Wolfgang Lüth. As U-bootów

Tłumaczenie: Aleksander Pogorzelski
Seria: Seria z kotwiczką [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
Wolfgang Lüth. U-boot As
u-boat, kotwiczką, luth, kriegsmarine, as
qdlaty

„[...] Biografia faszysty i to faszysty pełną gębą, który nie ukrywa swoich poglądów wobec załogi, często indoktrynując ją ideami nazizmu. Zdumieniem może napawać fakt, ze nawet dzisiaj członkowie jego załogi ze łzami w oczach o nim mówią „Dziś już nie ma takich ludzi”. To jest ten wielki paradoks. [...] Lüth czasami jest Mr Hydem, gdy traktuje załogę jak jedną wielką rodzinę i pomaga każdemu z jej członków jak tylko może. Z drugiej strony, obserwując jego działoczyny na niewinnych żaglowcach ma się wrażenie, że oto wstąpił w niego Dr Jekyll, który jest żądny krwi, krwi za wszelką cenę... Ta dwoistość charakteru być może nigdy nie ujawniłaby się, gdyby nie wojna. [...]” [Andrzej Ryba, Wydawca]

źródło opisu: FINNA, 2002

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Adm_Lütjens | 2015-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Hmm...kniga napisana nie tak jak się tego spodziewałem.

Myślałem raczej, że będzie to szczegółowy opis życia "Wolfa" Lütha, że w książce będą uwzględnione cyfry i fakty.
Mam tu na myśli np. szczegółowe daty z kariery Lütha, daty dotyczące zatopień oraz tonaż i wyporność zatopionych jednostek (BRT).
Tutaj to wszystko zostało jakby pominięte. Bardzo się zawiodłem.
W książce jest też kilka błędów, oto kilka z nich:

- na jednej ze stron autor podaje, że HMS HOOD został zatopiony 24 maja 1941 roku - na innej stronie jest podana data 23 maja 1941 roku (chyba chluba Royal Navy nie zatonęła dwa razy);
- kolejny błąd jaki jest to, że BISMARCK został trafiony dwoma torpedami - oberwał tylko jedną w urządzenia sterowe (coś co zdarza się raz na 100.000);
- jeszcze jeden błąd o BISMARCKU - pancernik zatonął 27 maja 1941 o godz. 10.39 a nie jak podaje autor o 8.40.

Książka przypomina tę o koledze Lütha - Prienie, która została napisana w bardzo podobny sposób bez żadnych szczegółów.

Moja...

Dominik Socha | 2013-09-05
Przeczytana: 05 września 2013

Jak zwykle dotąd w serii z kotwiczką, solidna praca. Książkaopisująca życie i śmierć jednego z asów Uboatwaffe, nie cofająca się przed trudnymi pytaniami i problemami.

Koszałek132 | 2016-08-15
Rogov | 2014-12-25
Allen | 2014-11-15
walt | 2012-09-06
    Cisi myśliwi
    Erich Topp, Jordan Vause, Timothy P. Mulligan, Andrzej Ryba, Gaylord T. M....