Ameryka nie istnieje

Okładka książki Ameryka nie istnieje
Wojciech Orliński Wydawnictwo: Pascal turystyka, mapy, atlasy
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
turystyka, mapy, atlasy
Wydawnictwo:
Pascal
Data wydania:
2010-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-04-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7513-742-2
Tagi:
Pascal Ameryka nie istnieje Wojciech Orliński 2010
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
359 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1856
1508

Na półkach: , , ,

Książka będąca skrzyżowaniem eseju historycznego z reportażem ilustruje stwierdzenie, że podstawą świadomości historycznej Amerykanów jest fikcja budowana przez media. Teza owa jest brawurowo uzasadniona, książka zawiera masę ciekawych informacji o historii i współczesności Ameryki, autor imponuje erudycją. Z tym, że jest to mocno subiektywny obraz tego fascynującego kraju. Książka jest świetnie napisana, b.dobrze się czyta.

Wychodzi Orliński z założenia, że Ameryka zbudowana jest na mitach i wyobrażeniach opowiadanych przez filmy, reklamy i komiksy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Ogólnie teza to nie nowa. Przecież istotą każdego mitu jest oderwanie od rzeczywistości. Niemniej w Ameryce mity pełnią szczegółną rolę, bo spośród wszystkich krajów cywilizowanych Ameryka ma rekordowo szczupłą autentyczną historię – i rekordowo bogaty dorobek historii fikcyjnych. Poza tym Amerykanie widzą, że amerykański sen ma się nijak do amerykańskiej jawy, ale dysonans poznawczy nie pozwala im tego otwarcie przyznać.

A potem mamy wybrane elementy z historii i współczesności Ameryki, które powyższą tezę mają uzasadnić. Napisane to bardzo ciekawie. Na przykład z dużą przyjemnością czytałem wywody Orlińskiego na temat interpretacji pierwszej poprawki do konstytucji dotyczącej zakresu wolności słowa. Pytanie jest takie jakie są granice wolności słowa, jakiego rodzaju wystąpienia publiczne winny być karane? Bardzo ciekawie pokazuje Orliński jak interpretacja pierwszej poprawki ewoluowała przez wieki.

Świetny jest rozdział o Los Angeles, mieście którego nie ma, bo wszyscy jego mieszkańcy mówią z jakiej dzielnicy pochodzą (Venice, Beverly Hills itd.) a nie z Los Angeles. Dramatyczny jest opis upadku śródmieścia Los Angeles, zresztą to niejedyne śródmieście wielkiego amerykańskiego miasta, które znajduje się w kiepskim stanie.

Ciekawie pisze Orliński o Dolinie Krzemowej, wywodzący tamtejszy etos pracy, innowacji i stosunków w korporacjach z ruchów hippisowskich. Zresztą duch równości panuje tam do dzisiaj, szefowie korporacji nie dystansują się od pracowników, jedzą na wspólnej stołówce, są łatwo osiągalni. Z tym że... ten rozdział jakoś nie bardzo pasuje do innych w książce.

Interesujące są historie rugowania Indian z ich ziem i negowania ich praw do posiadania nieruchomości, pojawia się wtedy takie marksistowskie nieco zdanie: „Tam gdzie zaczynają się prawdziwe interesy, tam kończy się wszelki humanitaryzm.”

Pisze Orliński lekko, pokazując dużą erudycję, z tym, że nie podaje żadnych źródeł przytaczanych sądów, a z erudycjonistami jest taki kłopot że część ich twierdzeń, bywa kwestionowana. Niemniej czyta się to świetnie, bo Orliński pisać umie.

Książka będąca skrzyżowaniem eseju historycznego z reportażem ilustruje stwierdzenie, że podstawą świadomości historycznej Amerykanów jest fikcja budowana przez media. Teza owa jest brawurowo uzasadniona, książka zawiera masę ciekawych informacji o historii i współczesności Ameryki, autor imponuje erudycją. Z tym, że jest to mocno subiektywny obraz tego fascynującego kraju....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    447
  • Chcę przeczytać
    376
  • Posiadam
    120
  • Teraz czytam
    14
  • USA
    12
  • Ulubione
    7
  • Podróżnicze
    5
  • E-booki
    5
  • 2011
    5
  • Podróże
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ameryka nie istnieje


Podobne książki

Przeczytaj także