Baśnie braci Grimm 1

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Baśnie braci Grimm". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Kinder- und Hausmärchen gesammelt durch die Brüder Grimm
83-205-3775-4
baśnie, bracia Grimm
bythewoods

Baśnie domowe i dziecięce zebrane przez braci Grimm. Pierwsza pełna edycja w polskim przekładzie. Obszerny zbiór zawierający następujące baśnie: Żabi król; Spółka kota z myszą; Dziecko Matki Boskiej; Bajka o jednym takim, co wyruszył w świat, żeby strach poznać; O wilku i siedmiu koźlątkach; Wierny Jan; Dobry interes; O dziwnym grajku; Bajka o dwunastu braciach; Spółka hultajska; Braciszek i siostrzyczka; Roszpunka; O trzech krasnoludkach w lesie; O trzech prządkach; Jaś i Małgosia; Trzy wężowe listki; Biały wąż; Słomka, węgielek i groch; O rybaku i jego żonie; O dzielnym krawczyku; Kopciuszek; Zagadka; O myszce, ptaszku i kiełbasce; Pani Zima; O siedmiu krukach; Czerwony Kapturek; O czterech muzykantach z Bremy; Śpiewająca kość; Bajka o diable z trzema złotymi kłosami; Weszka i pchełka; Bezręka dziewczyna; Roztropny Jaś; O chłopcu, który u trzech mistrzów pobierał naukę; Mądra Elżunia; Krawiec w niebie; Stoliczku nakryj się; Paluszek; Wesele pani liszki; Bajki o krasnoludkach; Zbójecki narzeczony; Pas Korbes; Imć pan kum; Baba Jaga; Kuma Śmierć; Przygody Paluszka; Ptak-straszydło; Krzak jałowca; Stary Sułtan; O sześciu łabędziach; Śpiąca królewna; Ptaszynka; Król Drozdobrody; Śnieżka; Tornister, czapeczka i róg; Titelitury; Mój miły Roland; Bajka o złotym ptaku; Pies i wróbel; O Frycku i Katarzynce; Bajka o dwóch braciach; Chłopek-roztropek; Królowa pszczół; Trzy piórka; Złota gęś; Wieloskórka; Zajęcza narzeczona; Dwunastu myśliwych; Złodziej i jego mistrz; Jorinda i Joringel; Trzej szczęśliwcy; Sześciu zawsze sobie radę da; Wilk i człowiek; Wilk i lis; Lis i jego kuma; Lis i kot; Goździk; Mądra Małgosia; Dziadek i wnuczek; Wodnica; Śmierć kurki; Żołnierz Szaławiła; Jaś Kostera; Szczęśliwy Jaś; Jaś się żeni; Złote dzieci; Lis i gęsi; Ubogi i bogaty; O wesołym skowroneczku; Gęsiareczka.

ChicaDeAyer | 2015-05-24
Przeczytana: 2000 rok

Pomimo upływu lat, wciąż darzę te opowieści ogromnym sentymentem - pełne wiedzy życiowej, pozwalają na wyrobienie w sobie rozumnych podwalin, które ukształtują zdrowe postawy, zwłaszcza u dzieci. Strasznie mocno cenię braci Grimm za to, że bezkompromisowo ukazują blaski i cienie życia, niczego nie ułagadzając. Cenna lektura, cieszę się że była jedyną z fundamentalnych mego dzieciństwa.

MountainTobacco | 2014-03-08

Kiedy sięgnęłam po te baśnie po raz pierwszy muszę przyznać, że nie zrobiły na mnie najlepszego wrażenia. Okładki zdobione ilustracjami kruka i żaby w koronie sugerowały, że odnajdę w nich swoje ówcześnie dziecięce jeszcze fantazje. I chociaż zielonkawo-szare ilustracje mogły stanowić zapowiedź nieco bardziej mrocznych historii, treść baśni zebranych przez Braci Grimm stanowczo przekroczyło moją wyobraźnię i na krótko zapełniło ją makabrycznymi opisami. Odczekałam jednak trochę, zanim znów po nie sięgnęłam, tym razem z większym dystansem i przygotowana na przepełnione okrucieństwem historie... Tym razem ujrzałam w nich jednakże źródło inspiracji oraz niebanalne, fascynujące historie spisane ładnym językiem. Tym właśnie Baśnie zebrane przez Braci Grimm dla mnie pozostały. Polecam w odpowiednim dla siebie czasie:)

W krainie mrocznych baśni…

„Białe gołąbeczki, szare turkaweczki
i wszystkie ptaszki podniebne!
Prędko przybywajcie,
ziarnka przebierajcie;
dobre do kociołka,
a złe do gardziołka!”.*

Mam pewną czytelniczą słabość, odkąd pamiętam zachwycałam się baśniami. Na początku były te Andersena, później zaś braci Grimm. Nie mogłam darować sobie żadnej książki z przeróżnymi bajkami. A co najlepsza za każdym razem dostawałam i dostaję, bo w dalszym ciągu sięgam po nowe wydania, inne wersje. Zawsze opatrzone przepięknymi ilustracjami. Naszła mnie właśnie ochota na opowieści braci Grimm wydane w tamtym roku przez Naszą Księgarnie, jakie są moje wrażenia po przeczytaniu?

Publikacja składa się z dwudziestu ośmiu, mniej lub bardziej, znanych baśni. I tak, „Kopciuszka”, „Czerwonego Kapturka”, „Gęsiareczki” czy też „Śnieżki” opisywać nikomu zapewne nie muszę, są historie powszechnie znane. Za to przykładowo „Słomka, węgielek i groch”, „Sześciu zawsze sobie radę da”, „Tańczące krasnoludki” lub „Trzy...

PABLOPAN | 2012-07-28

Piękne, prawdziwe życie przedstawione w zjawiskowy sposób.

jolene7 | 2014-02-02

Lubiłam. Do bajek Braci Grimm w dzieciństwie wracałam najczęściej.

Degamisz | 2014-04-21

Baśnie braci Grimm dorwałem w swoje spragnione książek szpony w wieku lat 8 i pamiętam, że dość szybko się zraziłem - były zbyt mroczne, czasem okrutne. Wbrew pozorom musiałem odczekać kolejne 8 lat żeby do nich wrócić i urzekł mnie baśniowy świat braci Grimm. Bo mam takie wrażenie, że baśnie braci Grimm są jednak skierowane do troszkę starszych czytelników niż dzieci w podstawówce.

Pięknie zilustrowane Baśnie braci Grimm,,cudowne ilustracje moje ulubione bardzo lubię czytać je, moimi ulubionymi są.

Danway | 2012-01-21
Przeczytana: 1991 rok

Baśnie braci Grimm to najbardziej znany zbiór bajek obok Jana Christiana Andersena...

Wiele z nich znamy i kochamy do dziś, mimo, że niewiele w nas zostało z dziecka to ciągle patrzymy na nie z sentymentem... Tym bardziej, że na każdym kroku powstają nowe adaptacje i ekranizacje...

Ten świat jest tak bogaty i różnorodny, że nie sposób go nie poznać... Oczywiście polecam wszystkie baśnie, bo wiele z nich można się nauczyć...

Polecam...

Ewelina | 2013-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2013, Dla dzieci
Przeczytana: 16 września 2013

Baśnie braci Grimm z jednej strony wspaniałe, pokazujące, że dobro zawsze zwycięża, że ten kto jest uczciwy, pobożny i postępuje zgodnie z kodeksem zasad moralnych w końcu dostanie zasłużoną nagrodę (zwykle ma ona postać królewny lub królewicza i całego królestwa) i będzie szczęśliwy, z drugiej strony jednak to baśnie a nie bajki i czy aby na pewno dla dzieci?

Czasami są to dosyć drastyczne baśnie, np "Kopciuszek", w którym jedna ze złych sióstr obcina sobie kawałek pięty, a druga kawałek palca, by zmieścić stopę w maleńkim pantofelku, a z buta krew się leje albo w "Królewnie Śnieżce", gdzie stara królowa, która wszelkimi sposobami próbuje zabić swą pasierbicę. Jak dla mnie to podchodzi to już pod taki mini horror.

Chociaż tak sobie myślę, w końcu dzieci muszą wiedzieć, że zło istnieje na świecie. Lepszy więc wilk zjadający Czerwonego Kapturka niż codzienne wiadomości ze świata.

Mimo wszystko mam mieszane uczucia w stosunku do tej książki. Cenię ją jako dziedzictwo światowej...

Małgorzata | 2011-07-18

Jako dziecko bardzo często czytałam ich baśnie,niektóre nawet po kilka razy. Rozwijały moją wyobraźnie,wzbudzały zainteresowanie. Miło się wspomina tamte beztroskie czasy.