Podstawy kryptografii

Wydawnictwo: Helion
kryptografia, podstawy, szyfrowanie
Wojtek

Przewodnik po wszelkich zagadnieniach dotyczących szyfrowania danych, uzupełniony o opisy najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie.

Luetyk | 2015-07-27
Na półkach: Przeczytane, Techniczne
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Rzeczywiście, podstawy. Przydatne na przykład dla tych którzy chcieliby zrozumieć, czym różni się szyfrowanie symetryczne od asymetrycznego. Zaletą jest, że napisane jest bardzo łatwym językiem, choć niektóre opisy matematyczne przydałoby się rozbudować.

Piotrek | 2011-06-15
Przeczytana: luty 2010

Fajna "pigułka" na temat kryptografii. Matematyczne podejście do problemu, obniżone do niezbędnego minimum. Oprócz nudnych wzorów,lekki rys historyczny dający pogląd na jedną z bardziej tajemniczych dziedzin nauki.

Szymon Grzelak | 2018-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2018

Przystępny i klarowany wstęp do kryptografii. Dobrze opisana matematyka jak na taką pozycję (nie przekombinowana jak również nie totalnie laicka - w sam raz). Podobały mi się też rozdziały naświetlające tło historyczne kryptografii (choć pewnie nie każdemu to się spodoba - cóż zależy od gustu i czego się szuka).
Minusem dla mnie był jednak rozdział poświęcony opisom pakietów kryptograficznych - to w dzisiejszych czasach spokojnie można znaleźć w sieci na blogach czy stronie producenta w momencie gdy się szuka już czegoś konkretnego. Można było ten rozdział jednak skrócić lub dać jako dodatek.

Kamil Kurzynowski | 2017-08-26

Uwazam, ze ksiazka jest calkiem niezla jak na polskie standardy. Kolejnosc rozdzialow jest bez sensu. Uwazam, ze bez sensu jest tlumaczenie trybow szyfrowania nie wyjasniajac najpierw dzialania algorytmow. Po za tym zbyt duza czesc lektury to zapychacze w postaci zrzutow ekranu z platnego oprogramowania. Sklad ksiazki jest tragiczny jak na 59Pln na okladce. Prawy margines jest za maly i ksiazka jest przez to uciazliwa w czytaniu. Wiedza techniczna autora jest dosc obszerna ale nie potrafii on w prosty sposob opisywac zlozonych zagadnien matematycznych przez co mamy do czynienia z matematycznym belkotem pomieszanym z nieudolna proba dotarcia do mniej "matematycznego" odbiorcy. W ksiazce zbyt czesto pojawiaja sie odwolania do ilustracji znajdujacych sie na innych kartkach co swiadczy o nieudolnym skladzie. Uzywanie slow takich jak "forwardowanie" portow uwazam wrecz za karygodne. Odradzam ta ksiazke ludziom znajacym angielski poniewaz jest wiele lepszych darmowych publikacji, ktore...

gagda | 2018-03-04
Na półkach: Informatyka, Przeczytane