Cisi myśliwi

Okładka książki Cisi myśliwi Gaylord T. M. Kelshall, Dwight R. Messimer, Timothy P. Mulligan, Eric C. Rust, Andrzej Ryba, Erich Topp, Jordan Vause
Okładka książki Cisi myśliwi
Gaylord T. M. KelshallDwight R. Messimer Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Seria z kotwiczką [FINNA] historia
historia
Seria z kotwiczką [FINNA]
Silent hunters
Oficyna Wydawnicza Finna
2003-01-01
2003-01-01
Marek Kryształowicz
militaria u-booty historia kotwiczka

Zbiór artykułów o dowódcach niemieckich okrętów podwodnych z czasów II wojny światowej. Wybór dość nierówny, nie wszystkie teksty przeczytałem z równym zainteresowaniem. Może dlatego, że to praca zbiorowa, a część z artykułów przybrała formę panegiryczną. Ale żeby jednak oddać sprawiedliwość, niektóre z nich były bardzo dobre. Do nich zaliczam opowieść o procesie Heinza Ecka, dowódcy U-852, który był sprawcą zbrodni na załodze s/s „Peleus” (przykład bardzo pokrętnej linii obrony),historia nietypowej służby Victora Oehrna (dowódca U-37) oraz ostatni patrol Ralpha Kapitzky’ego (dowódca U-615) - mało znany epizod obrony przeciwlotniczej w wojnie podwodnej prowadzonej na Morzu Karaibskim. Rzecz dla miłośników „Serii z Kotwiczką”.

Zbiór kilku tekstów głównie kreślących sylwetki dowódców U-bootów w czasie wojny. Dla mnie najciekawszy jest rozdział dot. "Peleusa" i dowódcy U-852 Heinza Ecka, który jako jedyny dowódca niemieckich okrętów podwodnych został uznany za zbrodniarza wojennego i skazany na śmierć.

• Marynistyka
  • II wojna światowa
  • Seria z kotwiczką
  • Z kotwiczką - seria
  • Morskie

Dodaj cytat z książki Cisi myśliwi