Nadzorować i karać. Narodziny więzienia

Tłumaczenie: Tadeusz Komendant
Wydawnictwo: Aletheia
Surveiller et punir. Naissance de la prison
83-85277-24-2
historia, fakty, więzienia,
Daria

Publikacja jest socjologiczną rozprawą problemu kary w odniesieniu do rodzaju przewinienia - w aspekcie historycznego rozwoju. Męczenie skazańca i długie zadawanie bólu z czasem sprowadza się do szybkich egzekucji kończących przedłużające się „spektakle”. Przemiany te są wynikiem zmieniającej się moralności społeczeństw

Elevander | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Zasadniczym tematem tej książki są związki wiedzy z władzą, które Autor śledzi na przykładzie XVIII- i XIX-wiecznych zmian we francuskim systemie penitencjarnym i całej związanej z nim otoczki. Foucault pokazuje, jak okrutne kaźnie ancien régime'u przeszły w nowoczesny system więziennictwa, przygląda się niebezpieczeństwu "omotania całego społeczeństwa systemem wszechobecnego nadzoru". Rozważania są w wielu punktach dość chaotyczne (dotykają wszak bardzo wielu spraw: historii społecznej, historii wychowania, antropologii ciała), ale niewątpliwie wiele ta książka mówi o tym, jak formował się jeden z istotnych zrębów nowoczesności. W "Nadzorować i karać" pokazuje Autor, jak stosunkowo niedawno powstał system, który nam współczesnym wydaje się niemalże odwieczny.

Tomasz Babnis

Calmin | 2016-01-27
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Nie dałem rady dokończyć, zatrzymałem się na stronie 204.

Jest to najgorsza książka jaką kiedykolwiek zacząłem czytać. Autor napisał ją bez pomysłu dygresje mieszają się tutaj z wątkiem głównym, który jest dziwaczny.

Odradzam wszystkim!

Ela91 | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Muszę przyznać, że nerwy mam mocne. Nie zraziły mnie opisywane kaźnie. Książka M. Foucaulta to przede wszystkim zbiór historycznych odniesień o więzieniu. Ilość fragmentów (w zdjęciach do przepisania) jest znaczna - to oznacza, że dużo treści poruszyło moje serce i mózg oraz duszę do przemyśleń (zostawionych na później). Nie będę "spojlerować" więc na tym zakończę tą opinię.

Don_Wasyl | 2016-01-08

Lektura obowiązkowa dla każdego prawnika i doskonała przygoda intelektualna.

Sandri | 2015-12-28

Ciekawa książka- ale trudno się ją czyta

LittleAppleBlossom | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, Studia