Lwowskie puchacze. Wspomnienia lotnika

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1151-3
bartek

Wspomnienia dowódcy dywizjonu 307 - wciągająca, opowiedziana ze swadą i humorem historia życia lotnika i wynalazcy. „Bądź ostrożny, lataj nisko i powoli” - taką radę usłyszał od babci młody Jerzy Damsz, gdy ta dowiedziała się, że wnuk ma zamiar latać szybowcem. Ani ona, ani on nie mogli wiedzieć, że za kilka lat Damsz będzie dowódcą 307 Dywizjonu Nocnych Myśliwców zwanego „Lwowskimi...

„Bądź ostrożny, lataj nisko i powoli” - taką radę usłyszał od babci młody Jerzy Damsz, gdy ta dowiedziała się, że wnuk ma zamiar latać szybowcem. Ani ona, ani on nie mogli wiedzieć, że za kilka lat Damsz będzie dowódcą 307 Dywizjonu Nocnych Myśliwców zwanego „Lwowskimi Puchaczami”. Jerzy Damsz opowiada o swojej młodości i nauce latania, wybuchu II wojny światowej, walkach w czasie Bitwy o Anglię i późniejszych losach. Lwowskie puchacze uwodzą zarówno błyskotliwym stylem okraszonej anegdotami opowieści, jak i bogactwem zawartych w niej informacji. Czytelnik może dowiedzieć się z niej m.in. jak radar zmienił współczesne lotnictwo i jakie zagrożenia czyhają na pilota lecącego nocą

Alcatraz | 2014-05-16
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Książkę tę przeczytałem dość dawno, ale wciąż pamiętam, że czytało się ją jednym tchem. Jerzy Damsz był nie tylko wybitnym pilotem, ale także sprawnym językowo autorem. Dzięki temu "Lwowskie Puchacze" to pozycja, po którą naprawdę warto sięgnąć.

Okres szkolenia i latania na niejednokrotnie zużytych i niebezpiecznych samolotach (np. Hanriot H-28)został opisany z dużą dawką humoru, mimo grozy niektórych zdarzeń.

Okres gdy autor latał w 307. Dywizjonie Myśliwskim "Lwowskich Puchaczy" i był jego dowódcą to główna część książki. Jerzy Damsz świetnie oddał specyfikę nocnych zadań myśliwskich i zaprezentował trudy i niebezpieczeństwa związane z tego typu służbą. Są to zgoła inne doświadczenia niż w przypadku książek napisanych przez "dziennych myśliwców", do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Damsz zawarł w książce specyficzny dla pilotów styl bycia – zawadiacki, krnąbrny, czasami szalony i nieodpowiedzialny, ale także sumienny, bojowy, zawzięty i przede wszystkim oddany sprawie, jaką w...

dario | 2017-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2017

Książka w mojej ocenie wybitna. Rzadko spotyka się tak żywe, barwne opowieści, które napisało samo życie. Po książkę sięgnąłem spodziewając się opowieści z pierwszej ręki o Bitwie o Anglię. Od razu zorientowałem się, że jest to historia znacznie wykraczająca poza ten okres. Autor dokonuje w niej retrospekcji swojego życia, które przyszło mu przeżywać w trudnym czasie zawieruchy wojennej. A jednak urzekają wspaniałe opisy atmosfery Polski przedwojennej, emigracji oraz równie ważny czas - po wojenny. Chylę czoła przed Panem Jerzym Damszem - wspaniałym człowiekiem, pełnym odwagi i chęci dawania z siebie tego, co najlepsze. Opowieść, która inspiruje i zachęca do życia. Gorąco polecam!

Andrzej Krawczyk | 2018-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Rewelacyjna książka o samolotach i ludziach.
Czyta się jednym tchem. Poza tym postawa patriotyczna przyświeca w każdej chwili jego życia.
Szczęście mieć takiego rodaka.

Mateusz Petkow | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

Świetna książka. idealnie wpasowała się w moje upodobania.

Krzysiek | 2015-11-17

Dobra książka, warto się nią zainteresować.

bartek | 2010-07-09

Polecam miłośnikom lotnictwa i historii

jackal | 2018-01-21
Bleidd | 2017-11-16