalazłam "dom przy cmentarzu" na półce z horrorami.

• Horror
  • Groza