Maciek87

Autor przedstawia działania i szlak bojowy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich i 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
(okładka z Antykwariat.waw.pl)

kirlan | 2013-07-19

Osobista, ludzka ale nie ckliwa, a za razem rzeczowa i fachowa relacja jednego z oficerów polskiej armii. Zaciekłość kampanii wrześniowej, przedzieranie się przez Europę, chaos we Francji, niedocenione bohaterstwo pod Narwikiem, Falaise; brytyjska zdrada i reakcje wstrząśniętych żołnierzy polskich - szeregowców, oficerów, generałów - te oficjalne i te ciskane pod nosem. Działania wojenne, ale i organizacja armii, losy wojenne autora i szkic losów polskich żołnierzy, a między nimi analizy militarne utalentowanego oficera. Prawda sztabowa o armii i codzienne życie żołnierzy z krwi i kości.

Roman Dłużniewski | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Książka wydana w czasach, kiedy o PSZ na Zachodzie właściwie się nie mówiło. Wtedy była skarbem a i dziś można ją przeczytać.

ziajam | 2015-07-11
tomek | 2014-02-04