rozwiń zwiń

Druga podobizna w alabastrze

Okładka książki Druga podobizna w alabastrze
Marek S. Huberath Wydawnictwo: Zysk i S-ka fantasy, science fiction
218 str. 3 godz. 38 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
218
Czas czytania
3 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7150-266-4
Tagi:
Nagroda Zajdla - zwycięzca
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wizje alternatywne Eugeniusz Dębski, Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Maciej Żerdziński, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak
Ocena 6,8
Wizje alternat... Eugeniusz Dębski, A...
Okładka książki Rakietowe Szlaki tom 3: Antologia klasycznej SF Michael Bishop, Ray Bradbury, Alan Dean Foster, Marek S. Huberath, Raphael A. Lafferty, Ursula K. Le Guin, C. L. Moore, Robert Sheckley, Clifford D. Simak, Dan Simmons, Michael Swanwick, John Varley, Roger Zelazny
Ocena 7,7
Rakietowe Szla... Michael Bishop, Ray...
Okładka książki Rakietowe Szlaki tom 2: Antologia klasycznej SF Brian W. Aldiss, Barrington J. Bayley, Dmitrij Bilenkin, Nikołaj Gudaniec, Harry Harrison, Marek S. Huberath, Tom Joseph, Raphael A. Lafferty, Ursula K. Le Guin, Ondřej Neff, Robert Sheckley, Theodore Sturgeon, Michael Swanwick, John Varley, Ilja Warszawski, Ian Watson, Andrew Weiner, Gene Wolfe, Timothy Zahn, Roger Zelazny
Ocena 7,5
Rakietowe Szla... Brian W. Aldiss, Ba...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
91 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
884
219

Na półkach: , , ,

Od pierwszych stron mikropowieść Druga podobizna w alabastrze na myśl przywodziła mi wytrawne wino i postać arbitra elegancji w sienkiewiczowskim ujęciu. Skojarzenia były trafne nie tylko pod względem świata wykreowanego przez autora, który stanowi alternatywne rozwinięcie historii Imperium Cesarstwa Rzymskiego, ale i pod kątem poziomu literackiego tekstu oraz tematyki, podobnie jak w Quo Vadis skupiającej się na chrześcijaństwie.

W książce zapoznajemy się z jedną z dalszych prowincji Imperium przy okazji śledztwa prowadzonego przez młodego urzędnika w sprawie zmniejszonych dochodów, przynoszonych przez tę prowincję. Wiedziony ambicją Adalgirk próbuje odnaleźć wszystkie popełniane przez tamtejszego władcę uchybienia, co daje Huberathowi sposobność do ukazania w pełni opisywanego świata, wielu postaw ludzkich i różnych problemów, zarówno tych świeckich, jak i religijnych.

Zbiór, któremu tytuł dała wspomniana na początku Druga podobizna w alabastrze składa się w sumie z czterech utworów Marka S. Huberatha, docenionych przez czytelników w latach 90-tych dwudziestego wieku. Tytułowa mikropowieść w 1997 roku została wyróżniona nagrodą im. Janusza A. Zajdla, a dwa z zawartych w tej książce opowiadań, Spokojne, słoneczne miejsce lęgowe oraz Maika Ivanna, były do tej nagrody nominowane kolejno w latach 1993 oraz 1994.


Jedynym niewyróżnionym tekstem pozostaje Absolutny powiernik Alfreda Dyjaka, opowiadanie, które wydaje się zresztą mocno odbiegać od pozostałych tekstów także poruszaną problematyką czy czasem trwania akcji, ograniczonym do jednego, niepełnego nawet dnia. Zwykły nauczyciel, z ogromnymi ciągotami do alkoholu, nękany jest dziwnymi wizjami; a to dopiero początek. Sama postać Dyjaka była dla mnie odpychająca, szczególnie jego początkowe przemyślenia wynikające z niezwykłej sytuacji, w jakiej się znalazł, ale sam pomysł przypadł mi do gustu. Konstrukcja opowiadania przywodzi mi na myśl trochę utwory Dicka, chociaż klasy obu autorów nie można porównywać.

Spokojne, słoneczne miejsce lęgowe jest opowiadaniem dla mnie bardzo swojskim, przywodzącym na myśl Hiszpanię lub Meksyk - niemałe tu znaczenie ma fakt języka, jakim pisze Huberath, wstawiając często ziberyzowane nazwy typu os raketos. Do wrażenia swojskości przyczynia się przede wszystkim styl życia, wiejski, wymagający ciężkiej pracy. Niezwykle oryginalny był tutaj pomysł na eksplorację przestrzeni kosmicznej. Maika Ivanna osadzona jest w tym samym uniwersum, co poprzednie opowiadanie, jednak jej akcja rozgrywa się na innej planecie i w zasadzie niewele ze sobą mają wspólnego. Traktując ten tekst bardziej jak przypominajkę, niż jak recenzję rozkładającą utwór na czynniki pierwsze powiem tylko, że postawiony w opowiadaniu problem może być dosyć ciekawy, szczególnie z perspektywy chrześcijan. W końcu kto wie, czy kiedyś nie natrafimy na inne rozumne rasy w kosmosie - i co wtedy?

(http://przykubkuherbaty.blogspot.com/2011/07/druga-podobizna-w-alabastrze.html#more)

Od pierwszych stron mikropowieść Druga podobizna w alabastrze na myśl przywodziła mi wytrawne wino i postać arbitra elegancji w sienkiewiczowskim ujęciu. Skojarzenia były trafne nie tylko pod względem świata wykreowanego przez autora, który stanowi alternatywne rozwinięcie historii Imperium Cesarstwa Rzymskiego, ale i pod kątem poziomu literackiego tekstu oraz tematyki,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    115
  • Przeczytane
    104
  • Posiadam
    21
  • Fantastyka
    8
  • Science Fiction
    3
  • Ebook
    2
  • Antologie
    1
  • Teraz czytam
    1
  • E-BOOKI WYMIANA (wersje oficjal. mobi)
    1
  • Polskie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Druga podobizna w alabastrze


Podobne książki

Przeczytaj także