Iwo Jima

Wydawnictwo: Morex
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Dzień zero: 19 lutego 1945 rokuŻołnierze Piechoty Morskiej tłoczą się w wypełnionym po brzegi amtraktu zmierzającym w kierunku plaży. Amtrak właśnie wypłynął z okrętu desantowego typu LST, który przetransportował go do wybrzeża Iwo Jimy. Góra Suribachi złowieszczo wyłania się w oddali.

Sturnus | 2016-05-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Ciężko jest mi jednoznacznie ocenić a nawet sklasyfikować tę pozycję. Jest to coś pomiędzy popularnonaukową monografią a albumem, przy czym nie jest do końca ani jednym, ani drugim. Już sam podtytuł - "Pejzaż bitwy" może być przyczynkiem do zastanowienia przed zakupem. Tekst opisujący dzień po dniu kampanię na Iwo Jimie zajmuje równocześnie zbyt małą jak i zbyt dużą część objętości, nie jest też specjalnie wybitny, momentami może nawet razić nieco swoją "amerykańszczyzną". Przypisów brak, bibliografia liczy 16 pozycji. Autor, pan Hammel, nie jest też zawodowym historykiem, lecz pasjonatem, który, jak dumnie mówi nota o nim we wstępie, jest "uznanym przez krytyków historykiem wojskowości". Niech mu będzie, bo jak na dziennikarza i marketingowca z USA w nie jest jeszcze najgorzej. Pod skromną bibliografią znajduje się rozrzewniający zapis, w którym autor "z całego serca" poleca inne książki o walkach na Iwo Jimie. Zdecydowanie najmocniejszym atutem pracy są liczne ciekawe...

Kowalikowy | 2013-08-20
36maro | 2011-01-13